Michael Schumacher

Tým F1 Mercedes
Startovní číslo
Aktivní roky
Národnost německá
Datum narození 03. 01. 1969
Rodiště Hürth-Hermülheim
Výška 174
Váha 68
Vítězství 91
Pole positions 68
Stupně vítězů 154
První GP GP Belgie 1991
První vítězství GP Belgie 1992
Titul mistra světa 7

Michael Schumacher zahájil sportovní kariéru, tak jako většina jeho kolegů, na motokárách. Jeho otec Rolf, který motokáry stavěl, ho k tomuto sportu přivedl již ve 4 letech a protože v Kerpenu (Schumacherovo rodné město) byla motokárová dráha, bylo i kde trénovat. Michaelovi bylo 12 let, když chtěl poprvé startovat v oficiálním mistrovství Německa, ale protože německé předpisy dovolují start jezdcům starším 14 let, musel otec pro syna sehnat potřebná povolení.

Rokem 1988 začala pro Schumachera nová závodní kariéra ve formulových vozech, když zvítězil v 9 závodech Formule König a stal se německým šampiónem. Ten samý rok ještě stihl čtyři závody evropského mistrovství Formule Ford 1600 a po vítězství v Zandvoortu si zajistil druhé místo na Mistrovství Evropy a 6. místo na Mistrovství Německa Formule Ford 1600.

Pro rok 1989 podepsal Schumacher smlouvu s týmem WTS v německém Mistrovství Formule 3, aby byl k ruce Frentzenovi. Oba skončili druzí jeden bod za Wendlingerem. Schumacher byl nakonec klasifikován na třetím místě. V Macau zvítězil v první jízdě, ale protože ostatní nedokončil nebyl klasifikován. V roce 1990 zůstal ve stejném týmu a to se mu vyplatilo, protože se stal mistrem. Dokonce zvítězil i v prestižním závodě Grand Prix Macau. S vozem Mercedes startoval ve závodech sportovních vozů ve skupině C a zvítězil v Mexiku spolu s Massem byl druhý v Dijonu a Nürburgringu a v celkovém mistrovství byl pátý s 21 body.

1991: Jordan

Rok 1991 začal s vozem Mercedes. Ve sportovních vozech byl druhý v Silverstone, pátý v Le Mans a vítěz v Autopolisu. V závodě F 3000 japonské série se s vozem Ralt Mugen RT23 kvalifikoval na druhém místě. Tým Jordan mu nabídl místo ve svém voze pro Velkou cenu Belgie. Michael Schumacher všechny překvapil, protože se kvalifikoval na 7. místě, ale samotný závod nedokončil.

1991-1995: Benetton

1991 - Pro posledních pět závodů sezóny přestoupil do týmu Benetton a také v německém DTM s Mercedesem. S vozem Benettonu se nejlépe umístil v Monze na 5.místě.

1992 - Nová sezóna začala pro Schumachera pátým místem v Jihoafrické republice. Další tři velké ceny v Mexiku, Brazílii a Španělsku dokončil na stupních vítězů. Zatímco před rokem v Belgii začínal, tak letos tu slavil své první vítězství a výrazně tak posilnil svou třetí pozici v šampionátu.

1993 - Benetton znovu potvrdil, že jeho vozy se lepší od jedné velké ceny ke druhé. Schumacher zvítězil v Portugalsku a celkově dosáhl na 4. místo.

1994 - Rozporuplný pohled na Schumachera přinesl nový ročník formule 1. Vítěz šesti Grand Prix z úvodních sedmi, Michael Schumacher, byl diskvalifikován pro nepovolené komponenty ve voze. Další diskvalifikace a zároveň stop na další dvě GP dostala Scumachera pod tlak a musel tak v závěru sezóny bojovat o body, o které přišel. Do poslední Velké ceny Austrálie nastupoval pouze s jednobodovým náskokem na Hilla. Boj o titul však trval jen 35 kol, kdy oba jmenovaní skončili po vzájemné kolizi mimo trať [1] a tak se mistrem světa stal Schumacher.

1995 - Sezónu zahájil vítězně závodem v Brazílii, posléze byl diskvalifikován spolu s Coulthardem za použití paliva, které nebylo povoleno novými předpisy. Vítězem byl tedy vyhlášen třetí v cíli Berger, ale po několika měsících byl uznán původní výsledek s tím, že body byly přiznány jen jezdcům. Po velké ceně San Marina se do čela dostal Damon Hill. Michael Schumacher zmobilizoval všechny síly a závod ve Španělsku a Monaku vyhrál, čímž se vrátil do čela mistrovství světa a vedení už si nenechal vzít. Schumacher se tak stal podruhé mistrem světa.

