WilliamsPilot #1 Nicholas Latifi
Pilot #2 George Russell
Motor Mercedes
Vítězství 114
Pole positions 127
První GP GP Argentiny 1975
První vítězství GP Velké Británie 1979 - Clay Regazzoni
Individuální titul 7x (poslední 1997 - Jacques Villeneuve)
Konstruktérský titul 9x (poslední 1997 - J. Villeneuve, H. H. Frentzen)
Stránky týmu www.williamsf1.com

Po předchozích peripetiích ve Formuli 1 se Frank Williams rozhodl založit vlastní tým a učinil tak v roce 1977 spolu s Patrickem Headem. Tým měl na začátku 17 zaměstnanců a sídlil ve Station Road, Didcot (VB).

Svůj první vlastní vůz navržený Headem měl Williams až v roce 1978, nesl označení FW06. Vůz se celkem povedl a Alanu Jonesovi se s ním podařilo dojet ve Watkins Glen na druhém místě, celkový bodový zisk v sezóně činil 11 bodů. K prvnímu sponzoru Alibad se ze Saudské Arábie přidala společnost TAG.

Prvního vítězství v Grand Prix dosáhl Williams již v roce 1979 ve Velké Británii. Ve vedení byl sice dlouho Alan Jones, ale po selhání techniky ho na čele vystřídal druhý jezdec Williamsu Clay Regazzoni, kterému první místo již nikdo nevzal. Jones skončil v poháru jezdců na třetím místě.

V roce 1980 vyhrál Williams oba poháry, mistrem světa se stal Alan Jones, spolu s Carlosem Reutemannem získaly pro Williams i šampionát konstruktérů.

Další úspěch přišel v roce 1982 s Kekem Rosbergem, který se stal mistrem světa, i když za celou sezónu vyhrál jen jeden závod. Před začátkem sezóny 1986 utrpěl Frank Williams vážná zranění při automobilové nehodě, kvůli kterým jezdí dodnes na invalidním vozíku.

Tým se v roce 1986 semknul kolem Patricka Heada a monopost FW11 dominoval startovnímu poli. Williams získal další titul v konstruktérech, ale v jezdcích podlehli Nigel Mansell a Nelson Piquet Alainu Prostovi v McLarenu. V následujícím roce získal tým s Piquetem již oba tituly. Na další úspěchy si ale Williams musel počkat až do devadesátých let.

V roce 1990 si Williams najal Adriana Neweyho, což se brzy projevilo na výsledcích. V roce 1991 začali jezdci Williamsu znovu vítězit a rok později patřily oba tituly znovu do Grove, především díky mistru světa Nigelu Mansellovi. V roce 1993 se situace opakovala s Alainem Prostem.

Sezóna 1994 zůstane u Williamsu asi navždy ve znamení úmrtí Ayrtona Senny v Imole, i když se podařilo znovu zvítězit v poháru konstruktérů. Dominance Williamsu pokračovala zisky obou titulů v roce 1996 s Hillem a v roce 1997 s Jacquesem Villeneuvem.

V následujícím ročníku Williams doplatil na odchod dodavatele motorů Renaultu z F1 a nevyhrál ani jeden závod. Od roku 1999 nastala v šampionátu konstruktérů éra dominance Ferrari. Williams měl s motory BMW nejblíže k úspěchu v roce 2003, kdy skončil druhý. Od té doby šly výkony britského týmu dolů a po rozchodu s BMW přišla v roce 2006 jedna z nejhorších sezón v historii týmu, s motory Cosworth týmu patřilo s jedenácti body až osmé místo.

V roce 2007 začal Williams používat motory Toyota a celkově šla jeho forma nahoru. Tým podstatně vylepšil spolehlivost svých monopostů a na konci sezóny mu patřilo čtvrté místo.

Rok 2008 ovšem další postup nahoru nepřinesl. I když Nico Rosberg získal pro tým dvě pódiová umístění, velké výkyvy ve výkonnosti vozu FW31 znamenaly malý počet bodů a až osmé místo v poháru konstruktérů.

Sezóna 2009 přinesla jen mírné zlepšení, Williams se posunul o jednu pozici a v poháru konstruktérů skončil sedmý, ovšem nezískal ani jedno umístění na stupních vítězů. Na konci roku se rozešel s Toyotou a zvolil motory Cosworth.

V roce 2010 bojoval Williams se zcela novou jezdeckou dvojicí Barrichello - Hülkenberg. Vstup do sezóny se nevydařil, ale brazilský veterán výrazně pomohl s vývojem vozu, až nakonec Williams v posledním závodě porazil Force Indii a získal šesté místo v šampionátu. Vrcholem sezóny byla pole position Nica Hülkenberga v mokré brazilské kvalifikaci. Williams se ale s německým pilotem rozešel z finančních důvodů a angažoval Maldonada, jenž přivedl bohaté sponzory.

