Roman Staněk

V roce 2014 začal sbírat závodní zkušenosti v motokárách. Kromě České republiky začal závodit také v Itálii a v sezóně 2017 už z toho byla účast v juniorském mistrovství Evropy.

O rok později přešel tehdy čtrnáctiletý Staněk mezi seniory a v italském Sarnu dokázal vyhrát závod evropského šampionátu.

K velkému skoku v kariéře mladého Čecha došlo před sezónou 2019, kdy Staněk přesedl z motokáry do formule. V barvách týmu Charouz Racing System a ve spolupráci s německou stájí US Racing vyhrál hodnocení nováčků v německé formuli 4, kde byl jeho týmovým kolegou Arthur Leclerc. Ve stejné kategorii obsadil druhé místo v italské formuli 4 a v obou šampionátech dokázal celkem vyhrát tři závody v absolutním pořadí.

V sezóně 2020 měl původně závodit ve Formula Regional European Championship u týmu Prema, ten ale po vzájemné dohodě opustil a uvolněné místo zaplnila Britka Jamie Chadwick.

Od roku 2020 závodí Staněk pro tým Charouz Racing System ve formuli 3.

Staněk má z testů formule 3 dobrý pocit a těší ho zlepšení, kterého dosáhl | Zdroj:  Getty Images / Bryn Lennon

Staněk má z testů formule 3 dobrý pocit a těší ho zlepšení, kterého dosáhl

Český pilot Roman Staněk má za sebou první sezónu ve FIA formuli 3. Zúčastnil se také obou posezónních testů v Barceloně a v Jerezu.

29.  10.  2020
Roman Staněk nejrychlejší v úvodním dni testů F3! | Zdroj:  Getty Images / Bryn Lennon

Roman Staněk nejrychlejší v úvodním dni testů F3!

Český pilot Roman Staněk otevřel nejrychlejším časem druhé posezónní testy formule 3, které hostí španělský Jerez.

27.  10.  2020
Testy byly lepší než celá letošní sezóna, říká Staněk | Zdroj:  Getty Images / Bryn Lennon

Testy byly lepší než celá letošní sezóna, říká Staněk

Roman Staněk se zúčastni letošních posezónních testů formule 3. S jejich průběhem je spokojený.

8.  10.  2020
Testy F3 zakončil na čele Novalak, Staněk byl odpoledne druhý nejrychlejší | Zdroj:  Getty Images / Bryn Lennon

Testy F3 zakončil na čele Novalak, Staněk byl odpoledne druhý nejrychlejší

Dvoudenní testy formule 3 na Katalánském okruhu v Barceloně zakončil nejrychlejším časem Brit Clément Novalak. V odpolední části ukázal rychlost také český pilot Roman Staněk, který skončil druhý.

6.  10.  2020
Roman Staněk otevřel testy formule 3 sedmým časem | Zdroj:  Getty Images / Rudy Carezzevoli

Roman Staněk otevřel testy formule 3 sedmým časem

Katalánský okruh v Barceloně hostí posezónní testy formule 3. V úvodní den zajel nejrychlejší čas Matteo Nannini, testů se účastní také dva Češi. Roman Staněk se blýskl sedmým místem.

5.  10.  2020
Roman Staněk zaujal slavný tým. Společně s bratrem Leclerca si vyzkouší vůz Premy | Zdroj:  Getty Images / Bryn Lennon

Formule 3 už má sezónu za sebou. Roman Staněk nedávno nastoupil do závodu Renault Eurocup v Zandvoortu, ale čeká ho také test.

2.  10.  2020
Piastri se stal šampionem formule 3, poslední závod ovládl Lawson

Liam Lawson stylem start-cíl ovládl poslední závod letošní sezóny formule 3 v italském Mugellu. Druhý skončil David Beckmann před Théem Pourchairem, kterému třetí místo nestačilo k zisku titulu. Šampionem se stal Oscar Piastri z týmu Prema Racing.

13.  9.  2020
Roman Staněk získal první body ve F3, nedělní závod vyhrál Hughes | Zdroj:  Getty Images / Rudy Carezzevoli

Roman Staněk získal první body ve F3, nedělní závod vyhrál Hughes

Jediný český zástupce ve formuli 3 Roman Staněk se ve druhém závodě v italské Monze dočkal prvních bodů v letošní sezóně, když dojel na osmém místě! Druhé letošní vítězství si připsal Jake Hughes.

