Michael Schumacher

Tým F1 Mercedes
Startovní číslo
Aktivní roky
Národnost německá
Datum narození 03. 01. 1969
Rodiště Hürth-Hermülheim
Výška 174
Váha 68
Vítězství 91
Pole positions 68
Stupně vítězů 154
První GP GP Belgie 1991
První vítězství GP Belgie 1992
Titul mistra světa 7

Michael Schumacher zahájil sportovní kariéru, tak jako většina jeho kolegů, na motokárách. Jeho otec Rolf, který motokáry stavěl, ho k tomuto sportu přivedl již ve 4 letech a protože v Kerpenu (Schumacherovo rodné město) byla motokárová dráha, bylo i kde trénovat. Michaelovi bylo 12 let, když chtěl poprvé startovat v oficiálním mistrovství Německa, ale protože německé předpisy dovolují start jezdcům starším 14 let, musel otec pro syna sehnat potřebná povolení.

Rokem 1988 začala pro Schumachera nová závodní kariéra ve formulových vozech, když zvítězil v 9 závodech Formule König a stal se německým šampiónem. Ten samý rok ještě stihl čtyři závody evropského mistrovství Formule Ford 1600 a po vítězství v Zandvoortu si zajistil druhé místo na Mistrovství Evropy a 6. místo na Mistrovství Německa Formule Ford 1600.

Pro rok 1989 podepsal Schumacher smlouvu s týmem WTS v německém Mistrovství Formule 3, aby byl k ruce Frentzenovi. Oba skončili druzí jeden bod za Wendlingerem. Schumacher byl nakonec klasifikován na třetím místě. V Macau zvítězil v první jízdě, ale protože ostatní nedokončil nebyl klasifikován. V roce 1990 zůstal ve stejném týmu a to se mu vyplatilo, protože se stal mistrem. Dokonce zvítězil i v prestižním závodě Grand Prix Macau. S vozem Mercedes startoval ve závodech sportovních vozů ve skupině C a zvítězil v Mexiku spolu s Massem byl druhý v Dijonu a Nürburgringu a v celkovém mistrovství byl pátý s 21 body.

1991: Jordan

Rok 1991 začal s vozem Mercedes. Ve sportovních vozech byl druhý v Silverstone, pátý v Le Mans a vítěz v Autopolisu. V závodě F 3000 japonské série se s vozem Ralt Mugen RT23 kvalifikoval na druhém místě. Tým Jordan mu nabídl místo ve svém voze pro Velkou cenu Belgie. Michael Schumacher všechny překvapil, protože se kvalifikoval na 7. místě, ale samotný závod nedokončil.

1991-1995: Benetton

1991 - Pro posledních pět závodů sezóny přestoupil do týmu Benetton a také v německém DTM s Mercedesem. S vozem Benettonu se nejlépe umístil v Monze na 5.místě.

1992 - Nová sezóna začala pro Schumachera pátým místem v Jihoafrické republice. Další tři velké ceny v Mexiku, Brazílii a Španělsku dokončil na stupních vítězů. Zatímco před rokem v Belgii začínal, tak letos tu slavil své první vítězství a výrazně tak posilnil svou třetí pozici v šampionátu.

1993 - Benetton znovu potvrdil, že jeho vozy se lepší od jedné velké ceny ke druhé. Schumacher zvítězil v Portugalsku a celkově dosáhl na 4. místo.

1994 - Rozporuplný pohled na Schumachera přinesl nový ročník formule 1. Vítěz šesti Grand Prix z úvodních sedmi, Michael Schumacher, byl diskvalifikován pro nepovolené komponenty ve voze. Další diskvalifikace a zároveň stop na další dvě GP dostala Scumachera pod tlak a musel tak v závěru sezóny bojovat o body, o které přišel. Do poslední Velké ceny Austrálie nastupoval pouze s jednobodovým náskokem na Hilla. Boj o titul však trval jen 35 kol, kdy oba jmenovaní skončili po vzájemné kolizi mimo trať [1] a tak se mistrem světa stal Schumacher.

