Roman Staněk

V roce 2014 začal sbírat závodní zkušenosti v motokárách. Kromě České republiky začal závodit také v Itálii a v sezóně 2017 už z toho byla účast v juniorském mistrovství Evropy.

O rok později přešel tehdy čtrnáctiletý Staněk mezi seniory a v italském Sarnu dokázal vyhrát závod evropského šampionátu.

K velkému skoku v kariéře mladého Čecha došlo před sezónou 2019, kdy Staněk přesedl z motokáry do formule. V barvách týmu Charouz Racing System a ve spolupráci s německou stájí US Racing vyhrál hodnocení nováčků v německé formuli 4, kde byl jeho týmovým kolegou Arthur Leclerc. Ve stejné kategorii obsadil druhé místo v italské formuli 4 a v obou šampionátech dokázal celkem vyhrát tři závody v absolutním pořadí.

V sezóně 2020 měl původně závodit ve Formula Regional European Championship u týmu Prema, ten ale po vzájemné dohodě opustil a uvolněné místo zaplnila Britka Jamie Chadwick.

Od roku 2020 závodí Staněk pro tým Charouz Racing System ve formuli 3.

Piastri se stal šampionem formule 3, poslední závod ovládl Lawson

13.  9.  2020 David Skaloš
MotorsportMugelloformule 3Roman Staněk
Roman Staněk získal první body ve F3, nedělní závod vyhrál Hughes | Zdroj:  Getty Images / Rudy Carezzevoli

Roman Staněk získal první body ve F3, nedělní závod vyhrál Hughes

6.  9.  2020 David Skaloš
MotorsportMonzaformule 3Roman Staněk
Sargeant se vítězstvím vrátil do čela šampionátu F3, Staněk nejlepším pilotem týmu Charouz | Zdroj:  Getty Images / Rudy Carezzevoli

30.  8.  2020 David Skaloš
MotorsportSpa-Francorchampsformule 3Roman Staněk
V nedělním závodě F3 v Barceloně triumfoval Piastri | Zdroj:  Getty Images / Rudy Carezzevoli

V nedělním závodě F3 v Barceloně triumfoval Piastri

16.  8.  2020 David Skaloš
MotorsportCircuit de Catalunyaformule 3Roman Staněk
Útok v posledním kole přinesl Viscaalovi první vítězství, Staněk vylepšil své letošní maximum | Zdroj:  Getty Images / Bryn Lennon

9.  8.  2020 David Skaloš
MotorsportSilverstoneformule 3Roman Staněk
Smolař Smoljar. Rus po penalizaci přišel o své první vítězství ve F3 | Zdroj:  Getty Images / Bryn Lennon

Smolař Smoljar. Rus po penalizaci přišel o své první vítězství ve F3

2.  8.  2020 David Skaloš
Viscaala připravily o první vítězství dvě penalizace, vyhrál Beckmann | Zdroj:  Getty Images / Mark Thompson

Viscaala připravily o první vítězství dvě penalizace, vyhrál Beckmann

19.  7.  2020 David Skaloš
MotorsportHungaroringformule 3Roman Staněk
Čtvrtý závod sezóny F3 přinesl čtvrtého vítěze | Zdroj:  Getty Images / Mark Thompson

Čtvrtý závod sezóny F3 přinesl čtvrtého vítěze

12.  7.  2020 David Skaloš
Motorsportformule 3Roman Staněk
V nedělním závodě F3 triumfoval Lawson, Staňkovi se nedařilo | Zdroj:  Getty Images / Bryn Lennon