Ztížili jsme si to sami, přiznává po Austinu Hamilton

Vedoucí muž průběžného pořadí formule 1 Lewis Hamilton přiznal, že si situaci ve Velké ceně USA s Mercedesem zkomplikovali sami, když se rozhodli pro odlišnou strategii oproti svým soupeřům.
Ztížili jsme si to sami, přiznává po Austinu Hamilton

Hamilton startoval do závodu v Austinu z pole position, už na startu se však propadl na druhé místo za Kimiho Räikkönena. Před Hamiltona, který byl během závodu o mechaniků dvakrát, se dostal také Max Verstappen, který podobně jako Räikkönenovo Ferrari zvolil strategii jen jedné zastávky.

Brit vedoucí dvojici dostihl na čerstvějších pneumatikách na konci závodu, ovšem ani na Räikkönena, ani na druhého Verstappena recept nenašel.

„Jakmile jsme v 11. kole zajeli do boxů, věděl jsem, že absolvuji dvě zastávky. Jen jsme si to zkomplikovali sami. Vyjeli jsme, musel jsem dohnat Kimiho, dohnal jsem ho a pneumatiky byly odepsané, on pak absolvoval svou zastávku a doháněl mě s čerstvějšími pneumatikami, pak jsem po poslední zastávce vyjel já a měl jsem na stažení dvanáct sekund. Pro nás bylo dnes těžké vůbec konkurovat,“ řekl Hamilton.

Důležitým faktorem podle Hamiltona přitom byla už volba pneumatiky pro start závodu, kde Brit vyrážel do závodu na superměkké, zatímco Räikkönen na ultraměkké sadě.

„Myslím, že to začalo už od Q2, ta pneumatika byla pro start závodu špatná. Věděli jsme, že v těchto odlišných pneumatikách je obrovský rozdíl ve výkonnosti na startu, přesto jsme se rozhodli pro něco, o čem jsme věděli, že to není cesta vpřed,“ hodnotí Hamilton.

„Ztratil jsem vůči němu (Räikkönenovi) pozici, a pak jsem nebyl schopen se ho držet, protože on měl čistý vzduch a lepší pneumatiky. Je to pro nás rozhodně ponaučení. Z pohledu výkonnosti to nebyl náš nejlepší víkend. Tento rok jsme ale měli nějaké neuvěřitelné víkendy. A i tak jsem dojel třetí, jsem za to vděčný. Startovat první a dojet třetí ale nikdy není dobré,“ uzavřel Hamilton, který si do Mexika veze náskok 70 bodů na Sebastiana Vettela.

Bottas pátý

Po startu z druhé řady dokončil Hamiltonův týmový kolega Valtteri Bottas závod na páté pozici.

„Věděli jsme, že to bude náročné odpoledne. Ferrari včera vypadalo velmi silně. Neměli jsme rychlost v jakou jsme doufali, hlavně na měkké sadě pneumatik. Měli jsme plán s jednou zastávkou v boxech a to jsme také udělali, ale když se na to podívám zpětně, druhý stint byl až příliš dlouhý,“ řekl Bottas.

„Moje pneumatiky začaly odcházet tři až čtyři kola předtím, než mě Sebastian předjel a na konci byly úplně zničené, to je důvod, proč si během pár kol dokázal vybudovat tak velký náskok.“

Foto: Getty Images / Clive Mason

Další článek: Alonso: Ve formuli 1 je více amatérů než ve vytrvalostních závodech