Roman Staněk

V roce 2014 začal sbírat závodní zkušenosti v motokárách. Kromě České republiky začal závodit také v Itálii a v sezóně 2017 už z toho byla účast v juniorském mistrovství Evropy.

O rok později přešel tehdy čtrnáctiletý Staněk mezi seniory a v italském Sarnu dokázal vyhrát závod evropského šampionátu.

K velkému skoku v kariéře mladého Čecha došlo před sezónou 2019, kdy Staněk přesedl z motokáry do formule. V barvách týmu Charouz Racing System a ve spolupráci s německou stájí US Racing vyhrál hodnocení nováčků v německé formuli 4, kde byl jeho týmovým kolegou Arthur Leclerc. Ve stejné kategorii obsadil druhé místo v italské formuli 4 a v obou šampionátech dokázal celkem vyhrát tři závody v absolutním pořadí.

V sezóně 2020 měl původně závodit ve Formula Regional European Championship u týmu Prema, ten ale po vzájemné dohodě opustil a uvolněné místo zaplnila Britka Jamie Chadwick.

Od roku 2020 závodí Staněk pro tým Charouz Racing System ve formuli 3.

Staněk: Je přede mnou ještě hodně práce | Zdroj:  Instagram Romana Staňka

Staněk: Je přede mnou ještě hodně práce

25.  11.  2022
Staněk: Nepřekvapilo mě, že jsem bojoval o titul, protože jsem na to byl připraven | Zdroj:  Getty Images / Clive Mason

17.  10.  2022
Motorsportformule 3Roman Staněk
Roman Staněk nakonec do top 3 neskončil. Co bude dál? | Zdroj:  Getty Images / Clive Mason

Roman Staněk nakonec do top 3 neskončil. Co bude dál?

11.  9.  2022
formule 3Roman Staněk
Victor Martins je šampionem formule 3!  | Zdroj:  Getty Images / Clive Mason

Victor Martins je šampionem formule 3!

MotorsportMonzaformule 3Roman Staněk
Colapinto získal druhé vítězství sezóny, o titulu F3 rozhodne poslední závod | Zdroj:  Getty Images / Clive Mason

Colapinto získal druhé vítězství sezóny, o titulu F3 rozhodne poslední závod

10.  9.  2022
Roman Staněk obsadil v kvalifikaci v Monze třetí místo | Zdroj:  Getty Images / Clive Rose

Roman Staněk obsadil v kvalifikaci v Monze třetí místo

9.  9.  2022
Celkově to byl pozitivní víkend, hodnotí Staněk podnik na Zandvoortu | Zdroj:  Getty Images / Clive Mason

Celkově to byl pozitivní víkend, hodnotí Staněk podnik na Zandvoortu

5.  9.  2022
Maloney ovládl další hlavní závod F3, Staněk se posunul na třetí místo v šampionátu | Zdroj:  Getty Images / Clive Mason

4.  9.  2022
MotorsportZandvoortRoman Staněkformule 3
Sprint F3 na Zandvoortu vyhrál Collet, Correa získal první stupně vítězů od vážné nehody ve Spa | Zdroj:  Getty Images / Mark Thompson

3.  9.  2022
Skvělý víkend ve Spa! Staněk získal v hlavním závodě F3 další druhé místo, vyhrál Maloney | Zdroj:  Getty Images / Rudy Carezzevoli

28.  8.  2022
MotorsportSpa-Francorchampsformule 3Roman Staněk
Jsem v boji o titul, věří Staněk po dalších stupních vítězů | Zdroj:  Getty Images / Rudy Carezzevoli

Jsem v boji o titul, věří Staněk po dalších stupních vítězů

27.  8.  2022
Dramatický sprint ve Spa přinesl Staňkovi třetí letošní stupně vítězů a Bearmanovi první triumf ve F3 | Zdroj:  Getty Images / Clive Rose

Smoljar stylem start-cíl dominoval hlavnímu závodu F3 | Zdroj:  Getty Images / Francois Nel

Smoljar stylem start-cíl dominoval hlavnímu závodu F3

31.  7.  2022
MotorsportHungaroringformule 3Roman Staněk
Collet si v divokém mokrém závodě dojel pro první letošní vítězství, Hadjar novým lídrem pořadí F3 | Zdroj:  Getty Images / Francois Nel

