RenaultPilot #1 Esteban Ocon
Pilot #2 Daniel Ricciardo
Motor Renault
Vítězství 81
Pole positions 107
První GP GP Monaka 1958
První vítězství GP Monaka 1960 (Stirling Moss)
Individuální titul 6
Konstruktérský titul 7
Stránky týmu www.lotusf1team.com

Renault Sport vznikl spojením Renault-Gordini a Alpine v roce 1976, do vedení se postavil bývalý závodník Gérard Larrousse. V roce 1977 přiznala tato společnost, že má projekt na Formuli 1 pod vedením Jean-Claude Guenarda. V červnu již vůz testoval na trati v Dijonu. Během VC Velké Británie se za volantem ukázal Jean-Pierre Jabouille. Renault se zúčastnil ještě několika dalších závodů v daném roce, ale bez úspěchu.

Až v roce 1978 získal Jabouille první body pro Renault ve Watkins Glen. O rok později začal Renault používat dva vozy a Jabouille byl doplněn René Arnouxem. První vítězství pro tým získal Jabouille při VC Francie ve voze RE10. Arnoux ten rok přidal ještě dvě druhá místa. V roce 1981 se představil Renault RE20 a Arnoux s ním vyhrál v Brazílii a Jižní Africe, Jabouille zvítězil ve VC Rakouska.

V roce 1981 nahradil Jabouille, který měl rok předtím vážnou nehodu, Alain Prost. Ale Renault byl až do představení RE30 nekonkurenceschopný. Prost s ním poté dokázal třikrát vyhrát a skončil na pátém místě celkově, v poháru konstruktérů dosáhl ten rok Renault na třetí místo.

V roce 1982 získali oba jezdci na RE30B čtyři vítězství a Renault skončil znovu třetí. Sezóna 1984 i přes čtyři vítězství Prosta znovu nepřinesla ani jeden titul.

Renault se ani v následujících letech nedočkal výraznějšího úspěchu, ale postupně nabíral zákaznické týmy, kterým dodával motory. V roce 1985 dodával pohonné jednotky Lotusu, Ligieru a Tyrellu. V roce 1986 oznámil Renault konec své přímé účasti ve F1, ale dál dodával motory svým zákaznickým týmům. Po ročním fungování jako dodavatel motorů ukončil Renault své účinkování ve F1 úplně.

Jako dodavatel motorů se Renault do Formule 1 vrátil v roce 1988 a v devadesátých letech zaznamenal významné úspěchy se stájemi Williams a Benetton.

Na začátku roku 2000 koupil Renault tým Benetton a v roce 2001 se vrátil do F1 jako tým. Do čela týmu se postavil Flavio Briatore a technický tým vedl Mike Gascoyne. Od svého návratu šel Renault pouze nahoru, v roce 2003 vyhrál svůj první závod, v roce 2004 skončil třetí v poháru konstruktérů a v letech 2005 a 2006 již získal oba tituly. V těchto letech těžil Renault zejména ze své spolehlivosti, která byla klíčovou v překonání soupeřů z McLarenu a Ferrari.

Na konci sezóny 2006 odešel z Renaultu Fernando Alonso, který získal s Renaultem dva tituly mistra světa a pro rok 2007 byl nahrazen Heikkim Kovalainenem. Druhým jezdcem zůstal Giancarlo Fisichella. Francouzům se ale nepodařilo postavit tak dobrý vůz jako v předchozích dvou letech. Jediný úspěch sezóny bylo pódium Heikkiho Kovalainena ve Fuji, ale celkově byl R27 až čtvrtým nejrychlejším autem startovního pole.

Po neshodách s McLarenem se v roce 2008 Fernando Alonso vrátil k Renaultu, po jeho boku závodil nováček Nelson Piquet. Francouzi se v první polovině sezóny potýkali se starými problémy, ale od GP Belgie získali nejvíce bodů ze všech týmů. Pozdní vzestup formy však stačil až na čtvrté místo v poháru konstruktérů.

