Michael Schumacher

Tým F1 Mercedes
Startovní číslo
Aktivní roky
Národnost německá
Datum narození 03. 01. 1969
Rodiště Hürth-Hermülheim
Výška 174
Váha 68
Vítězství 91
Pole positions 68
Stupně vítězů 154
První GP GP Belgie 1991
První vítězství GP Belgie 1992
Titul mistra světa 7

Michael Schumacher zahájil sportovní kariéru, tak jako většina jeho kolegů, na motokárách. Jeho otec Rolf, který motokáry stavěl, ho k tomuto sportu přivedl již ve 4 letech a protože v Kerpenu (Schumacherovo rodné město) byla motokárová dráha, bylo i kde trénovat. Michaelovi bylo 12 let, když chtěl poprvé startovat v oficiálním mistrovství Německa, ale protože německé předpisy dovolují start jezdcům starším 14 let, musel otec pro syna sehnat potřebná povolení.

Rokem 1988 začala pro Schumachera nová závodní kariéra ve formulových vozech, když zvítězil v 9 závodech Formule König a stal se německým šampiónem. Ten samý rok ještě stihl čtyři závody evropského mistrovství Formule Ford 1600 a po vítězství v Zandvoortu si zajistil druhé místo na Mistrovství Evropy a 6. místo na Mistrovství Německa Formule Ford 1600.

Pro rok 1989 podepsal Schumacher smlouvu s týmem WTS v německém Mistrovství Formule 3, aby byl k ruce Frentzenovi. Oba skončili druzí jeden bod za Wendlingerem. Schumacher byl nakonec klasifikován na třetím místě. V Macau zvítězil v první jízdě, ale protože ostatní nedokončil nebyl klasifikován. V roce 1990 zůstal ve stejném týmu a to se mu vyplatilo, protože se stal mistrem. Dokonce zvítězil i v prestižním závodě Grand Prix Macau. S vozem Mercedes startoval ve závodech sportovních vozů ve skupině C a zvítězil v Mexiku spolu s Massem byl druhý v Dijonu a Nürburgringu a v celkovém mistrovství byl pátý s 21 body.

1991: Jordan

Rok 1991 začal s vozem Mercedes. Ve sportovních vozech byl druhý v Silverstone, pátý v Le Mans a vítěz v Autopolisu. V závodě F 3000 japonské série se s vozem Ralt Mugen RT23 kvalifikoval na druhém místě. Tým Jordan mu nabídl místo ve svém voze pro Velkou cenu Belgie. Michael Schumacher všechny překvapil, protože se kvalifikoval na 7. místě, ale samotný závod nedokončil.

1991-1995: Benetton

1991 - Pro posledních pět závodů sezóny přestoupil do týmu Benetton a také v německém DTM s Mercedesem. S vozem Benettonu se nejlépe umístil v Monze na 5.místě.

1992 - Nová sezóna začala pro Schumachera pátým místem v Jihoafrické republice. Další tři velké ceny v Mexiku, Brazílii a Španělsku dokončil na stupních vítězů. Zatímco před rokem v Belgii začínal, tak letos tu slavil své první vítězství a výrazně tak posilnil svou třetí pozici v šampionátu.

1993 - Benetton znovu potvrdil, že jeho vozy se lepší od jedné velké ceny ke druhé. Schumacher zvítězil v Portugalsku a celkově dosáhl na 4. místo.

1994 - Rozporuplný pohled na Schumachera přinesl nový ročník formule 1. Vítěz šesti Grand Prix z úvodních sedmi, Michael Schumacher, byl diskvalifikován pro nepovolené komponenty ve voze. Další diskvalifikace a zároveň stop na další dvě GP dostala Scumachera pod tlak a musel tak v závěru sezóny bojovat o body, o které přišel. Do poslední Velké ceny Austrálie nastupoval pouze s jednobodovým náskokem na Hilla. Boj o titul však trval jen 35 kol, kdy oba jmenovaní skončili po vzájemné kolizi mimo trať [1] a tak se mistrem světa stal Schumacher.