1996-2006: Ferrari

1996 - První sezóna u Ferrari byla do určité míry rozčarováním. Schumacherovo Ferrari nestačilo na konkurenční Williams a bojuje s Benettonem, od kterého odešel. První vítězství přišlo až v sedmém závodě, v deštivé Grand Prix Španělska. V dalších závodech se Schumacher trápil a další triumfy si připsal až v Belgii a Itálii a zajistil si třetí místo v šampionátu.

1997 - V sezóně znovu dominuje Williams a Michael dokázal kontrovat až v mokré Grand Prix Monaka a dokazoval, že na vodě opravdu umí. Další vítězství přišlo v Kanadě, kde byl závod ukončen po havárii Panise a ve Francii, znovu za deště. Neuvěřitelnou šňůrou vítězství potvrdil v Belgii, kde zvítězil již po čtvrté. Schumacher se střídal ve vedení s Villeneuvem a před poslední velkou cenou Evropy vedl o pouhý bod. V posledním závodě Michael úmyslně narazil do Villeneuva, aby ho vyřadil ze závodu. Toto nesportovní chování mu vyneslo diskvalifikaci z celého šampionátu.

1998 - Prvního vítězství v roce dosáhl Schumacher ve třetím podniku v Argentině a snížil tak náskok Häkkinena z prvních dvou závodů. Schumacher musel čelit i dvojce McLarenu Coulthardovi, a tak po šesti závodech okupuval pouze třetí příčku. Ferrari znovu dolaďovalo nedostatky nového vozu a v následných třech GP nejenže Schumacher zvítězil, ale na stupně vítězů ho vždy doprovodil jeho týmový kolega Irvine. Schumacher tak snížil náskok Häkkinena na pouhé dva body. Posléze finský pilot znovu Němci poodskočil, ale v Maďarsku a Itálii kraloval opět Schumacher a skóre bylo 80:80. O mistru světa se rozhodlo až v posledním závodě, který hostila japonská Suzuka, kde německého závodníka zradila technika.

1999 - Sezóna 1999 byla pro rudé vozy dobře rozjetá i díky Eddiemu Irvinovi, který až do nešťastné Velké ceny Británie měl stejně bodů jako Schumacher. Michael Schumacher v již zmiňované Grand Prix Velké Británie havaroval a utrpěl zlomeniny nohou. I přesto, že v šesti Velkých cenách nestartoval, dokázal získat v šampionátu 5. místo.

2000 - Rok 2000 začal pro Michaela více než dobře, nový vůz, nový týmový kolega (Rubens Barrichello) a maximální podpora týmu, to vše znamenalo vítězství v prvních třech Grand Prix. Zatímco Michael nezaváhal ostatní, jen paběrkovali a tak stav po třech závodech byl 1. Michael Schumacher 30 bodů 2. Rubens Barrichello 9 bodů. Posléze musel čelit znovuzrození týmu McLaren a po haváriích v Německu a Rakousku přišel o vedení, které znovu nabyl až vítězstvím v posledních čtyřech GP a stal se tak potřetí mistrem světa.

2001 - Obhajoba titulu vyšla v prvních dvou závodech na 100% a o vedení se během sezóny již nenechal připravit. Vítězstvím v 9 Grand Prix si zajistil čtvrtý titul.

2002 - Sezóna měla od samého začátku jednoznačný, průběh Schumacher zvítězil v 11 Grand Prix a navíc bodoval ve všech závodech. Nelibost si vysloužil především v Rakousku, kde ho před sebe v posledním kole pustil Barrichello a demonstrativním průjezdem cílem Grand Prix USA.

2003 - Zisk šestého titulu byl do značné míry zkomplikován změnou systému bodování a především opožděnou premiérou nového Ferrari. O novém mistru světa se tak rozhodlo až v poslední Grand Prix.

2004 - Rok 2004 lze označit za rok absolutní nadvlády vozu Ferrari a Michaela Schumachera, který zvítězil v 13 velkých cenách.

2005 - Rok 2005 nebyl pro Michaela Schumachera příliš úspěšný. Vyhrál pouze v Grand Prix USA, do které startovalo pouze 6 pilotů. A v šampionátu se umístil na třetím místě, za Alonsem a Kimi Räikkönenem.

2006 - Poslední sezona legendárního jezdce se povedla. Přestože nevyhrál titul mistra světa (ten připadl opět Alonsovi), dokázal Schumacher vyhrát v sedmi závodech a o vítězi se rozhodovalo až v posledním závodě v Brazílii.

