Michael Schumacher

Tým F1 Mercedes
Startovní číslo
Aktivní roky
Národnost německá
Datum narození 03. 01. 1969
Rodiště Hürth-Hermülheim
Výška 174
Váha 68
Vítězství 91
Pole positions 68
Stupně vítězů 154
První GP GP Belgie 1991
První vítězství GP Belgie 1992
Titul mistra světa 7

Michael Schumacher zahájil sportovní kariéru, tak jako většina jeho kolegů, na motokárách. Jeho otec Rolf, který motokáry stavěl, ho k tomuto sportu přivedl již ve 4 letech a protože v Kerpenu (Schumacherovo rodné město) byla motokárová dráha, bylo i kde trénovat. Michaelovi bylo 12 let, když chtěl poprvé startovat v oficiálním mistrovství Německa, ale protože německé předpisy dovolují start jezdcům starším 14 let, musel otec pro syna sehnat potřebná povolení.

Rokem 1988 začala pro Schumachera nová závodní kariéra ve formulových vozech, když zvítězil v 9 závodech Formule König a stal se německým šampiónem. Ten samý rok ještě stihl čtyři závody evropského mistrovství Formule Ford 1600 a po vítězství v Zandvoortu si zajistil druhé místo na Mistrovství Evropy a 6. místo na Mistrovství Německa Formule Ford 1600.

Pro rok 1989 podepsal Schumacher smlouvu s týmem WTS v německém Mistrovství Formule 3, aby byl k ruce Frentzenovi. Oba skončili druzí jeden bod za Wendlingerem. Schumacher byl nakonec klasifikován na třetím místě. V Macau zvítězil v první jízdě, ale protože ostatní nedokončil nebyl klasifikován. V roce 1990 zůstal ve stejném týmu a to se mu vyplatilo, protože se stal mistrem. Dokonce zvítězil i v prestižním závodě Grand Prix Macau. S vozem Mercedes startoval ve závodech sportovních vozů ve skupině C a zvítězil v Mexiku spolu s Massem byl druhý v Dijonu a Nürburgringu a v celkovém mistrovství byl pátý s 21 body.

1991: Jordan

Rok 1991 začal s vozem Mercedes. Ve sportovních vozech byl druhý v Silverstone, pátý v Le Mans a vítěz v Autopolisu. V závodě F 3000 japonské série se s vozem Ralt Mugen RT23 kvalifikoval na druhém místě. Tým Jordan mu nabídl místo ve svém voze pro Velkou cenu Belgie. Michael Schumacher všechny překvapil, protože se kvalifikoval na 7. místě, ale samotný závod nedokončil.

1991-1995: Benetton

1991 - Pro posledních pět závodů sezóny přestoupil do týmu Benetton a také v německém DTM s Mercedesem. S vozem Benettonu se nejlépe umístil v Monze na 5.místě.

1992 - Nová sezóna začala pro Schumachera pátým místem v Jihoafrické republice. Další tři velké ceny v Mexiku, Brazílii a Španělsku dokončil na stupních vítězů. Zatímco před rokem v Belgii začínal, tak letos tu slavil své první vítězství a výrazně tak posilnil svou třetí pozici v šampionátu.

1993 - Benetton znovu potvrdil, že jeho vozy se lepší od jedné velké ceny ke druhé. Schumacher zvítězil v Portugalsku a celkově dosáhl na 4. místo.

1994 - Rozporuplný pohled na Schumachera přinesl nový ročník formule 1. Vítěz šesti Grand Prix z úvodních sedmi, Michael Schumacher, byl diskvalifikován pro nepovolené komponenty ve voze. Další diskvalifikace a zároveň stop na další dvě GP dostala Scumachera pod tlak a musel tak v závěru sezóny bojovat o body, o které přišel. Do poslední Velké ceny Austrálie nastupoval pouze s jednobodovým náskokem na Hilla. Boj o titul však trval jen 35 kol, kdy oba jmenovaní skončili po vzájemné kolizi mimo trať [1] a tak se mistrem světa stal Schumacher.