1995 - Sezónu zahájil vítězně závodem v Brazílii, posléze byl diskvalifikován spolu s Coulthardem za použití paliva, které nebylo povoleno novými předpisy. Vítězem byl tedy vyhlášen třetí v cíli Berger, ale po několika měsících byl uznán původní výsledek s tím, že body byly přiznány jen jezdcům. Po velké ceně San Marina se do čela dostal Damon Hill. Michael Schumacher zmobilizoval všechny síly a závod ve Španělsku a Monaku vyhrál, čímž se vrátil do čela mistrovství světa a vedení už si nenechal vzít. Schumacher se tak stal podruhé mistrem světa.

1996-2006: Ferrari

1996 - První sezóna u Ferrari byla do určité míry rozčarováním. Schumacherovo Ferrari nestačilo na konkurenční Williams a bojuje s Benettonem, od kterého odešel. První vítězství přišlo až v sedmém závodě, v deštivé Grand Prix Španělska. V dalších závodech se Schumacher trápil a další triumfy si připsal až v Belgii a Itálii a zajistil si třetí místo v šampionátu.

1997 - V sezóně znovu dominuje Williams a Michael dokázal kontrovat až v mokré Grand Prix Monaka a dokazoval, že na vodě opravdu umí. Další vítězství přišlo v Kanadě, kde byl závod ukončen po havárii Panise a ve Francii, znovu za deště. Neuvěřitelnou šňůrou vítězství potvrdil v Belgii, kde zvítězil již po čtvrté. Schumacher se střídal ve vedení s Villeneuvem a před poslední velkou cenou Evropy vedl o pouhý bod. V posledním závodě Michael úmyslně narazil do Villeneuva, aby ho vyřadil ze závodu. Toto nesportovní chování mu vyneslo diskvalifikaci z celého šampionátu.

1998 - Prvního vítězství v roce dosáhl Schumacher ve třetím podniku v Argentině a snížil tak náskok Häkkinena z prvních dvou závodů. Schumacher musel čelit i dvojce McLarenu Coulthardovi, a tak po šesti závodech okupuval pouze třetí příčku. Ferrari znovu dolaďovalo nedostatky nového vozu a v následných třech GP nejenže Schumacher zvítězil, ale na stupně vítězů ho vždy doprovodil jeho týmový kolega Irvine. Schumacher tak snížil náskok Häkkinena na pouhé dva body. Posléze finský pilot znovu Němci poodskočil, ale v Maďarsku a Itálii kraloval opět Schumacher a skóre bylo 80:80. O mistru světa se rozhodlo až v posledním závodě, který hostila japonská Suzuka, kde německého závodníka zradila technika.

1999 - Sezóna 1999 byla pro rudé vozy dobře rozjetá i díky Eddiemu Irvinovi, který až do nešťastné Velké ceny Británie měl stejně bodů jako Schumacher. Michael Schumacher v již zmiňované Grand Prix Velké Británie havaroval a utrpěl zlomeniny nohou. I přesto, že v šesti Velkých cenách nestartoval, dokázal získat v šampionátu 5. místo.

2000 - Rok 2000 začal pro Michaela více než dobře, nový vůz, nový týmový kolega (Rubens Barrichello) a maximální podpora týmu, to vše znamenalo vítězství v prvních třech Grand Prix. Zatímco Michael nezaváhal ostatní, jen paběrkovali a tak stav po třech závodech byl 1. Michael Schumacher 30 bodů 2. Rubens Barrichello 9 bodů. Posléze musel čelit znovuzrození týmu McLaren a po haváriích v Německu a Rakousku přišel o vedení, které znovu nabyl až vítězstvím v posledních čtyřech GP a stal se tak potřetí mistrem světa.