Sezóna 2011 byla pro Williams nejhorší v jeho historii. Slabý monopost nestačil na konkurenci a Williams byl s pouhými pěti body nejhorší z etablovaných týmů. To vedení stáje z Grove už nevydrželo a začalo s reorganizací. Odešel technický ředitel Sam Michael a přišli Mike Coughlan, Mark Gillan a Jason Sommerville. A motory Cosworth uvolnily pro rok 2012 místo francouzským agregátům od Renaultu.

Provedené změny se projevily poztiivně, Williams se odrazil ode dna a dokonce vyhrál GP Španělska. Jenomže jeho jezdci často chybovali, a tak tým v důsledku promarněného potenciálu skončil v šampionátu až osmý, polepšil si jen o jednu pozici. V roce 2013 neměl Williams už ani potenciál, takže jezdci neměli co využít či promarnit. Auto bylo pomalé a stáj z Grove zůstala s pouhými pěti body nejhorší z etablovaných týmů.

Související články

Peníze a byznysWilliams
Williamsu přibývají sponzoři, ten hlavní ale může mít problém

Williamsu přibývají sponzoři, ten hlavní ale může mít problém

Williams je nepochybně jedním z překvapení sezóny. Vloni získal tým z Grove jen pět bodů a skončil na devátém místě v šampionátu. Letos nestačil jen na dominantní Mercedes a Red Bull. Skončil na třetím místě se ziskem 320 bodů.

2.  12.  2014
VideaWilliams
Video: Coulthard si vyzkoušel vozy Williamsu

Video: Coulthard si vyzkoušel vozy Williamsu

David Coulthard si v Silverstonu vyzkoušel několik vozů z dílny Williamsu.

28.  11.  2014
Williams
Wolffová u Williamsu povýšila

Wolffová u Williamsu povýšila

Susie Wolffová se stala oficiální testovací jezdkyní Williamsu pro rok 2015. Bude se tak přímo podílet na vývoji vozu.

28.  11.  2014
Williams
Massa prožil nejlepší závod sezóny

Massa prožil nejlepší závod sezóny

Felipe Massa dojel na druhém místě jen těsně za Lewisem Hamiltonem. Dobrý výsledek Williamsu podtrhl třetím místem Valtteri Bottas.

23.  11.  2014
Williams
Cílem je i nadále porazit Ferrari, říká Bottas

Cílem je i nadále porazit Ferrari, říká Bottas

Podle Valtteriho Bottase, který spolu s Felipem Massou zajistili Williamsu druhou řadu na roštu Velké ceny Abú Dhabí, je pro tým stále prvořadé porazit v poháru konstruktérů Ferrari.

22.  11.  2014
Prohlášení týmů po pátku v Abú Dhabí

Prohlášení týmů po pátku v Abú Dhabí

Mercedesy vypadají neohroženě také o posledním závodním víkendu. Williams jde ale obvykle nahoru až během soboty. Dnes navíc tým trápily problémy s chlazením, což se mělo za následek odlomení části bočnic na voze Valtteriho Bottase.

21.  11.  2014
Williams
Čandhok: Inspirujme se jednoduchou krásou vozů z 90. let

Čandhok: Inspirujme se jednoduchou krásou vozů z 90. let

Bývalý jezdec formule Karun Čandhok se nedávno projel ve Williamsu z roku 1996. Podle Čandhoka bychom právě v tomto období měli hledat inspiraci.

18.  11.  2014
Williams
Proč Massa stavěl u mechaniků McLarenu?

Proč Massa stavěl u mechaniků McLarenu?

Felipe Massa prováděl v boxech na domácí půdě psí kusy. Nejdříve překročil maximální rychlost a poté si dojel pro pneumatiky k překvapeným mechanikům McLarenu.

11.  11.  2014
VideaWilliams
Video: Williams provětral mistrovský vůz z roku 1996

Video: Williams provětral mistrovský vůz z roku 1996

Karun Chandhok se projel ve voze Williams FW18, se kterým jezdil v roce 1996 Jacques Villeneuve. Williams v tom roce získal oba tituly.

10.  11.  2014
Williams
Massa si po chybě v boxech myslel, že je pódiové umístění ztraceno

Massa si po chybě v boxech myslel, že je pódiové umístění ztraceno

Felipe Massa sice v domácí Velké ceně Brazílie po startu ze třetí pozice zažil obtížný závod, nakonec si ale splnil svůj cíl a vystoupal na stupně vítězů, když dojel třetí.

9.  11.  2014
Williams
Massa je z kvalifikačního výsledku nadšený

Massa je z kvalifikačního výsledku nadšený

Felipe Massa vyrazí do domácí Velké ceny Brazílie z druhé řady, když zajel v dnešní kvalifikaci třetí nejrychlejší čas.