1995 - Sezónu zahájil vítězně závodem v Brazílii, posléze byl diskvalifikován spolu s Coulthardem za použití paliva, které nebylo povoleno novými předpisy. Vítězem byl tedy vyhlášen třetí v cíli Berger, ale po několika měsících byl uznán původní výsledek s tím, že body byly přiznány jen jezdcům. Po velké ceně San Marina se do čela dostal Damon Hill. Michael Schumacher zmobilizoval všechny síly a závod ve Španělsku a Monaku vyhrál, čímž se vrátil do čela mistrovství světa a vedení už si nenechal vzít. Schumacher se tak stal podruhé mistrem světa.

1996-2006: Ferrari

1996 - První sezóna u Ferrari byla do určité míry rozčarováním. Schumacherovo Ferrari nestačilo na konkurenční Williams a bojuje s Benettonem, od kterého odešel. První vítězství přišlo až v sedmém závodě, v deštivé Grand Prix Španělska. V dalších závodech se Schumacher trápil a další triumfy si připsal až v Belgii a Itálii a zajistil si třetí místo v šampionátu.

1997 - V sezóně znovu dominuje Williams a Michael dokázal kontrovat až v mokré Grand Prix Monaka a dokazoval, že na vodě opravdu umí. Další vítězství přišlo v Kanadě, kde byl závod ukončen po havárii Panise a ve Francii, znovu za deště. Neuvěřitelnou šňůrou vítězství potvrdil v Belgii, kde zvítězil již po čtvrté. Schumacher se střídal ve vedení s Villeneuvem a před poslední velkou cenou Evropy vedl o pouhý bod. V posledním závodě Michael úmyslně narazil do Villeneuva, aby ho vyřadil ze závodu. Toto nesportovní chování mu vyneslo diskvalifikaci z celého šampionátu.

1998 - Prvního vítězství v roce dosáhl Schumacher ve třetím podniku v Argentině a snížil tak náskok Häkkinena z prvních dvou závodů. Schumacher musel čelit i dvojce McLarenu Coulthardovi, a tak po šesti závodech okupuval pouze třetí příčku. Ferrari znovu dolaďovalo nedostatky nového vozu a v následných třech GP nejenže Schumacher zvítězil, ale na stupně vítězů ho vždy doprovodil jeho týmový kolega Irvine. Schumacher tak snížil náskok Häkkinena na pouhé dva body. Posléze finský pilot znovu Němci poodskočil, ale v Maďarsku a Itálii kraloval opět Schumacher a skóre bylo 80:80. O mistru světa se rozhodlo až v posledním závodě, který hostila japonská Suzuka, kde německého závodníka zradila technika.

1999 - Sezóna 1999 byla pro rudé vozy dobře rozjetá i díky Eddiemu Irvinovi, který až do nešťastné Velké ceny Británie měl stejně bodů jako Schumacher. Michael Schumacher v již zmiňované Grand Prix Velké Británie havaroval a utrpěl zlomeniny nohou. I přesto, že v šesti Velkých cenách nestartoval, dokázal získat v šampionátu 5. místo.

2000 - Rok 2000 začal pro Michaela více než dobře, nový vůz, nový týmový kolega (Rubens Barrichello) a maximální podpora týmu, to vše znamenalo vítězství v prvních třech Grand Prix. Zatímco Michael nezaváhal ostatní, jen paběrkovali a tak stav po třech závodech byl 1. Michael Schumacher 30 bodů 2. Rubens Barrichello 9 bodů. Posléze musel čelit znovuzrození týmu McLaren a po haváriích v Německu a Rakousku přišel o vedení, které znovu nabyl až vítězstvím v posledních čtyřech GP a stal se tak potřetí mistrem světa.

2001 - Obhajoba titulu vyšla v prvních dvou závodech na 100% a o vedení se během sezóny již nenechal připravit. Vítězstvím v 9 Grand Prix si zajistil čtvrtý titul.

2002 - Sezóna měla od samého začátku jednoznačný, průběh Schumacher zvítězil v 11 Grand Prix a navíc bodoval ve všech závodech. Nelibost si vysloužil především v Rakousku, kde ho před sebe v posledním kole pustil Barrichello a demonstrativním průjezdem cílem Grand Prix USA.

2003 - Zisk šestého titulu byl do značné míry zkomplikován změnou systému bodování a především opožděnou premiérou nového Ferrari. O novém mistru světa se tak rozhodlo až v poslední Grand Prix.