2009 - Tým Ferrari 29. července oznámil, že se do Formule 1 dočasně vrací Michael Schumacher, aby zastoupil zraněného Felipeho Massu, který měl nehodu ve druhé části kvalifikace GP Maďarska. Schumacher 10. srpna informoval prezidenta Ferrari Luku di Montezemola, že kvůli přetrvávajícím problémům s krkem, který si poranil při únorových motocyklových závodech, se do formule 1 nevrátí. Ferrari poté nominovalo svého testovacího pilota Luku Badoera, aby nahradil zraněného Felipeho Massu.

2010 - Až napodruhé uskutečnil Schumacher svůj návrat do formule 1 a nevyhnul se přitom jistému zklamání. Ačkoliv jeho tým Mercedes GP vstoupil do sezóny jako obhájce titulu, jeho vůz nestačil na boj s nejlepšími. Navíc se bývalý mistr světa nevrátil ve vrcholové formě a podléhal týmovému kolegovi Nicu Rosbergovi. Až v závěru sezóny začal předvádět slibné výkony. Svůj návrat naplánoval na tři sezóny.

2011 - Ani v druhé návratové sezóně nemohl Schumacher naplnit své ambice, ale jeho výkony se konečně začaly znatelně zlepšovat. V druhé polovině roku pak podával velmi dobré výkony s plným využitím možností vozu a zdálo se, že se vrátil do formy, kterou měl před dočasným důchodem. Sice znovu podlehl Rosbergovi, rozdíl byl ale mnohem menší.

2012 - Mercedes AMG

Související články

Massa po letech prozradil podrobnosti o Rascassgate z Monaka 2006 | Zdroj: Getty Images / Clive Mason

Massa po letech prozradil podrobnosti o Rascassgate z Monaka 2006

16.  9.  2020 Petr Kubala
HistorieFelipe MassaMichael SchumacherRoss Brawn
Prost: Pro Hamiltonovu dominanci je klíčová věrnost Mercedesu | Zdroj: Getty Images / Bryn Lennon

Prost: Pro Hamiltonovu dominanci je klíčová věrnost Mercedesu

23.  8.  2020 David Skaloš
MercedesLewis HamiltonAlain Prost
Překonat Schumacherovy rekordy nikdy nebyla má priorita, říká Hamilton | Zdroj: Getty Images / Clive Mason

Překonat Schumacherovy rekordy nikdy nebyla má priorita, říká Hamilton

29.  7.  2020 Petr Kubala
Lewis HamiltonMichael Schumacher
Příští rok nemusí být ve formuli 1 poprvé po 40 letech žádný německý závodník

Příští rok nemusí být ve formuli 1 poprvé po 40 letech žádný německý závodník

18.  5.  2020 David Skaloš
Nico HülkenbergSebastian VettelTimo Glock
Ve Ferrari bych byl dvojka, vysvětluje Coulthard odmítnutí lákavé nabídky

Ve Ferrari bych byl dvojka, vysvětluje Coulthard odmítnutí lákavé nabídky

25.  4.  2020 Jiří Šlégl
HistorieDavid CoulthardMcLaren
Bývalý designér Ferrari vzpomíná, jak si nebyl jistý Schumacherovým jezdeckým stylem

Bývalý designér Ferrari vzpomíná, jak si nebyl jistý Schumacherovým jezdeckým stylem

19.  4.  2020 David Skaloš
MercedesFerrariMichael Schumacher
Podle Barrichella Hamilton předčil Schumachera i Sennu

Podle Barrichella Hamilton předčil Schumachera i Sennu

26.  1.  2020 David Skaloš
Lewis HamiltonRubens BarrichelloMichael SchumacherAyrton Senna
Schumacher se nevyžíval v psychologických hrách, říká Nick Fry

Schumacher se nevyžíval v psychologických hrách, říká Nick Fry

25.  1.  2020 Jiří Šlégl
MercedesMichael Schumacher
Šest let od nehody. Schumacher je hvězdou clickbaitových titulků | Zdroj: Getty Images / Alexander Hassenstein

Šest let od nehody. Schumacher je hvězdou clickbaitových titulků

29.  12.  2019 Petr Kubala
Michael SchumacherSchumacher nehoda
Schumacher zvažoval po Sennově smrti ukončení kariéry, říká Briatore | Zdroj: Getty Images /

Schumacher zvažoval po Sennově smrti ukončení kariéry, říká Briatore

13.  11.  2019 Petr Kubala
Michael SchumacherFlavio Briatore
Hamilton Schumachera už překonal, říká Jordan a uvádí konkrétní důvod | Zdroj: Activepictures / Jiří Křenek

Hamilton Schumachera už překonal, říká Jordan a uvádí konkrétní důvod

8.  11.  2019 Petr Kubala
MercedesMichael SchumacherLewis Hamilton
Chystá se dokument o Schumacherovi. Premiéru bude mít ještě letos | Zdroj: Getty Images / Mark Thompson

Chystá se dokument o Schumacherovi. Premiéru bude mít ještě letos

13.  5.  2019 Petr Kubala
Michael Schumacher
Ve formulích dnes jezdí idioti, říká Villeneuve. Průkopníkem byl Schumacher.