1995 - Sezónu zahájil vítězně závodem v Brazílii, posléze byl diskvalifikován spolu s Coulthardem za použití paliva, které nebylo povoleno novými předpisy. Vítězem byl tedy vyhlášen třetí v cíli Berger, ale po několika měsících byl uznán původní výsledek s tím, že body byly přiznány jen jezdcům. Po velké ceně San Marina se do čela dostal Damon Hill. Michael Schumacher zmobilizoval všechny síly a závod ve Španělsku a Monaku vyhrál, čímž se vrátil do čela mistrovství světa a vedení už si nenechal vzít. Schumacher se tak stal podruhé mistrem světa.

1996-2006: Ferrari

1996 - První sezóna u Ferrari byla do určité míry rozčarováním. Schumacherovo Ferrari nestačilo na konkurenční Williams a bojuje s Benettonem, od kterého odešel. První vítězství přišlo až v sedmém závodě, v deštivé Grand Prix Španělska. V dalších závodech se Schumacher trápil a další triumfy si připsal až v Belgii a Itálii a zajistil si třetí místo v šampionátu.

1997 - V sezóně znovu dominuje Williams a Michael dokázal kontrovat až v mokré Grand Prix Monaka a dokazoval, že na vodě opravdu umí. Další vítězství přišlo v Kanadě, kde byl závod ukončen po havárii Panise a ve Francii, znovu za deště. Neuvěřitelnou šňůrou vítězství potvrdil v Belgii, kde zvítězil již po čtvrté. Schumacher se střídal ve vedení s Villeneuvem a před poslední velkou cenou Evropy vedl o pouhý bod. V posledním závodě Michael úmyslně narazil do Villeneuva, aby ho vyřadil ze závodu. Toto nesportovní chování mu vyneslo diskvalifikaci z celého šampionátu.

1998 - Prvního vítězství v roce dosáhl Schumacher ve třetím podniku v Argentině a snížil tak náskok Häkkinena z prvních dvou závodů. Schumacher musel čelit i dvojce McLarenu Coulthardovi, a tak po šesti závodech okupuval pouze třetí příčku. Ferrari znovu dolaďovalo nedostatky nového vozu a v následných třech GP nejenže Schumacher zvítězil, ale na stupně vítězů ho vždy doprovodil jeho týmový kolega Irvine. Schumacher tak snížil náskok Häkkinena na pouhé dva body. Posléze finský pilot znovu Němci poodskočil, ale v Maďarsku a Itálii kraloval opět Schumacher a skóre bylo 80:80. O mistru světa se rozhodlo až v posledním závodě, který hostila japonská Suzuka, kde německého závodníka zradila technika.

1999 - Sezóna 1999 byla pro rudé vozy dobře rozjetá i díky Eddiemu Irvinovi, který až do nešťastné Velké ceny Británie měl stejně bodů jako Schumacher. Michael Schumacher v již zmiňované Grand Prix Velké Británie havaroval a utrpěl zlomeniny nohou. I přesto, že v šesti Velkých cenách nestartoval, dokázal získat v šampionátu 5. místo.

2000 - Rok 2000 začal pro Michaela více než dobře, nový vůz, nový týmový kolega (Rubens Barrichello) a maximální podpora týmu, to vše znamenalo vítězství v prvních třech Grand Prix. Zatímco Michael nezaváhal ostatní, jen paběrkovali a tak stav po třech závodech byl 1. Michael Schumacher 30 bodů 2. Rubens Barrichello 9 bodů. Posléze musel čelit znovuzrození týmu McLaren a po haváriích v Německu a Rakousku přišel o vedení, které znovu nabyl až vítězstvím v posledních čtyřech GP a stal se tak potřetí mistrem světa.

2001 - Obhajoba titulu vyšla v prvních dvou závodech na 100% a o vedení se během sezóny již nenechal připravit. Vítězstvím v 9 Grand Prix si zajistil čtvrtý titul.