2004 - Rok 2004 lze označit za rok absolutní nadvlády vozu Ferrari a Michaela Schumachera, který zvítězil v 13 velkých cenách.

2005 - Rok 2005 nebyl pro Michaela Schumachera příliš úspěšný. Vyhrál pouze v Grand Prix USA, do které startovalo pouze 6 pilotů. A v šampionátu se umístil na třetím místě, za Alonsem a Kimi Räikkönenem.

2006 - Poslední sezona legendárního jezdce se povedla. Přestože nevyhrál titul mistra světa (ten připadl opět Alonsovi), dokázal Schumacher vyhrát v sedmi závodech a o vítězi se rozhodovalo až v posledním závodě v Brazílii.

2009 - Tým Ferrari 29. července oznámil, že se do Formule 1 dočasně vrací Michael Schumacher, aby zastoupil zraněného Felipeho Massu, který měl nehodu ve druhé části kvalifikace GP Maďarska. Schumacher 10. srpna informoval prezidenta Ferrari Luku di Montezemola, že kvůli přetrvávajícím problémům s krkem, který si poranil při únorových motocyklových závodech, se do formule 1 nevrátí. Ferrari poté nominovalo svého testovacího pilota Luku Badoera, aby nahradil zraněného Felipeho Massu.

2010 - Až napodruhé uskutečnil Schumacher svůj návrat do formule 1 a nevyhnul se přitom jistému zklamání. Ačkoliv jeho tým Mercedes GP vstoupil do sezóny jako obhájce titulu, jeho vůz nestačil na boj s nejlepšími. Navíc se bývalý mistr světa nevrátil ve vrcholové formě a podléhal týmovému kolegovi Nicu Rosbergovi. Až v závěru sezóny začal předvádět slibné výkony. Svůj návrat naplánoval na tři sezóny.

2011 - Ani v druhé návratové sezóně nemohl Schumacher naplnit své ambice, ale jeho výkony se konečně začaly znatelně zlepšovat. V druhé polovině roku pak podával velmi dobré výkony s plným využitím možností vozu a zdálo se, že se vrátil do formy, kterou měl před dočasným důchodem. Sice znovu podlehl Rosbergovi, rozdíl byl ale mnohem menší.

2012 - Mercedes AMG

Související články

První vůz formule 1 Michaela Schumachera půjde do dražby | Zdroj: <p> Getty Images / Pascal Rondeau</p>

První vůz formule 1 Michaela Schumachera půjde do dražby

24.  1.  2023 Jakub Knoll
HistorieTechnikaMichael Schumacher
Fotogalerie: 54 fotek k 54. narozeninám Michaela Schumachera | Zdroj: Getty Images / Clive Mason

Fotogalerie: 54 fotek k 54. narozeninám Michaela Schumachera

3.  1.  2023 Jakub Knoll
Michael Schumacher
Micka Schumachera zaskočila náročnost F1, myslí si Hill | Zdroj: <p> Getty Images/Rudy Carezzevoli</p>

Micka Schumachera zaskočila náročnost F1, myslí si Hill

6.  12.  2022 Jakub Knoll
HaasMick SchumacherDamon Hill
Knižní novinky pro letošní Vánoce: Lauda, Mechanik nebo Masarykův okruh | Zdroj: David Skaloš

Knižní novinky pro letošní Vánoce: Lauda, Mechanik nebo Masarykův okruh

14.  11.  2022 David Skaloš
Max VerstappenNiki LaudaMichael SchumacherRoss Brawn
Aktuální spekulace: De Vries, Schumacher a Hülkenberg | Zdroj: Getty Images / Clive Mason

Aktuální spekulace: De Vries, Schumacher a Hülkenberg

30.  9.  2022 Petr Kubala
HaasAlpha TauriMichael SchumacherNyck de Vries
Ocon by si za týmového kolegu přál Schumachera | Zdroj: Getty Images / Peter Fox

Ocon by si za týmového kolegu přál Schumachera

26.  8.  2022 Petr Kubala
AlpineEsteban OconMichael Schumacher
Schumacher přišel o postup z Q1 kvůli porušení traťových limitů | Zdroj: Getty Images / Mark Thompson

