Zpověď Julese Biachiho: V závodní sedačku jsem už ani nedoufal

Francouzský mladík se ohlédl za svými prvními měsíci strávenými v královně motorsportu. Štaci u Marussie si užívá, byť možnost vítězit mu pochopitelně schází.
Zpověď Julese Biachiho: V závodní sedačku jsem už ani nedoufal

Jules Bianchi patří k příjemným překvapením letošní sezony. Z jezdců novějších týmů bývá pravidelně nejrychlejší, a dokazuje tak, že se o něm ne nadarmo hovoří jako o velkém talentu.

Francouz je jedním z prvních pilotů jezdecké akademie Ferrari, kteří našli závodní sedačku ve formuli 1. V současnosti již v Maranellu tolik času netráví, neboť povinnosti závodního jezdce jsou časově velmi náročné, avšak zkušeností, kterých zde získal nespočet, si velmi cenní.      

“Je pravdou, že sem teď nechodím tak často jako v minulých letech, protože kromě závodů je tu teď spoustu dalších věcí, které musím se svým novým týmem dělat,“ podotýká Jules Bianchi. “Často chodím do týmové továrny, abych si promluvil s inženýry, a před každou velkou cenou zajdu do simulátoru. Každopádně, stále jsem v kontaktu s Lucou Baldisserrim: během závodních víkendů spolu mluvíme po telefonu a rady, které mi vždy dává, jsou užitečné. Když se podívám na svůj první rok v roli závodního jezdce, tak musím říct, že všechny zkušenosti, které jsem získal v FDA (Ferrari Driver Academy ), jsou velmi důležité: nejen co se týče technických aspektů, ale také co se týče zbytku, například jak jednat se sponzory nebo s médii. Rozhodně to pro mě bylo v době, kdy jsem začínal na nejvyšší úrovni tohoto sportu, velké plus.“

Bianchi zároveň přiznává, že když v zimě zkrachovala jednání s Force Indií, byl velmi zklamaný a nadějí na zisk závodního angažmá u některého z týmů se již téměř vzdal.  Nabídka od Marussie pak přišla jako blesk z čistého nebe.

“Jsem opravdu šťastný, že jsem konečně dostal šanci absolvovat svůj debut ve formuli 1, protože během zimy jsem se v jednu chvíli té naděje vzdal. Čas utíkal a Force India mi několik týdnu neodpovídala. Když mi pak zavolal Stefano Domenicali, aby mi řekl, že ta příležitost pominula, byl jsem opravdu zklamaný, ale naštěstí to trvalo jen několik hodin. Pak přišel z Maranella další hovor a bylo mi sděleno, že se mám připravit na cestu do Barcelony, kde zrovna probíhaly poslední testy, a že je tu šance, že bych mohl jít k Marussii! Zpočátku jsem si nechtěl dělat nějaké velké naděje, ale ty pak začaly sílit, a když jsem poté jel (do továrny) na vytvarování sedačky, cítil jsem, že to mám v kapse, i když tu bylo několik smluvních detailů, které teprve musely být vyřešeny,“ říká Francouz.

“Je pravda, že jsem pocítil obrovskou úlevu, a jsem za to vděčný všem, včetně Ferrari a mého manažera Nicolase Todta, kteří mi pomohli dosáhnout jednoho z mých cílů, jež jsem si vytyčil na startu své kariéry. V Marussii jsem se brzy cítil jako doma a okamžitě jsem pochopil rozdíl mezi tím, když jste závodním, nebo rezervním jezdcem. Jste daleko více zapojen a cítíte, že jste nedílnou součástí programu. Také to změní váš vztah s ostatními jezdci, kteří se teď na mě dívají jinak.“

Svůj debut ve formuli 1 si Jules Bianchi odbyl v rámci letošní Velké ceny Austrálie a pamatuje si na něj, jako by to bylo včera: “Týden před Melbourne jsem byl naprosto soustředěn na závod, na nic jiného nebyl v mé hlavě prostor. Strávil jsem čtyři dny v továrně, abych byl s týmem a s každým se lépe poznal, a pak v neděli jsem letěl do Austrálie. Abych byl upřímný, necítil jsem se být pod přílišným tlakem, ani před kvalifikací ani před závodem. Ve skutečnosti jsem byl daleko více uvolněný, než například loni během závodních víkendů světové série! Samozřejmě, cíle jsou jiné: pro nás je vítězství dojet před Caterhamem. Chybějí mi vítězství? Každý jezdec chce vítězit, je ale důležité nastavit si pro sebe ty správné stimuly, a to je to, co dělám. Jsem potěšen tím, jak se první závody vyvinuly, s výjimkou toho posledního...“

Sen stát se pilotem F1 si Bianchi již splnil, na splnění toho dalšího, kterým je bezpochyby zisk titulu mistra světa v barvách Ferrari, si však bude muset ještě nějaký ten čas počkat. “Ano, vždycky to tu bylo a nemá smysl o tom mluvit... Každý si umí představit, co to přesně je!“ dodává Francouzský nováček.        

Další článek: Red Bull uvažuje o společném testu s Pirelli