2002 - Sezóna měla od samého začátku jednoznačný, průběh Schumacher zvítězil v 11 Grand Prix a navíc bodoval ve všech závodech. Nelibost si vysloužil především v Rakousku, kde ho před sebe v posledním kole pustil Barrichello a demonstrativním průjezdem cílem Grand Prix USA.

2003 - Zisk šestého titulu byl do značné míry zkomplikován změnou systému bodování a především opožděnou premiérou nového Ferrari. O novém mistru světa se tak rozhodlo až v poslední Grand Prix.

2004 - Rok 2004 lze označit za rok absolutní nadvlády vozu Ferrari a Michaela Schumachera, který zvítězil v 13 velkých cenách.

2005 - Rok 2005 nebyl pro Michaela Schumachera příliš úspěšný. Vyhrál pouze v Grand Prix USA, do které startovalo pouze 6 pilotů. A v šampionátu se umístil na třetím místě, za Alonsem a Kimi Räikkönenem.

2006 - Poslední sezona legendárního jezdce se povedla. Přestože nevyhrál titul mistra světa (ten připadl opět Alonsovi), dokázal Schumacher vyhrát v sedmi závodech a o vítězi se rozhodovalo až v posledním závodě v Brazílii.

2009 - Tým Ferrari 29. července oznámil, že se do Formule 1 dočasně vrací Michael Schumacher, aby zastoupil zraněného Felipeho Massu, který měl nehodu ve druhé části kvalifikace GP Maďarska. Schumacher 10. srpna informoval prezidenta Ferrari Luku di Montezemola, že kvůli přetrvávajícím problémům s krkem, který si poranil při únorových motocyklových závodech, se do formule 1 nevrátí. Ferrari poté nominovalo svého testovacího pilota Luku Badoera, aby nahradil zraněného Felipeho Massu.

2010 - Až napodruhé uskutečnil Schumacher svůj návrat do formule 1 a nevyhnul se přitom jistému zklamání. Ačkoliv jeho tým Mercedes GP vstoupil do sezóny jako obhájce titulu, jeho vůz nestačil na boj s nejlepšími. Navíc se bývalý mistr světa nevrátil ve vrcholové formě a podléhal týmovému kolegovi Nicu Rosbergovi. Až v závěru sezóny začal předvádět slibné výkony. Svůj návrat naplánoval na tři sezóny.

2011 - Ani v druhé návratové sezóně nemohl Schumacher naplnit své ambice, ale jeho výkony se konečně začaly znatelně zlepšovat. V druhé polovině roku pak podával velmi dobré výkony s plným využitím možností vozu a zdálo se, že se vrátil do formy, kterou měl před dočasným důchodem. Sice znovu podlehl Rosbergovi, rozdíl byl ale mnohem menší.

2012 - Mercedes AMG

Související články

McLaren
Schumacher měl jezdit pro McLaren, říká Dennis

Schumacher měl jezdit pro McLaren, říká Dennis

Ron Dennis prozradil, že Michael Schumacher nebyl daleko od přestupu k McLarenu.

28.  5.  2016
Kehmová brání strategii mlčení o Schumacherovi

Kehmová brání strategii mlčení o Schumacherovi

Už více než dva roky uplynuly od nehody Michaela Schumachera na lyžích. Oficiálních informací jsme od té doby dostali minimum.

15.  3.  2016
Kehmová: doufáme, že Michael bude jednoho dne zpátky

Kehmová: doufáme, že Michael bude jednoho dne zpátky

Manažerka Michaela Schumachera věří, že sedminásobný mistr světa bude jednou zpět.

16.  2.  2016
Schumacherova rodina by měla veřejnost informovat, říká Weber

Schumacherova rodina by měla veřejnost informovat, říká Weber

Willi Weber si myslí, že by Schumacherova rodina měla přehodnotit svůj přístup k informování veřejnosti.