6.  9.  2020
Sargeant se vítězstvím vrátil do čela šampionátu F3, Staněk nejlepším pilotem týmu Charouz | Zdroj:  Getty Images / Rudy Carezzevoli

Logan Sargeant získal v nedělním závodě formule 3 ve Spa-Francorchamps druhé vítězství v sezóně a vrátil se do čela průběžného pořadí. Úspěch týmu Prema podtrhl druhým místem Frederik Vesti. Stupně vítězů doplnil Liam Lawson.

30.  8.  2020
V nedělním závodě F3 v Barceloně triumfoval Piastri | Zdroj:  Getty Images / Rudy Carezzevoli

V nedělním závodě F3 v Barceloně triumfoval Piastri

Oscar Piastri si v nedělním závodě formule 3 v Barceloně připsal druhé vítězství v letošní sezóně. Nejlepších výsledků tohoto ročníku dosáhli druhý Alex Peroni a třetí Matteo Nannini.

16.  8.  2020
Útok v posledním kole přinesl Viscaalovi první vítězství, Staněk vylepšil své letošní maximum | Zdroj:  Getty Images / Bryn Lennon

Dramatické vyvrcholení přinesl nedělní závod formule 3 na Silverstonu v rámci Velké ceny 70. výročí F1, když až útokem v posledním kole získal první vítězství sezóny Bent Viscaal, který předjel Lirima Zendeliho. Nejlepšího výsledku sezóny dosáhl v nedělním závodě český pilot Roman Staněk, který byl klasifikován na patnáctém místě.

9.  8.  2020
Smolař Smoljar. Rus po penalizaci přišel o své první vítězství ve F3 | Zdroj:  Getty Images / Bryn Lennon

Smolař Smoljar. Rus po penalizaci přišel o své první vítězství ve F3

Ruský pilot Aleksandr Smoljar přišel o své první vítězství ve formuli 3 poté, co byl po závodě penalizován za kličkování na rovince během nedělního závodu na Silverstonu. Z druhého vítězství sezóny se tak může radovat David Beckmann.

2.  8.  2020
Viscaala připravily o první vítězství dvě penalizace, vyhrál Beckmann | Zdroj:  Getty Images / Mark Thompson

Viscaala připravily o první vítězství dvě penalizace, vyhrál Beckmann

Dvě pětisekundové penalizace a výjezd safety caru, který v závěru druhého závodu formule 3 na Hungaroringu smazal časové rozestupy ve startovním poli, způsobil propad Benta Viscaala z první až na sedmnáctou pozici. První vítězství sezóny si tak připsal David Beckmann, který projel cílem jako druhý.

19.  7.  2020
Čtvrtý závod sezóny F3 přinesl čtvrtého vítěze | Zdroj:  Getty Images / Mark Thompson

Čtvrtý závod sezóny F3 přinesl čtvrtého vítěze

Theo Pourchaire se stal vítězem druhého závodu druhého podniku letošní sezóny formule 3 na rakouském Red Bull Ringu, když se na první místo dostal po vzájemné kolizi Jaka Hughese a Liama Lawsona, kteří se v souboji o vítězství vyřadili ze závodu.

12.  7.  2020
V nedělním závodě F3 triumfoval Lawson, Staňkovi se nedařilo | Zdroj:  Getty Images / Bryn Lennon

V nedělním závodě F3 triumfoval Lawson, Staňkovi se nedařilo

Liam Lawson dokázal v závěru odrazit útoky Richarda Verschoora a ve druhém závodě letošní sezóny na rakouském Red Bull Ringu získal své první vítězství ve formuli 3. Českému pilotovi Romanu Staňkovi se ani ve druhém závodě nepodařilo navázat na dobrý výsledek z tréninku a kvalifikace.

5.  7.  2020
Roman Staněk bude závodit ve formuli 3

Po mnoha letech nastoupí Čech do závodu v rámci víkendu formule 1.

2.  7.  2020
Petr Ptáček bude v sérii Formula Renault Eurocup závodit pro mistrovský tým

Talentovaný český pilot Petr Ptáček se chystá na svoji druhou sezónu v juniorském šampionátu Formula Renault Eurocup. V roce 2020 bude mladý Čech závodit pro francouzský tým R-ace GP, jenž v minulé sezóně ovládl jezdecký i týmový šampionát.

17.  3.  2020
Bratr Charlese Leclerca bude závodit pro český tým

Mladší bratr Charlese Leclerca bude závodit pro juniorský tým Sauberu.

9.  4.  2019
Alfa Romeo
Český juniorský tým Sauberu představil jezdce. Nasadí i Čecha

Z týmu Charouz Racing System se stal juniorský tým Sauberu. Letos bude působit ve F4, F3 a F2. Jezdcům tak nabídne unikátní příležitost projít všemi kategoriemi FIA. A dostat se třeba až do F1.