Rok 2009 přinesl velký zlom v historii týmu. V polovině sezóny propuštěný Nelson Piquet prozradil, že v Grand Prix Singapuru 2008 úmyslně havaroval na žádost týmu, aby pomohl Fernandu Alonsovi k dobrému výsledku. Vinným z podvodu bylo uznáno nejužší vedení týmu. Navíc se Renaultu nedařilo ani výsledkově a Alonso přestoupil k Ferrari.

Francouzská automobilka proto na konci roku 2009 prodala většinový podíl ve svém týmu společnosti Genii Gérarda Lopeze. Tomu se v roce 2010 podařilo s šéfem týmu Ericem Boullierem nastoupit vzestupnou výkonnostní křivku a díky Robertu Kubicovi si stáj připsala další umístění na stupních vítězů a dokázala bojovat s Mercedesem GP. Na konci sezóny přišla další změna, Renault prodal zbytek svých akcií a polovinu týmu získala skupina Lotus. Ačkoliv je tým do sezóny 2011 přihlášený pod názvem Lotus Renault GP, s francouzskou automobilkou měl společný už jen motor.

Ještě před začátkem sezóny 2011 se v rallye vážně zranil Robert Kubica a tým zvolil jako jeho náhradu Nicka Heidfelda. Po dvou pódiích z prvních závodů se ale forma týmu zhoršovala, scházel jí vůdčí jezdec a jako chyba se ukázala sázka na dopředu nasměrované výfuky. Tým se na konci roku rozhodl pro kompletní výměnu jezdeckého složení a pro rok 2012 angažoval dva navrátilce: Kimiho Räikkönena a Romaina Grosjeana. Také se formálně přejmenoval z Renaultu na Lotus.

Nové jméno a nová sestava se velmi osvědčili. Lotus dokázal většinu roku ohrožovat top týmy a dlouho se zdálo reálné umístění mezi prvními třemi. Nakonec skončil čtvrtý po velmi důstojných výkonech, ke kterým patřilo vítězství v Abú Zabí a celkem 10 pódiových umístění.

V roce 2013 dosáhl Lotus dalšího zlepšení a vedoucí trojici byl ještě blíž, ale zůstal na čtvrté pozici šampionátu. Zároveň se na něm začal podepisovat nedostatek financí způsobený neuzavřeným partnerstvím s Quantumem Motorsports. Tým ztratil Kimiho Räikkönena, protože mu celý rok neplatil mzdu, a místo preferovaného Hülkenberga vzal pro rok 2014 Maldonada a jeho peníze.

Související články

Renault měl ve své historii několikrát vlastní tým ve formuli 1. V současné době působí pouze jako dodavatel pohonných jednotek pro týmy Red Bull a Toro Rosso.


 Red Bull letošní sezónu odepíše

Red Bull letošní sezónu odepíše

Red Bull letošní sezónu zřejmě odepíše. Spolehlivost sice byla ve Španělsku dobrá, ale nakonec rudé býky stejně dožene i v případě, že by nedošlo k další poruše. Penalizacím za pátou a další pohonnou jednotku se už nevyhnou.

11.  5.  2015
Prohlášení týmů po GP Španělska 2015

Prohlášení týmů po GP Španělska 2015

Reakce jezdců po Velké ceně Španělska 2015

10.  5.  2015
Berger: Red Bull dožene Mercedes jen s Audi

Berger: Red Bull dožene Mercedes jen s Audi

Gerhard Berger si myslí, že Red Bull má šanci konkurovat Mercedesu jen v případě, že vymění Renault za Audi.

10.  5.  2015
Pravidla formule 1
Všechno je v pořádku, pravidla moc neměňme, říkají týmy

Všechno je v pořádku, pravidla moc neměňme, říkají týmy

Příští rok se žádných větších změn pravidel nedočkáme. V roce 2017 ale mají přijít další radikální změny a to v oblasti šasi i pohonných jednotek, které mají mít výkon 1 000 koní. Tedy měly...nyní se to tak trochu bortí.

9.  5.  2015
Renault
Maldonado: Jsem pod velkým tlakem

Maldonado: Jsem pod velkým tlakem

Pastor Maldonado cítí, že je pod velkým tlakem. Lotus navíc říká, že jeho setrvání v Lotusu není závislé na penězích od PDVSA.