8.  11.  2014
Prohlášení týmů po pátku v Brazílii

Prohlášení týmů po pátku v Brazílii

Konec sezóny přináší stále větší množství technických problémů. Vůz Alonsa shořel, Button téměř neodjel první trénink. Celkem jsme viděli čtyři červené vlajky i jednu nehodu – Daniel Juncadella rozbil vůz Force Indie. Pérez kvůli tomu neabsolvoval ani jeden trénink.

7.  11.  2014
Williams
Symonds: Angažování Alonsa by nebylo pro Williams dobré

Symonds: Angažování Alonsa by nebylo pro Williams dobré

V loňském roce skončil Williams na devátém místě s pouhými pěti body. Letos jich má už 238 a stále více se vzdaluje Ferrari. Je proto logické, že se občas spekulovalo, že by Alonso mohl zamířit právě do Williamsu.

7.  11.  2014
Williams
Williams skončil těsně pod stupni vítězů

Williams skončil těsně pod stupni vítězů

Piloti Williamsu nedokázali využít postavení ve druhé řadě na roštu Velké ceny USA a skončili těsně pod stupni vítězů na čtvrté a páté pozici.

3.  11.  2014
Williams
Williams znovu ve druhé řadě

Williams znovu ve druhé řadě

Valtteri Bottas a Felipe Massa navázali na své výkony z kvalifikací v Monze a Suzuce, když do Velké ceny USA odstartují ze třetí a čtvrté pozice.

1.  11.  2014
Prohlášení týmů po pátku v Austinu

Prohlášení týmů po pátku v Austinu

Pátek v USA byl poměrně poklidným dnem. Mnoho jezdců ale trápily technické problémy.

31.  10.  2014
VideaWilliams
Videa: Williams Partner Day v Silverstonu

Videa: Williams Partner Day v Silverstonu

Williams uspořádal akci na okruhu v Silverstonu. Felipe Nasr se tak třeba projel ve voze FW08C z roku 1983, ve kterém jezdil Keke Rosberg. Valtteri Bottas zase provětral FW18 Damona Hilla.

17.  10.  2014
Williams
Williams šokovala výdrž Rosbergových pneumatik

Williams šokovala výdrž Rosbergových pneumatik

Pirelli přivezlo do Ruska měkkou a střední směs, což se ukázalo jako velmi konzervativní řešení. Jezdci absolvovali jen jednu zastávku a Rosberg odjel dokonce téměř celý závod na jediné sadě. V závěru navíc zrychloval.

14.  10.  2014
Williams
Bottas překvapen tempem Mercedesu, Massa si vylámal zuby na Pérezovi

Bottas překvapen tempem Mercedesu, Massa si vylámal zuby na Pérezovi

Valtteri Bottas po kvalifikaci doufal, že bude schopen bojovat s mercedesy o vítězství. V závodě však nakonec nestačil. Stíhací jízdu Felipeho Massy dvakrát zastavil Sergio Pérez.

12.  10.  2014
Williams
Bottas třetí, Massu postihly technické problémy

Bottas třetí, Massu postihly technické problémy

Valtteri Bottas sahal po zisku pole position, nakonec se musí spokojit pouze se třetím místem. To jeho kolega od Williamsu Felipe Massa ani nepostoupil z první části kvalifikace a obsadil až 18. pozici.

11.  10.  2014
Prohlášení týmů po pátku: Red Bull se trápí

Prohlášení týmů po pátku: Red Bull se trápí

Mercedes ukazuje silnou formu také v Rusku. Dobře na tom je i McLaren a Williams. Komu se ale vůbec nedařilo, to je Red Bull.

10.  10.  2014
Williams
Massa: Křičel jsem, aby závod zastavili

Massa: Křičel jsem, aby závod zastavili

Felipe Massa říká, že již několik kol před nehodou Julese Bianchiho křičel do vysílačky, aby byl závod zastaven.

5.  10.  2014
Williams
Na mokru bychom se mohli trápit, bojí se Bottas

Na mokru bychom se mohli trápit, bojí se Bottas

Williams byl dnes nejrychlejším ze "zbytku světa", když jeho jezdci vybojovali druhou řadu na startovním roštu Velké ceny Japonska.

4.  10.  2014
Pátek v Suzuce: Debut Verstappena i nehody

Pátek v Suzuce: Debut Verstappena i nehody

Relativně poklidný první trénink vystřídal ten druhý, ve kterém jsme viděli hned tři nehody. Mezi těmi, kdo bourali, byl také Daniel Ricciardo.

3.  10.  2014
Alonso věří, že Ferrari Williams porazí

Alonso věří, že Ferrari Williams porazí

Fernando Alonso se domnívá, že Ferrari nakonec porazí Williams v Poháru konstruktérů.