2001 - Obhajoba titulu vyšla v prvních dvou závodech na 100% a o vedení se během sezóny již nenechal připravit. Vítězstvím v 9 Grand Prix si zajistil čtvrtý titul.

2002 - Sezóna měla od samého začátku jednoznačný, průběh Schumacher zvítězil v 11 Grand Prix a navíc bodoval ve všech závodech. Nelibost si vysloužil především v Rakousku, kde ho před sebe v posledním kole pustil Barrichello a demonstrativním průjezdem cílem Grand Prix USA.

2003 - Zisk šestého titulu byl do značné míry zkomplikován změnou systému bodování a především opožděnou premiérou nového Ferrari. O novém mistru světa se tak rozhodlo až v poslední Grand Prix.

2004 - Rok 2004 lze označit za rok absolutní nadvlády vozu Ferrari a Michaela Schumachera, který zvítězil v 13 velkých cenách.

2005 - Rok 2005 nebyl pro Michaela Schumachera příliš úspěšný. Vyhrál pouze v Grand Prix USA, do které startovalo pouze 6 pilotů. A v šampionátu se umístil na třetím místě, za Alonsem a Kimi Räikkönenem.

2006 - Poslední sezona legendárního jezdce se povedla. Přestože nevyhrál titul mistra světa (ten připadl opět Alonsovi), dokázal Schumacher vyhrát v sedmi závodech a o vítězi se rozhodovalo až v posledním závodě v Brazílii.

2009 - Tým Ferrari 29. července oznámil, že se do Formule 1 dočasně vrací Michael Schumacher, aby zastoupil zraněného Felipeho Massu, který měl nehodu ve druhé části kvalifikace GP Maďarska. Schumacher 10. srpna informoval prezidenta Ferrari Luku di Montezemola, že kvůli přetrvávajícím problémům s krkem, který si poranil při únorových motocyklových závodech, se do formule 1 nevrátí. Ferrari poté nominovalo svého testovacího pilota Luku Badoera, aby nahradil zraněného Felipeho Massu.

2010 - Až napodruhé uskutečnil Schumacher svůj návrat do formule 1 a nevyhnul se přitom jistému zklamání. Ačkoliv jeho tým Mercedes GP vstoupil do sezóny jako obhájce titulu, jeho vůz nestačil na boj s nejlepšími. Navíc se bývalý mistr světa nevrátil ve vrcholové formě a podléhal týmovému kolegovi Nicu Rosbergovi. Až v závěru sezóny začal předvádět slibné výkony. Svůj návrat naplánoval na tři sezóny.

2011 - Ani v druhé návratové sezóně nemohl Schumacher naplnit své ambice, ale jeho výkony se konečně začaly znatelně zlepšovat. V druhé polovině roku pak podával velmi dobré výkony s plným využitím možností vozu a zdálo se, že se vrátil do formy, kterou měl před dočasným důchodem. Sice znovu podlehl Rosbergovi, rozdíl byl ale mnohem menší.

2012 - Mercedes AMG

Související články

Před 13 lety se v Imole odehrála jedna z nejslavnějších bitev ve F1

Před 13 lety se v Imole odehrála jedna z nejslavnějších bitev ve F1

24.  4.  2018 Petr Kubala
HistorieFernando AlonsoMichael Schumacher
Barrichello chtěl vidět Schumachera, rozmluvili mu to

Barrichello chtěl vidět Schumachera, rozmluvili mu to

20.  4.  2018 Petr Kubala
Michael SchumacherRubens BarrichelloSchumacher nehoda
Schumacher byl obrovskou inspirací pro jezdce mé generace, říká Kubica

Schumacher byl obrovskou inspirací pro jezdce mé generace, říká Kubica

21.  3.  2018 Petr Kubala
Robert KubicaMichael Schumacher
Weber dementoval vlastní smrt. Pak se pustil do svatozáře a zrušení grid girls

Weber dementoval vlastní smrt. Pak se pustil do svatozáře a zrušení grid girls

22.  2.  2018 Petr Kubala
Michael SchumacherLiberty MediaGrid girlssvatozář
Druhá generace Schumacherů: uspěje syn Michaela nebo Ralfa?