7.  5.  2015
Renault
Bergera forma Renaultu nepřekvapila

Bergera forma Renaultu nepřekvapila

Renault měl být nejhlasitějším příznivcem změn pravidel, které přinesly šestiválce a hybridní pohonné jednotky. Společně s Hondou má ale dnes nejhorší a nejméně spolehlivý balík.

6.  5.  2015
Renault
Maldonado: Můžeme bojovat o dobré body

Maldonado: Můžeme bojovat o dobré body

Jezdci Lotusu se na letošní sezónu těšili. Nový vůz jim v kombinaci s pohonnou jednotkou Mercedes měl zajistit mnohem konkurenceschopnější sezónu. Pastor Maldonado přesto zůstává bez bodu.

4.  5.  2015
Renault
Lotus filmoval v Brands Hatch

Lotus filmoval v Brands Hatch

Lotus měl dnes filmový den na slavném okruhu v Brands Hatch. Podívejte se na fotografie a krátká videa.

27.  4.  2015
Renault
Maldonado odmítá půjčit vůz Palmerovi

Maldonado odmítá půjčit vůz Palmerovi

Jolyon Palmer se už dvakrát svezl v pátečním tréninku ve voze Lotus. Vždy to bylo místo Romaina Grosjeana.

24.  4.  2015
Pohonné jednotky
Renault věří, že do Španělska vyřeší problémy se spolehlivostí

Renault věří, že do Španělska vyřeší problémy se spolehlivostí

Renault a Honda mají výrazně větší problémy se spolehlivostí než jejich konkurence. Francouzi ale věří, že ve Španělsku už bude vše v pořádku.

21.  4.  2015
Prohlášení týmů po GP Bahrajnu: Toro Rosso cíl nevidělo

Prohlášení týmů po GP Bahrajnu: Toro Rosso cíl nevidělo

Přinášíme reakce jezdců na průběh Velké ceny Bahrajnu 2015.

19.  4.  2015
Pohonné jednotkyRenault
Minardi: Renault kvůli GP Číny a motorům svolal mimořádné jednání

Minardi: Renault kvůli GP Číny a motorům svolal mimořádné jednání

Bernie Ecclestone požaduje návrat osmiválců do formule 1. Bývalý šéf týmů formule 1 Giancarlo Minardi s jeho názory souhlasí.

17.  4.  2015
Renault
Jsme čtvrtí nejlepší, věří si Lotus

Jsme čtvrtí nejlepší, věří si Lotus

Williams říká, že má třetí nejrychlejší vůz. Na čtvrté místo se nyní pasuje Lotus, který zatím svou rychlost nedokázal přetavit do zisku potřebného počtu bodů.

15.  4.  2015
Renault
 Grosjean si v cíli závodu vzpomněl na Bianchiho

Grosjean si v cíli závodu vzpomněl na Bianchiho

Romain Grosjean prožil poměrně úspěšný víkend a získal pro Lotus první body. Pod šachovnicovou vlajkou ti vzpomněl na Julese Bianchiho.

13.  4.  2015
Pohonné jednotky
Renault očekává problémy se spolehlivostí i v Bahrajnu

Renault očekává problémy se spolehlivostí i v Bahrajnu

Renault bude chtít na GP Číny velmi rychle zapomenout. Technické problémy provázely jak vozy Red Bullu, tak i Toro Rosso.

12.  4.  2015
Prohlášení týmů po GP Číny 2015

Prohlášení týmů po GP Číny 2015

Prohlášení Williamsu, Force Indie, Lotusu, Manoru a Sauberu po GP Číny 2014.

12.  4.  2015
Pohonné jednotky
Renault slibuje v Číně agresivnější přístup, chce prohnat williamsy

Renault slibuje v Číně agresivnější přístup, chce prohnat williamsy

Renault věří, že se mu postupně daří zlepšovat svou pohonnou jednotku.

8.  4.  2015
Renault
Stal jsem se obětí jiných jezdců, říká Maldonado

Stal jsem se obětí jiných jezdců, říká Maldonado

Pastor Maldonado zatím v úvodních dvou závodech nezískal ani jeden bod a dokonce ani jednou nedojel do cíle. Věří, že to v Číně bude lepší.