29.  9.  2014
Williams
Williams: Singapur byl náš nejlepší závod

Williams: Singapur byl náš nejlepší závod

Willliams získal díky Massovi v Singapuru 10 bodů. V minulosti by to byl téměř zázrak, ale letos je to spíše bídný výsledek. Přesto však Williams považuje Singapur za výborný závod.

24.  9.  2014
Williams
Massa jel jako babička

Massa jel jako babička

Felipe Massa v Singapuru odjel na měkké sadě 38 z 60 kol. Žádný jiný jezdec na této sadě neabsolvoval více okruhů. Riskantní strategie Williamsu vyšla, alespoň v případě Brazilce.

22.  9.  2014
Williams
Massovi strategie vyšla, Bottas utavil pneumatiky

Massovi strategie vyšla, Bottas utavil pneumatiky

Piloti Williamsu byli po výjezdu safety caru mezi těmi, kteří zkusili dojet do cíle bez další zastávky v boxech. Felipe Massa skončil pátý, Valtteri Bottas krátce před cílem zlikvidoval gumy.

21.  9.  2014
Williams
Williamsu se podařilo odstranit problémy z pátečních tréninků

Williamsu se podařilo odstranit problémy z pátečních tréninků

Po pomalejším začátku v pátečních trénincích se Williams v sobotu zlepšil a v kvalifikaci obsadil šesté a osmé místo.

20.  9.  2014
Prohlášení týmů po pátku v Singapuru

Prohlášení týmů po pátku v Singapuru

Vysoké teploty a nejasnosti okolo rádiové komunikace provázely pátek v nočním Singapuru.

19.  9.  2014
Williams
Massa: Můžeme dohnat i Red Bull

Massa: Můžeme dohnat i Red Bull

Williams se v šampionátu dostal před Ferrari a hlavním cílem patrně bude do konce sezóny udržet třetí místo. Felipe Massa ale nevylučuje, že by mohli dohnat také Red Bull.

17.  9.  2014
Peníze a byznys
Lotus snižuje ztrátu, v červených číslech je i Williams

Lotus snižuje ztrátu, v červených číslech je i Williams

Gérard Lopez nedávno sliboval brzké zveřejnění pozitivních čísel, které mají vyvrátit spekulace o ekonomických problémech Lotusu.

17.  9.  2014
Williams
Bottas: Příští rok u Williamsu, pak se uvidí

Bottas: Příští rok u Williamsu, pak se uvidí

Valtteri Bottas je přesvědčen, že to nejlepší pro jeho kariéru je momentálně setrvat u Williamsu.

12.  9.  2014
Williams
Massa se raduje z prvních letošních stupňů vítězů

Massa se raduje z prvních letošních stupňů vítězů

Felipe Massa se dnes v Monze dočkal prvního umístění na stupních vítězů v barvách Williamsu, když skončil třetí před svým kolegou Valtterim Bottasem.

7.  9.  2014
Williams
Williams potvrdil jezdecké složení pro příští rok

Williams potvrdil jezdecké složení pro příští rok

Williams potvrdil, že také v příštím roce bude za tým jezdit Valtteri Bottas a Felipe Massa.

7.  9.  2014
Williams
Bottas je spokojen s téměř perfektním kolem

Bottas je spokojen s téměř perfektním kolem

Valtteri Bottas vyjádřil spokojenost se svým výkonem v kvalifikaci na Velkou cenu Itálie. Jeho kolo prý mělo "velmi blízko" k dokonalosti.

6.  9.  2014
Prohlášení týmů po pátku v Monze

Prohlášení týmů po pátku v Monze

Poměrně klidný průběh měl pátek na okruhu v italské Monze. Jen Lewise Hamiltona ve druhém a Daniela Ricciarda v prvním tréninku potkaly větší technické problémy. Přečtete si prohlášení jezdců z některých týmů.

5.  9.  2014
Williams
Massu trápí problémy s brzdami, Williams mu nepomůže

Massu trápí problémy s brzdami, Williams mu nepomůže

Není to tak dávno, co se společnost Brembo neobjevovala v souvislosti s F1 zrovna v dobrém světle. Felipe Massa má ale problém naopak s druhým dodavatelem.

2.  9.  2014
Williams
Musíme zlepšit zastávky v boxech, vyzývá Massa

Musíme zlepšit zastávky v boxech, vyzývá Massa

Williams by podle Felipeho Massy měl zapracovat na zastávkách v boxech. I kvůli nim nedosáhl Brazilec ve Velké ceně Belgie na body.

30.  8.  2014
Williams
Williams jde správným směrem, říká bronzový Bottas

Williams jde správným směrem, říká bronzový Bottas

Po jednozávodní přestávce se Williams a Valtteri Bottas vrátili na stupně vítězů, když Fin dojel ve Velké ceně Belgie třetí.

24.  8.  2014
1...2122232425...38