Druhá generace Schumacherů: uspěje syn Michaela nebo Ralfa?

1.  2.  2018 Petr Kubala
Mick SchumacherMichael Schumacher
Kvůli těžbě uhlí se uzavře Schumacherova motokárová dráha

Kvůli těžbě uhlí se uzavře Schumacherova motokárová dráha

10.  1.  2018 David Skaloš
Michael Schumacher
Adrian Newey jmenoval tři jezdce, se kterými chtěl spolupracovat

Adrian Newey jmenoval tři jezdce, se kterými chtěl spolupracovat

21.  12.  2017 Petr Kubala
Adrian NeweyMichael SchumacherFernando AlonsoLewis Hamilton
 Hamilton nevěří, že dokáže překonat Schumachera v počtu titulů

Hamilton nevěří, že dokáže překonat Schumachera v počtu titulů

19.  12.  2017 Petr Kubala
Lewis HamiltonMichael Schumacher
Michael Schumacher je mezi nejlépe placenými sportovci v historii

Michael Schumacher je mezi nejlépe placenými sportovci v historii

14.  12.  2017 Petr Kubala
Michael Schumacher
Michael nám chybí, stále bojuje, říká Todt

Michael nám chybí, stále bojuje, říká Todt

5.  12.  2017 Petr Kubala
Michael SchumacherJean Todt
Schumacherovo ferrari se vydražilo za 163 milionů korun | Zdroj:  Getty Images / Clive Mason

Schumacherovo ferrari se vydražilo za 163 milionů korun

17.  11.  2017 Petr Kubala
FerrariMichael Schumacher
Foto: Mick Schumacher se ve Spa projel ve voze svého otce z roku 1994

Foto: Mick Schumacher se ve Spa projel ve voze svého otce z roku 1994

27.  8.  2017 Petr Kubala
Michael SchumacherMick Schumacher
Mick Schumacher se ve Spa sveze ve voze svého otce | Zdroj:  Getty Images / Pascal Rondeau

Mick Schumacher se ve Spa sveze ve voze svého otce

24.  8.  2017 Petr Kubala
Mick SchumacherMichael SchumacherGP Belgie 2017
 V Kolíně nad Rýnem v dubnu vystaví vozy Michaela Schumachera

V Kolíně nad Rýnem v dubnu vystaví vozy Michaela Schumachera

10.  8.  2017 Petr Kubala
Michael Schumacher
Schumacherově rodině vyhrožoval amatér. Soud už ho potrestal

Schumacherově rodině vyhrožoval amatér. Soud už ho potrestal

18.  5.  2017 Petr Kubala
Michael Schumacher
Berger věří, že se Schumacher jednou uzdraví

Berger věří, že se Schumacher jednou uzdraví

11.  5.  2017 Petr Kubala
Michael SchumacherMick Schumacher
V Německu se uskuteční fotbalový zápas na podporu Schumacherovy iniciativy

V Německu se uskuteční fotbalový zápas na podporu Schumacherovy iniciativy

6.  5.  2017 David Skaloš
Mick SchumacherMichael Schumacher
Vettel je rozmazlený fracek, říká Eddie Irvine

Vettel je rozmazlený fracek, říká Eddie Irvine

3.  4.  2017 Petr Kubala
FerrariSebastian Vettel
Evropští jezdci jsou mentálně slabí, říká Montoya

Evropští jezdci jsou mentálně slabí, říká Montoya

8.  2.  2017 David Skaloš
RozhovorJuan Pablo Montoya
Vettel podcenil příchod do Ferrari, myslí si Berger