Schumacher přišel o postup z Q1 kvůli porušení traťových limitů

23.  7.  2022 David Skaloš
HaasMichael SchumacherGP Francie 2022
Před dvaceti lety se ve Francii stal Michael Schumacher pětinásobným mistrem světa | Zdroj: Getty Images / Mark Thompson

Před dvaceti lety se ve Francii stal Michael Schumacher pětinásobným mistrem světa

21.  7.  2022 Michal Šik
FerrariMichael SchumacherGP Francie 2022Nezapomenutelné závody
Haas po třech letech bodoval s oběma vozy. Schumacher poprvé v nejlepší desítce | Zdroj: Getty Images / Mark Thompson

Haas po třech letech bodoval s oběma vozy. Schumacher poprvé v nejlepší desítce

3.  7.  2022 David Skaloš
HaasMichael SchumacherKevin MagnussenGP Velké Británie 2022
Byl jsem o 10 centimetrů mimo stopu, říká k nehodě Schumacher | Zdroj: Getty Images / Clive Rose

Byl jsem o 10 centimetrů mimo stopu, říká k nehodě Schumacher

29.  5.  2022 David Skaloš
Michael SchumacherGP Monaka 2022
Haas dokázal i bez vylepšení dostat oba vozy do Q3 | Zdroj: Getty Images / Clive Mason

Haas dokázal i bez vylepšení dostat oba vozy do Q3

21.  5.  2022 David Skaloš
HaasMichael SchumacherKevin MagnussenGP Španělska 2022
Hloupé pro nás oba, říká o kolizi se Schumacherem Vettel | Zdroj: Getty Images / Mark Thompson

Hloupé pro nás oba, říká o kolizi se Schumacherem Vettel

9.  5.  2022 Petr Kubala
Michael SchumacherSebastian VettelGP Miami 2022
Magnussen nemohl čtvrtému místu v kvalifikaci uvěřit | Zdroj: Getty Images / Mark Thompson

Magnussen nemohl čtvrtému místu v kvalifikaci uvěřit

22.  4.  2022 Petr Kubala
Guenther Steiner Michael SchumacherKevin Magnussen
Schumacherova motokárová dráha je prozatím zachráněna. Čeká ji modernizace | Zdroj: Getty Images / Christof Koepsel

Schumacherova motokárová dráha je prozatím zachráněna. Čeká ji modernizace

6.  2.  2022 David Skaloš
MotokáryMichael Schumacher
Rosberg popsal rozdíl mezi Schumacherem a Hamiltonem | Zdroj: Getty Images / Clive Rose

Rosberg popsal rozdíl mezi Schumacherem a Hamiltonem

20.  10.  2021 Petr Kubala
MercedesLewis HamiltonNico RosbergMichael Schumacher
Schumacher se letos podruhé dostal do Q2 | Zdroj: Getty Images / Bryn Lennon

Schumacher se letos podruhé dostal do Q2

9.  10.  2021 David Skaloš
HaasMichael SchumacherGP Turecka 2021
Rodina Schumachera v dokumentu promluví o současnosti. Detaily ale nečekejte | Zdroj: Getty Images / Clive Mason

Rodina Schumachera v dokumentu promluví o současnosti. Detaily ale nečekejte

8.  9.  2021 Petr Kubala
Mick SchumacherMichael SchumacherSchumacher nehoda
30 let od debutu Michaela Schumachera ve F1. Připomeňte si jeho kariéru

30 let od debutu Michaela Schumachera ve F1. Připomeňte si jeho kariéru

25.  8.  2021 Petr Kubala
FotografieMichael Schumacher
Netflix uveřejnil trailer k dokumentu o Schumacherovi | Zdroj: Getty Images / Anton Want

Netflix uveřejnil trailer k dokumentu o Schumacherovi

25.  8.  2021 Petr Kubala
VideaMichael Schumacher
Před dvaceti lety slavil Michael Schumacher zisk druhého titulu mistra světa s Ferrari | Zdroj: Getty Images / Andreas Rentz

Před dvaceti lety slavil Michael Schumacher zisk druhého titulu mistra světa s Ferrari

19.  8.  2021 Michal Šik
HistorieMichael SchumacherNezapomenutelné závody
Todt doufá, že se Schumacherův stav postupně zlepší | Zdroj: Getty Images / Paul Gilham