6.  4.  2015
Renault
Stále se zatím hledáme, připouští Lotus

Stále se zatím hledáme, připouští Lotus

Stáj z Enstone čeká na první letošní body.

4.  4.  2015
Pohonné jednotky
Red Bull a Renault uzavřeli smír

Red Bull a Renault uzavřeli smír

Dalších přestřelek mezi Red Bullem a Renaultem bychom se minimálně v nejbližší době dočkat neměli.

2.  4.  2015
Renault
Maldonado dostal 3 trestné body, má jich dočasně 8

Maldonado dostal 3 trestné body, má jich dočasně 8

Pro Pastora Maldonada nezačala sezóna vůbec dobře. V Austrálii skončil hned v úvodu, kdy byl ne vlastní vinou sestřelen. Také dnes měl problematický start a nakonec závod nedokončil. Kromě toho dostal trestné body.

29.  3.  2015
Prohlášení týmů po Malajsii: První body pro Verstappena

Prohlášení týmů po Malajsii: První body pro Verstappena

Max Verstappen vybojoval první body v F1. Toro Rosso přitom na trati opakovaně bojovalo s Red Bullem. Jezdci Force Indie si odvážejí penalizace, Maldonado měl opět smůlu a závod nedokončil. Přečtěte si prohlášení týmů po GP Malajsie 2015.

29.  3.  2015
Grosjean dostal penalizaci, Manor může startovat

Grosjean dostal penalizaci, Manor může startovat

Romain Grosjean se sice kvalifikoval na 8. místě ale klesne o dvě příčky kvůli předjíždění v boxové uličce během druhé části kvalifikace.

28.  3.  2015
Pohonné jednotky
Renault zvažuje i odchod z formule 1

Renault zvažuje i odchod z formule 1

FIA posadila na páteční tiskové konferenci vedle sebe mimo jiné Christiana Hornera, Cyrila Abiteboula a Franze Tosta. Téma bylo proto jasné...

27.  3.  2015
Pohonné jednotky
Renault: Red Bull také nepostavil úplně dobrý vůz, Newey lže

Renault: Red Bull také nepostavil úplně dobrý vůz, Newey lže

Kudy chodí, tudy si Red Bull stěžuje na pohonné jednotky od Renaultu. Vadí mu spolehlivost i ztráta na Mercedes a fakt, že se slibovaný posun vpřed nedostavil. Podle Renaultu si ale může Red Bull za problémy i sám.

24.  3.  2015
Renault
Lotus angažoval čínského jezdce

Lotus angažoval čínského jezdce

Po Carmen Jordá angažoval Lotus nového vývojového jezdce. Stane se jim Adderly Fong, který dnes působí v GP3 a GT Asia.

24.  3.  2015
Red Bull je na úrovni Toro Rosso a může za to prý Renault

Red Bull je na úrovni Toro Rosso a může za to prý Renault

Na GP Austrálie se můžeme podívat z různých úhlů pohledu, ale vždy vám vyje to, že Toro Rosso a Red Bull jsou na podobné úrovni. Dokonce je na tom možná Toro Rosso i lépe. Viník? Podle Red Bullu Renault a jeho pohonná jednotka.

23.  3.  2015
Renault
Jaká je skutečná forma Lotusu?

Jaká je skutečná forma Lotusu?

Lotus zatím nebodoval, ale jeho vůz by měl být výrazně lepší než ten loňský a to mimo jiné díky přechodu na motory Mercedes. Kde se tým z Enstone vidí?

23.  3.  2015
Renault
Lotus chce v Sepangu především bodovat

Lotus chce v Sepangu především bodovat

Lotus má na svém kontě nula bodů. Není to ale proto, že by měl špatný vůz. Už jen pohonná jednotka od Mercedesu ho posunula vpřed. V Austrálii oba jeho vozy postoupily do třetí části kvalifikace. Po pár metrech ale musely ze závodu odstoupit.

20.  3.  2015
Pohonné jednotky
Za problémy našeho motoru může také Red Bull, říká Renault

Za problémy našeho motoru může také Red Bull, říká Renault

Podle Renaultu jsou aktuální problémy jeho pohonné jednotky vinou i samotného Red Bullu, který na Francouze vyvíjel nepřiměřený tlak.