Ve formulích dnes jezdí idioti, říká Villeneuve. Průkopníkem byl Schumacher.

7.  5.  2019 Petr Kubala
Lewis HamiltonMichael SchumacherJacques Villeneuve
Michael by se dnes staral o kariéru svého syna, říká Weber

Michael by se dnes staral o kariéru svého syna, říká Weber

19.  4.  2019 Petr Kubala
Michael SchumacherMick SchumacherSchumacher nehoda
Schumacher neznal hranice, řekl Ecclestone. Weber mu za to vynadal

Schumacher neznal hranice, řekl Ecclestone. Weber mu za to vynadal

13.  4.  2019 Petr Kubala
Bernie EcclestoneMichael Schumacher
EisKing 3: Skutečný příběh Michaela Schumachera: mýty, legendy a pravda

EisKing 3: Skutečný příběh Michaela Schumachera: mýty, legendy a pravda

4.  2.  2019 F1sport.cz
VideaMichael SchumacherEisKing
Schumacherovy rekordy nechávají Hamiltona chladným

Schumacherovy rekordy nechávají Hamiltona chladným

1.  2.  2019 Michal Mikoláš
Lewis Hamilton
Foto a video: Výstava o Schumacherovi v muzeu Ferrari

Foto a video: Výstava o Schumacherovi v muzeu Ferrari

7.  1.  2019 Petr Kubala
VideaFerrariMichael Schumacher
Říkal jsem Michaelovi, aby se do F1 nevracel, vzpomíná Weber

Říkal jsem Michaelovi, aby se do F1 nevracel, vzpomíná Weber

3.  1.  2019 Petr Kubala
Michael Schumacher
Schumacher má vlastní mobilní aplikace: emoji a virtuální muzeum

Schumacher má vlastní mobilní aplikace: emoji a virtuální muzeum

3.  1.  2019 Petr Kubala
Michael Schumacher
Schumacher je duchovním otcem našeho úspěchu, říká Wolff

Schumacher je duchovním otcem našeho úspěchu, říká Wolff

3.  1.  2019 Petr Kubala
Toto WolffMercedesMichael Schumacher
Michael je v dobrých rukou, píše Schumacherova rodina

Michael je v dobrých rukou, píše Schumacherova rodina

2.  1.  2019 Petr Kubala
Michael Schumacher
Největší soupeř? Asi Michael, říká Alonso

Největší soupeř? Asi Michael, říká Alonso

31.  12.  2018 Petr Kubala
Fernando AlonsoMichael Schumacher
Pět let od nehody Schumachera. F1 si připomene spíše jeho narozeniny

Pět let od nehody Schumachera. F1 si připomene spíše jeho narozeniny

28.  12.  2018 Petr Kubala
FerrariMichael Schumacher
Muzeum Ferrari otevře v Maranellu Schumacherovu výstavu

Muzeum Ferrari otevře v Maranellu Schumacherovu výstavu

19.  12.  2018 David Skaloš
FerrariMichael Schumacher
Todt sledoval závod F1 u Schumachera, kritizuje RTL kvůli množství reklamy

Todt sledoval závod F1 u Schumachera, kritizuje RTL kvůli množství reklamy

6.  12.  2018 Petr Kubala
Michael SchumacherJean Todt
Hamilton se chce přiblížit Schumacherovým rekordům

Hamilton se chce přiblížit Schumacherovým rekordům

5.  11.  2018 David Skaloš
MercedesMichael SchumacherLewis Hamilton
Schumacher nepatří mezi Top 5. Hamilton je mnohem lepší, říká Villeneuve

Schumacher nepatří mezi Top 5. Hamilton je mnohem lepší, říká Villeneuve

21.  10.  2018 Petr Kubala
MercedesMichael SchumacherLewis HamiltonJacques Villeneuve
Schumacher se dostane do formule 1, tím jsem si jistý, říká Hamilton

Schumacher se dostane do formule 1, tím jsem si jistý, říká Hamilton

19.  10.  2018 Jiří Šlégl
Mick Schumacher
Sergio žárlí na minulost, říká Montezemolo

Sergio žárlí na minulost, říká Montezemolo

18.  6.  2018 Petr Kubala
Sergio MarchionneFerrariSebastian VettelMichael Schumacher
Navštěvuje Schumachera někdo z jezdců? Jeden tvrdí, že ano

Navštěvuje Schumachera někdo z jezdců? Jeden tvrdí, že ano

27.  4.  2018 Petr Kubala
Luca BadoerMichael Schumacher