Todt doufá, že se Schumacherův stav postupně zlepší

11.  8.  2021 Petr Kubala
Mick SchumacherMichael SchumacherJean Todt
15. září se na Netflixu objeví dokument o Schumacherovi

15. září se na Netflixu objeví dokument o Schumacherovi

30.  7.  2021 Petr Kubala
Michael Schumacher
Video: Mick Schumacher se projel ve voze Jordan 191, se kterým debutoval jeho otec | Zdroj: @SchumacherMick

Video: Mick Schumacher se projel ve voze Jordan 191, se kterým debutoval jeho otec

21.  7.  2021 Petr Kubala
VideaHistorieMick SchumacherMichael Schumacher
Schumacher a Häkkinen mohli jezdit společně za McLaren, prozradil Haug | Zdroj: Getty Images / Vladimír Rys

Schumacher a Häkkinen mohli jezdit společně za McLaren, prozradil Haug

9.  7.  2021 Petr Kubala
MercedesMcLarenMichael SchumacherMika Häkkinen
Ricciardo: Nikdy jsem v monopostu nemočil, někteří to ale dělají | Zdroj: Getty Images / Joe Portlock

Ricciardo: Nikdy jsem v monopostu nemočil, někteří to ale dělají

15.  5.  2021 David Skaloš
Lewis HamiltonDaniel RicciardoLando Norris
Ke zkratce MSC mám emocionální pouto, říká Mick Schumacher | Zdroj: Getty Images / Joe Portlock

Ke zkratce MSC mám emocionální pouto, říká Mick Schumacher

14.  3.  2021 David Skaloš
HaasMick SchumacherMichael SchumacherTesty F1
Dokument u Schumacherovi je hotov, premiéru odkládá koronavirus | Zdroj: Getty Images

Dokument u Schumacherovi je hotov, premiéru odkládá koronavirus

31.  1.  2021 David Skaloš
Mick SchumacherMichael Schumacher
Jízda ve voze Ferrari je podle Schumachera dobrá příprava na sezónu [+video] | Zdroj: Ferrari

Jízda ve voze Ferrari je podle Schumachera dobrá příprava na sezónu [+video]

29.  1.  2021 Petr Kubala
VideaFerrariMichael Schumacher
Skvělá animace: Jak se v průběhu času měnil držitel nejvyššího počtu vítězství | Zdroj: Activepictures / Jiří Křenek

Skvělá animace: Jak se v průběhu času měnil držitel nejvyššího počtu vítězství

31.  12.  2020 Petr Kubala
Michael SchumacherLewis HamiltonStatistiky F1
91 vítězství Schumachera a Hamiltona v číslech a zajímavostech | Zdroj: Activepictures / Jiří Křenek

91 vítězství Schumachera a Hamiltona v číslech a zajímavostech

12.  10.  2020 Petr Kubala
Lewis HamiltonMichael SchumacherStatistiky F1
Ricciardovi se líbí dárek, který dostal Hamilton za vyrovnání rekordu počtu vítězství | Zdroj: Activepictures / Jiří Křenek

Ricciardovi se líbí dárek, který dostal Hamilton za vyrovnání rekordu počtu vítězství

17.  10.  2020 David Skaloš
Lewis HamiltonDaniel RicciardoMichael SchumacherMick SchumacherGP Eifelu 2020
Pilot klíčem k dominanci? Nestojí to na jednotlivci, říká Hamilton | Zdroj: Getty Images / Pool

Pilot klíčem k dominanci? Nestojí to na jednotlivci, říká Hamilton

17.  10.  2020 Jiří Šlégl
Lewis HamiltonMichael Schumacher
Vyrovná Hamilton v Rusku Schumacherův rekord? Zdá se to neskutečné, říká | Zdroj: Getty Images / Rudy Carezzevoli

Vyrovná Hamilton v Rusku Schumacherův rekord? Zdá se to neskutečné, říká

18.  9.  2020 Petr Kubala
Toto WolffMercedesLewis HamiltonMichael Schumacher
Massa po letech prozradil podrobnosti o Rascassgate z Monaka 2006 | Zdroj: Getty Images / Clive Mason

Massa po letech prozradil podrobnosti o Rascassgate z Monaka 2006

16.  9.  2020 Petr Kubala
HistorieMichael SchumacherFelipe MassaRoss Brawn