15.  2.  2016
Montezemolo: O Schumacherovi bohužel nemám dobré zprávy

Montezemolo: O Schumacherovi bohužel nemám dobré zprávy

Luca di Montezemolo má prý zprávy o Schumacherovi, které ale nejsou dobré.

4.  2.  2016
Technika
Brembo: Schumacher a Vettel jsou si podobní

Brembo: Schumacher a Vettel jsou si podobní

Podle lidí ze společnosti Brembo, která je jedním z dodavatelů brzdových kotoučů pro F1, jsou si Schumacher a Vettel velmi podobní.

25.  1.  2016
FIA
Papež František se bude modlit za Schumachera

Papež František se bude modlit za Schumachera

Jean Todt se včera sešel s papežem Františkem. Řeč byla o kampani FIA ale také o Schumacherovi.

15.  1.  2016
Od Schumacherovy nehody uplynuly dva roky

Od Schumacherovy nehody uplynuly dva roky

Už jsou to dlouhé dva roky, co se při lyžování ve Francouzských Alpách zranil Michael Schumacher. Sedminásobný mistr světa se od té doby na veřejnosti samozřejmě neukázal a o jeho zdravotním stavu nevíme prakticky nic.

29.  12.  2015
Corinna mi brání v kontaktu s Michaelem, říká Weber

Corinna mi brání v kontaktu s Michaelem, říká Weber

Willi Weber překvapivě není na seznamu těch, kteří navštěvují Michaela Schumachera. Jeho manželka mu to prý nedovolí.

28.  12.  2015
Schumacher podle německého tisku chodí, Kehmová to popřela

Schumacher podle německého tisku chodí, Kehmová to popřela

Manažerka Michaela Schumachera vyvrátila zprávy o tom, že sedminásobný mistr světa formule 1 znovu chodí.

23.  12.  2015
Toro Rosso
Verstappen se inspiroval soubojem Räikkönena se Schumacherem

Verstappen se inspiroval soubojem Räikkönena se Schumacherem

Max Verstappen řekl, že jeho odvážné předjížděcí manévry, které předváděl během letošní Velké ceny Brazílie, byly inspirovány soubojem Kimiho Räikkönena a Michaela Schumachera na stejném okruhu před třemi lety.

21.  11.  2015
Hamilton: Nevěřte všemu, co čtete

Hamilton: Nevěřte všemu, co čtete

Lewis Hamilton reagoval na slova kritiky fanoušků sedminásobného mistra světa formule 1 Michaela Schumachera.

8.  11.  2015
Hamilton naštval fanoušky Michaela Schumachera

Hamilton naštval fanoušky Michaela Schumachera

Lewis Hamilton naštval fanoušky Michaela Schumachera. Podle Brita se oba získali tituly odlišným způsobem.

6.  11.  2015
Vídám Schumachera, bojuje, říká Todt

Vídám Schumachera, bojuje, říká Todt

Prezident FIA a někdejší šéf Scuderie Jean Todt se vyjádřil ke stavu Michaela Schumachera.

1.  11.  2015
Brawn navštěvuje Schumachera a modlí se za něj

Brawn navštěvuje Schumachera a modlí se za něj

Oficiální informace o stavu Michaela Schumachera už dlouhé měsíce nemáme.

27.  10.  2015
Ferrari
Arrivabene: V určitých ohledech je Vettel lepší než Schumacher

Arrivabene: V určitých ohledech je Vettel lepší než Schumacher

Maurizio Arrivabene srovnává Sebastiana Vettela a Michaela Schumachera. Vettel je podle jeho mínění v určitých věcech lepší.

27.  9.  2015
Mansell: Lewis může překonat Schumacherův rekord

Mansell: Lewis může překonat Schumacherův rekord

Nigel Mansell si myslí, že Lewis Hamilton může překonat rekord Michaela Schumachera.

11.  6.  2015
Bernie Ecclestone
Ecclestone nechce navštívit Schumachera

Ecclestone nechce navštívit Schumachera

Bernie Ecclestone se prý nechystá navštívit Michaela Schumachera v jeho domě u Ženevského jezera.