19.  3.  2015
Koupí Renault Toro Rosso?

Koupí Renault Toro Rosso?

Renault se netají tím, že zvažuje možnost koupě některého z týmů, aby opět nebyl jen dodavatelem pohonných jednotek. Toro Rosso je nejlogičtější a nejreálnější možností.

16.  3.  2015
Pohonné jednotky
Renault přiznává: Problém nebude snadné opravit

Renault přiznává: Problém nebude snadné opravit

Jezdci Red Bullu si celý víkend stěžovali na problémy.

15.  3.  2015
Prohlášení týmů po Austrálii: Sauber bere porci bodů

Prohlášení týmů po Austrálii: Sauber bere porci bodů

Přinášíme prohlášení týmů po Velké ceně Austrálie 2015, ve které vidělo cíl jen 11 vozů.

15.  3.  2015
Pohonné jednotky
Red Bull se zlobí na Renault, všechno je špatně

Red Bull se zlobí na Renault, všechno je špatně

Daniel Ricciardo toho dnes moc nenajel, druhý trénink dokonce vynechal a to kvůli problému s pohonnou jednotkou Renault. V oficiální tiskové zprávě byl sice Red Bull právě ústy svého jezdce poměrně smířlivý, ale Helmut Marko na mikrofon už takovou trpělivost neměl.

13.  3.  2015
Merhi chce závodit ve formuli Renault i v F1 současně

Merhi chce závodit ve formuli Renault i v F1 současně

Roberto Merhi se před pár dny stal druhým jezdcem Manoru. Původně měl ale letos jezdit za tým Pons v šampionátu formule Renault 3.5.

12.  3.  2015
PneumatikyPeníze a byznys
Některé týmy nezaplatily za pneumatiky

Některé týmy nezaplatily za pneumatiky

Už před pár dny se objevily informace, že menší týmy mají problém s hotovostí. Zima je totiž obdobím, kdy prakticky nepřicházejí peníze, ale za to jsou velké výdaje. To se odrazilo i ve splátce za pneumatiky.

12.  3.  2015
Renault
Carmen Jordá odráží kritiky

Carmen Jordá odráží kritiky

Lotus během posledních testů potvrdil novou posilu. Do týmu přichází mladá Španělka Carmen Jordá. Kritika na sebe nenechala dlouho čekat.

3.  3.  2015
Renault
Za nehodou Maldonada bylo selhání brzd

Za nehodou Maldonada bylo selhání brzd

Program Lotusu včera předčasně ukončila nehoda Pastora Maldonada, který boural ve čtvrté zatáčce. Podle Lotusu ale nešlo o chybu Venezuelana, ale o problém s brzdami.

2.  3.  2015
Peníze a byznys
 Malé týmy jsou bez peněz

Malé týmy jsou bez peněz

Malé týmy jednají s Ecclestonem. Jsou totiž v dost těžké situaci. Problémem je nedostatek cash flow.

28.  2.  2015
Renault
Španělka Carmen Jordà se stala vývojovou jezdkyní Lotusu

Španělka Carmen Jordà se stala vývojovou jezdkyní Lotusu

Carmen Jordà se stala novou vývojovou jezdkyní Lotusu.

26.  2.  2015
1...2223242526...44...

14:41 | Roman Staněk skončil ve své první kvalifikaci ve F3 na 10. místě se ztrátou 3 desetin na pole position, které získal Sebastian Fernandez.
13:21 | Sezóna ještě ani pořádně nezačala a Giovinazzi už nasazuje druhou elektroniku řídicí elektroniky.
12:46 | Red Bull potvrdil, že bude mít na FIA dotazy ohledně systému DAS. Mercedes ho v prvním tréninku použil.
10:24 | Roman Staněk ve svém prvním tréninku ve F3 na osychajícím Red Bull Ringu na skvělém třetím místě z 30 jezdců! A navíc 27 kol, nejvíce ze všech.

GP Rakouska 2020

Pátek 3. července 2020
1. trénink Hamilton (1:04.816)
2. trénink Hamilton (1:04.501)
Sobota 4. července 2020
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 5. července 2020
Závod 15.10