30.  7.  2022
Musím být v top 3, jinak končím, uvědomuje si Staněk

19.  7.  2022
Deštivý závod F3 v Rakousku přinesl Hadjarovi třetí letošní vítězství | Zdroj:  Getty Images / Clive Rose

Deštivý závod F3 v Rakousku přinesl Hadjarovi třetí letošní vítězství

10.  7.  2022
MotorsportRed Bull Ringformule 3Roman Staněk
Crawford slaví první letošní vítězství ve F3, Staněk uzavřel nejlepší pětku | Zdroj:  Getty Images / Clive Rose

Crawford slaví první letošní vítězství ve F3, Staněk uzavřel nejlepší pětku

9.  7.  2022
Leclerc si na Silverstonu dojel pro první letošní vítězství ve F3 | Zdroj:  Getty Images / Clive Rose

Leclerc si na Silverstonu dojel pro první letošní vítězství ve F3

3.  7.  2022
MotorsportSilverstoneformule 3Roman Staněk
Hadjar slaví druhý letošní triumf ve F3, Staněk šestý | Zdroj:  Getty Images / Clive Mason

Hadjar slaví druhý letošní triumf ve F3, Staněk šestý

2.  7.  2022
Staněk za sebou neudržel na startu Martinse a v Barceloně dojel druhý | Zdroj:  Getty Images / Clive Mason

Staněk za sebou neudržel na startu Martinse a v Barceloně dojel druhý

22.  5.  2022
MotorsportCircuit de Catalunyaformule 3Roman Staněk
Pátý závod, pátý vítěz. Sprint F3 v Barceloně vyhrál domácí Vidales | Zdroj:  Getty Images / Clive Mason

Pátý závod, pátý vítěz. Sprint F3 v Barceloně vyhrál domácí Vidales

21.  5.  2022
Otec Romana Staňka prozradil, proč nejezdí na kvalifikace

Staňkova jízda byla působivá, hodnotí šéf formule 3 Michel | Zdroj:  Getty Images / Clive Mason

Staňkova jízda byla působivá, hodnotí šéf formule 3 Michel

1.  5.  2022
MotorsportImolaformule 3Roman Staněk
Podívejte se, jak se Roman Staněk dostal v závodě F3 na první místo | Zdroj:  Profimedia

Podívejte se, jak se Roman Staněk dostal v závodě F3 na první místo

25.  4.  2022
Videaformule 3Roman Staněk
Staněk: Vítězství si plně zasloužíme | Zdroj:  Profimedia

Staněk: Vítězství si plně zasloužíme

24.  4.  2022
Roman Staněk si v hlavním závodě v Imole dojel pro první vítězství ve F3! | Zdroj:  Getty Images / Clive Mason

Roman Staněk si v hlavním závodě v Imole dojel pro první vítězství ve F3!

Divoký závod F3 s dvěma safety cary vyhrál Colapinto, Staněk čtvrtý | Zdroj:  Getty Images / Clive Mason

Divoký závod F3 s dvěma safety cary vyhrál Colapinto, Staněk čtvrtý

23.  4.  2022
Staněk zakončil testy v Barceloně pátým místem, nejrychlejší byl Collet | Zdroj:  Getty Images / Lars Baron

Staněk zakončil testy v Barceloně pátým místem, nejrychlejší byl Collet

16.  4.  2022
Testy F3 v Barceloně začal Staněk v nejlepší pětce, nejrychlejší byl Saucy | Zdroj:  Getty Images / Clive Mason

Testy F3 v Barceloně začal Staněk v nejlepší pětce, nejrychlejší byl Saucy

15.  4.  2022
Ve středu byl nejrychlejší Leclerc, Staněk zakončil testy F3 v nejlepší desítce | Zdroj:  Getty Images / Clive Mason

Ve středu byl nejrychlejší Leclerc, Staněk zakončil testy F3 v nejlepší desítce

6.  4.  2022
Úvodní den testů F3 v Jerezu ovlivnil déšť, nejrychlejší Bearman | Zdroj:  Getty Images / Clive Mason

Úvodní den testů F3 v Jerezu ovlivnil déšť, nejrychlejší Bearman

5.  4.  2022
Staňka o šanci na dobrý výsledek připravil další defekt, hlavní závod F3 vyhrál Martins | Zdroj:  Getty Images / Clive Mason

20.  3.  2022
MotorsportBahrajnformule 3Roman Staněk
Hadjar vítězem prvního závodu F3, Staněk měl smůlu | Zdroj:  Getty Images / Clive Mason