2.  6.  2015
Schumacherův stav se zlepšil, Sainz myslí na jeho syna

Schumacherův stav se zlepšil, Sainz myslí na jeho syna

O stavu Michaela Schumachera nejsou žádné nové informace, i když jeho manažerka v Barceloně řekla, že se jeho zdravotní stav zlepšil.

11.  5.  2015
Proč nejsou žádné zprávy o Schumacherovi?

Proč nejsou žádné zprávy o Schumacherovi?

O zdravotním stavu Michaela Schumachera jsme toho za téměř 16 měsíců slyšeli jen velmi málo. Potvrzeny byly snad jen informace o jeho převozech. Autosprint se zamýšlí nad tím, proč tomu tak je.

22.  4.  2015
Ferrari
Vettel se nechce se Schumacherem srovnávat

Vettel se nechce se Schumacherem srovnávat

Maurizio Arrivabene označil Sebastiana Vettela za věrnou kopii Michaela Schumachera. Další lidé pak popisují práci čtyřnásobného mistra světa, který po garáži běhá s poznámkovým blokem. Vettel se ale se Schumacherem srovnávat nechce.

20.  2.  2015
Vettel Schumacherovu helmu neokopíroval

Vettel Schumacherovu helmu neokopíroval

V Německu a Itálii se rozjela zajímavá diskuse okolo nové helmy Sebastiana Vettela. Je to kopie staré helmy Michaela Schumachera?

10.  2.  2015
FIA
Schumacher by dostal super licenci díky výjimce, ujišťuje FIA

Schumacher by dostal super licenci díky výjimce, ujišťuje FIA

Mezinárodní automobilová federace (FIA) nedávno představila nová pravidla pro udělování super licence. Michael Schumacher by pravidly v roce 2010 při svém návratu neprošel.

16.  1.  2015
Okolo Schumacherova zdravotního stavu je stále spousta spekulací

Okolo Schumacherova zdravotního stavu je stále spousta spekulací

Málo oficiálních informací o zdravotním stavu Schumachera je půdou pro vznik nejrůznějších spekulací.

29.  12.  2014
Uplynul rok od nehody Michaela Schumachera na lyžích

Uplynul rok od nehody Michaela Schumachera na lyžích

Dnes je tomu přesně rok, co se na lyžích zranil Michael Schumacher.

29.  12.  2014
Zdravotní stav Bianchiho se nezměnil, Schumacher dostal cenu

Zdravotní stav Bianchiho se nezměnil, Schumacher dostal cenu

Už je to téměř šest týdnů, co Jules Bianchi leží v nemocnici nedaleko Suzuky ve velmi vážném stavu s poraněním mozku.

14.  11.  2014
Schumacherův web bude obnoven kvůli výročí

Schumacherův web bude obnoven kvůli výročí

Poprvé od loňské nehody bude obnovena činnost webu Michaela Schumachera.

12.  11.  2014
FIA
Jean Todt navštívil Schumachera

Jean Todt navštívil Schumachera

Prezident FIA a bývalý šéf Scuderie Ferrari navštívil Michaela Schumachera. Sedminásobný mistr světa se už měsíc léčí doma.

6.  10.  2014
Schumacherův stav se zlepšil, je doma

Schumacherův stav se zlepšil, je doma

Nejde o spekulaci, ale oficiální informace. Zdravotní stav Michaela Schumachera se zlepšil a byl převezen domů.

9.  9.  2014
Podezřelý z krádeže Schumacherovy dokumentace je mrtvý

Podezřelý z krádeže Schumacherovy dokumentace je mrtvý

V červnu se objevila informace, že někdo prodává médiím za nemalé peníze část zdravotní dokumentace Michaela Schumachera. Případ má nečekané pokračování.

6.  8.  2014
Manželka Schumachera poslala vzkaz fanouškům

Manželka Schumachera poslala vzkaz fanouškům

Corinna Schumacherová napsala dopis vám, všem fanouškům motorsportu.