Vettel podcenil příchod do Ferrari, myslí si Berger

5.  2.  2017 David Skaloš
FerrariSebastian Vettel
Návrat Schumachera začal tím, že Button zklamal Brawna

Návrat Schumachera začal tím, že Button zklamal Brawna

10.  1.  2017 Petr Kubala
Michael SchumacherJenson ButtonRoss Brawn
Schumacherovy stopy jsou u Mercedesu a Ferrari stále vidět, říká Brawn

Schumacherovy stopy jsou u Mercedesu a Ferrari stále vidět, říká Brawn

29.  12.  2016 Petr Kubala
MercedesFerrariMichael SchumacherRoss Brawn
Schumacherova rodina založila neziskový projekt Keep Fighting

Schumacherova rodina založila neziskový projekt Keep Fighting

18.  12.  2016 David Skaloš
Michael Schumacher
Verstappen je nerad srovnáván s legendami

Verstappen je nerad srovnáván s legendami

19.  11.  2016 David Skaloš
Red Bull RacingMichael SchumacherAyrton SennaMax Verstappen
Brawn upřesnil slova o Schumacherovi, mírní optimismus

Brawn upřesnil slova o Schumacherovi, mírní optimismus

15.  11.  2016 Petr Kubala
Michael Schumacher
Schumacher je oficiálně na sociálních sítích

Schumacher je oficiálně na sociálních sítích

13.  11.  2016 Petr Kubala
Michael Schumacher
Objevují se povzbudivá znamení, říká o Schumacherovi Brawn

Objevují se povzbudivá znamení, říká o Schumacherovi Brawn

3.  11.  2016 Petr Kubala
DoporučujemeMichael Schumacher
Fotogalerie: Před 10 lety se Schumacher loučil poprvé s kariérou

Fotogalerie: Před 10 lety se Schumacher loučil poprvé s kariérou

29.  10.  2016 Petr Kubala
FotografieMichael Schumacher
V Kolíně otevřou muzeum Michaela Schumachera

V Kolíně otevřou muzeum Michaela Schumachera

7.  10.  2016 Petr Kubala
Michael Schumacher
Schumacher nemůže chodit, potvrdil právník

Schumacher nemůže chodit, potvrdil právník

19.  9.  2016 Petr Kubala
DoporučujemeMichael Schumacher
Video: Před 25 lety absolvoval Schumacher svůj první závod v F1

Video: Před 25 lety absolvoval Schumacher svůj první závod v F1

24.  8.  2016 Petr Kubala
VideaHistorieMichael Schumacher
Úspěšné debuty v průběhu sezóny

Úspěšné debuty v průběhu sezóny

11.  8.  2016 Petr Kubala
HistorieRobert KubicaMichael Schumacher
Mick Schumacher je pod extrémním tlakem, říká Verstappen

Mick Schumacher je pod extrémním tlakem, říká Verstappen

2.  6.  2016 Petr Kubala
Michael Schumacher
Schumacher měl jezdit pro McLaren, říká Dennis

Schumacher měl jezdit pro McLaren, říká Dennis

28.  5.  2016 Petr Kubala
Ron DennisMcLarenMichael Schumacher
Kehmová brání strategii mlčení o Schumacherovi

Kehmová brání strategii mlčení o Schumacherovi

15.  3.  2016 Petr Kubala
Michael Schumacher
Kehmová: doufáme, že Michael bude jednoho dne zpátky

Kehmová: doufáme, že Michael bude jednoho dne zpátky

16.  2.  2016 Petr Kubala
Michael Schumacher
Schumacherova rodina by měla veřejnost informovat, říká Weber

Schumacherova rodina by měla veřejnost informovat, říká Weber

15.  2.  2016 Petr Kubala
Michael Schumacher
Montezemolo: O Schumacherovi bohužel nemám dobré zprávy

Montezemolo: O Schumacherovi bohužel nemám dobré zprávy

4.  2.  2016 Petr Kubala
Michael Schumacher