Změny technických pravidel pro sezónu 2022

Sezóna 2022 se bude nést ve znamení jedné z nejrozsáhlejších změn technických pravidel v historii. Ta byla motivována snahou zlepšit závodění „kolo na kolo“ usnadněním jízdy v závěsu za jiným monopostem.
Změny technických pravidel pro sezónu 2022

Bezpečnost

Hrůzostrašná nehoda Romaina Grosjeana v Bahrajnu v roce 2020, při které jeho monopost rozpáral svodidla, při tom se z něj odtrhl motor i s celou zadní částí a zachvátil ho požár, ze kterého pilot zázrakem vyvázl „jen“ s popáleninami druhého stupně na rukou, byla pro FIA mementem, že i přes obrovský pokrok nelze polevit ve zvyšování bezpečnosti.

Vyšetřování příčin požáru poukázalo na dvě cesty úniku paliva z nádrže: (1) jednak se uvolnil poklop nádrže na levé straně šasi, (2) a jednak přípojka přívodu paliva do motoru byla vytržena z palivové nádrže.

Klepněte pro větší obrázekPři nehodě Romaina Grosjeana v Bahrajnu v roce 2020 se uvolnil poklop palivové nádrže na levé straně šasi a spolu s motorem se odtrhl celý levý zadní roh monokoku i s přípojkou přívodu paliva do motoru; zdroj: Getty Images

Oddělení motoru od šasi při takovém druhu nehody je v pořádku – pomáhá absorbovat energii nárazu – problémem v tomto případě bylo, že se spolu s motorem odtrhla i část monokoku, která měla chránit integritu palivové nádrže. To by se už novým vozům stát nemělo. Pravidla vyžadují, aby týmy výpočetně dokázaly, že i po selhání čtyř ze šesti úchytů motoru nedojde ke strukturálnímu poškození šasi, které by vystavilo palivovou nádrž nebezpečí úniku paliva.

Mění se také způsob, jakým je upevněn poklop nádrže, který slouží hlavně jako plnící a vypouštěcí otvor. Podle nových pravidel musí být připevněn přímo k palivové nádrži a žádnou jeho část nesmí tvořit šasi. Palivová nádrž i tento poklop musí být k šasi připevněny tak, aby, pokud by došlo k jejich vytržení ze šasi, úchyty selhaly způsobem, který nenaruší celistvost nádrže.

Z dalších nehod v juniorských formulových kategoriích, při kterých jezdci utrpěli zranění nohou, přišlo poučení, že je třeba zesílit přední čelo šasi, aby bylo odolné vůči proražení podobně jako boky kokpitu. Týmy musí umět výpočtem prokázat, že při čelním nárazu šasi bez nosové části do zadní nárazové struktury tato nepronikne do šasi.

Zpřísněny byly některé stávající nárazové a zátěžové testy a také přibylo i několik nových.

Klepněte pro větší obrázekTrojice lan ukotvující kolo k šasi; zdroj: Getty Images

Rizikem však není jen primární náraz, ale také různé sekundární incidenty zapříčiněné odletujícími troskami z místa nehody. Už léta jsou proto lany ukotveny k šasi kola a osvědčilo se to natolik, že podobná lana budou nyní ukotvovat i zadní křídlo a zadní nárazovou strukturu.

Témata článku: , ,