17.  7.  2014
Schumacherův stav se podle manželky zlepšuje

Schumacherův stav se podle manželky zlepšuje

Manželky či partnerky pilotů většinou zajímají spíše bulvár než fanoušky formule 1. Tento týden ale došlo k výjimce. Corinna Schumacherová se od nehody Michaela poprvé objevila na veřejnosti.

11.  7.  2014
Policie je na stopě lidem, kteří prodávají zdravotní dokumentaci Schumachera

Policie je na stopě lidem, kteří prodávají zdravotní dokumentaci Schumachera

Policie stále pokračuje ve vyšetřování odcizení zdravotní dokumentace Michaela Schumachera, kterou před pár dny někdo nabídl k prodeji médiím, což potvrdilo i okolí Schumachera. Stopy prý vedou za hranice do Švýcarska.

30.  6.  2014
Někdo ukradl zdravotní dokumentaci Schumachera a nabídl ji k prodeji

Někdo ukradl zdravotní dokumentaci Schumachera a nabídl ji k prodeji

Management Michaela Schumachera vydal zprávu, podle které někdo nabízí lékařské záznamy sedminásobného mistra světa k prodeji médiím.

23.  6.  2014
Média rozjela další kolo spekulací okolo Schumachera

Média rozjela další kolo spekulací okolo Schumachera

Nejen německá média v těchto dnech pořádají doslova hon na neurology a snaží se z nich vydolovat jakékoliv hypotézy o stavu a budoucnosti Michaela Schumachera.

18.  6.  2014
Zprávy o Schumacherovi jsou jen dobře zabalené nic

Zprávy o Schumacherovi jsou jen dobře zabalené nic

Aktuální a oficiální zprávy o Michaelu Schumacherovi obletěly svět. Formule 1 se po delší době dostala na titulní stránky zpravodajských webů a dobré zprávy přivítal také svět formule 1 – týmy i jezdci. Dobré zprávy jsou to ale pouze proto, že chceme, aby dobré byly.

16.  6.  2014
Rodina Schumachera potvrdila, že se Michael probudil z kómatu

Rodina Schumachera potvrdila, že se Michael probudil z kómatu

Německá média v posledních dnech přinesla informace, že byl Michael Schumacher převezen z jednotky intenzivní péče na rehabilitační oddělení. Informaci dnes potvrdila jeho mluvčí.

16.  6.  2014
Gary Hartstein: Dobré zprávy o Schumacherovi raději nečekejte

Gary Hartstein: Dobré zprávy o Schumacherovi raději nečekejte

Říká se, že špatné zprávy se šíří rychle ale u Michaela Schumachera tomu bude spíše opačně.

2.  6.  2014
Videa
VIDEO Z ARCHIVU: Schumiho stíhačka. Takto mistr doháněl soupeře

VIDEO Z ARCHIVU: Schumiho stíhačka. Takto mistr doháněl soupeře

18.  4.  2014
Schumacher vykazuje malé náznaky pokroku

Schumacher vykazuje malé náznaky pokroku

Mluvčí Michaela Schumachera Sabine Kehmová poskytla aktuální zprávy o zdravotním stavu bývalého pilota formule 1.

14.  4.  2014
1234567...17

10:23 | Testy F3: Roman Staněk zatím potvrzen pro test za tým ART (první ze dvou dnů).
10:14 | Christian Horner připustil, že strategie pro kvalifikaci a závod byla chybná. Red Bull měl startovat na střední jako jezdci Mercedesu a Leclerc.
9:20 | Ve středu a čtvrtek proběhnou další testy formule 3. Za tým Campos bude jezdit i Petr Ptáček.

GP Portugalska

Pátek 23. října 2020
1. trénink Bottas (1:18.410)
2. trénink Bottas (1:17.940)
Sobota 24. října 2020
3. trénink Bottas (1:16.654)
Kvalifikace Hamilton (1:16.652)
Neděle 25. října 2020
Závod Hamilton