Zrcátka Mercedesu jsou podle FIA v pořádku

Mercedes nasadil v Rakousku balík vylepšení. Jeho součástí jsou i kontroverzní zrcátka.

Ferrari v Barceloně nasadilo jako první zrcátka připevněná na svatozář. Hned ale narazilo na stížnosti soupeřů a následný zákaz ze strany FIA. Závodní víkend sice se zrcátky rudé vozy dokončit mohly, ale od Monaka musela zmizet jejich vzpěra. FIA také upřesnila v dané oblasti výklad pravidel.

Mercedes v Rakousku nasadil velký balík vylepšení. Pozornost vzbudila zejména nová zrcátka, která sice nejsou připevněna na svatozář, ale trnem v oku se opět stala jejich vzpěra. „Je to nelegální,“ řekl technický šéf Ferrari Mattia Binotto pro Auto Bild. 

Nejdříve se zeptejte, pak montujte. FIA upřesnila pravidla okolo zrcátek

Nejdříve se zeptejte, pak montujte. FIA upřesnila pravidla okolo zrcátek

Když to zjednodušíme, případné vzpěry zrcátek musí plnit výhradně svůj účel – tedy stabilizovat zrcátko, aby nedocházelo k vibracím a jezdcem dobře viděl, co se děje za ním. Nesmí se jednat o „falešnou“ vzpěru, jejíž hlavní cíl je aerodynamický.

„I když uznáváme, že týmy jsou oprávněně navrhnout zrcátka, kryty a upevnění, aby minimalizovaly všechny negativní aerodynamické účinky, které mohou způsobit, věříme, že jakékoliv aerodynamické výhody by měly být podružné nebo alespoň minimální,“ uvedl nedávno v technické směrnici Tombazis. 

Podle Motorsport-Total.com FIA nakonec uznala, že vzpěra na voze Mercedesu slouží ke stabilizaci zrcátka a nemá aerodynamické účinky.

Podobnou ale méně agresivní vzpěru používá také Red Bull a dvě svislé vzpěry najdeme i na vozech Force Indie.

Foto: Getty Images / Charles Coates

Další článek: Alonsa čeká start z boxů, Hartley nasadil nové komponenty (aktualizace)

14:33 | Zak Brown má důvod k oslavě. Jeho United Autosports vyhrál 24h Le Mans v kategorii LMP2.
10:43 | 45. narozeniny dnes slaví bývalý jezdec Williamsu či McLarenu a dvojnásobný vítěz Indy 500 Juan Pablo Montoya... toho času v Le Mans.
19. září | FIA chce udělat "co bude v jejích silách", aby termín Le Mans v příštím roce nekolidoval se závodem F1.
16. září | V Turecku prodali během šesti hodin 40 tisíc lístků ze 100 tisíc plánovaných. Není divu, lístek stojí 30 tureckých lir (cca 90 Kč).

GP Ruska 2020

Pátek 25. září 2020
1. trénink 10.00–11.30
2. trénink 14.00–15.30
Sobota 26. září 2020
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 27. září 2020
Závod 13.10