Změny technických pravidel pro sezónu 2022

Sezóna 2022 se bude nést ve znamení jedné z nejrozsáhlejších změn technických pravidel v historii. Ta byla motivována snahou zlepšit závodění „kolo na kolo“ usnadněním jízdy v závěsu za jiným monopostem.
Změny technických pravidel pro sezónu 2022

Brzdový systém

Klepněte pro větší obrázekPorovnání brzdového kotouče o průměru 330 milimetrů (vlevo) a 278 milimetrů (vpravo)

Do větších ráfků se vejdou i větší brzdy a tato nová, těžší auta je budou potřebovat. Dosud byl pro obě nápravy předepsán maximální průměr brzdového kotouče 278 milimetrů. Pro zadní kotouče to bude platit i nadále, protože jejich průměr smí být v rozmezí 275 až 280 milimetrů, ale přední se musí zvětšit, aby byly v rozmezí 325 až 330 milimetrů.

Pravidla nově navíc předepisují i ​​minimální průměr ventilačních otvorů, které slouží k odvodu tepla z brzdových kotoučů. Musí mít nejméně 3 milimetry, což poněkud omezí počet otvorů, které lze do kotouče navrtat. Například kotouče s vysokou úrovní chlazení, které loni dodávalo Brembo, disponovaly až 1480 chladícími otvory seřazenými v sedmi řadách. Brzdové destičky žádné chladicí otvory mít nesmí.

Brzdové kotouče a destičky, brzdový třmen, hlavní brzdový válec a systém brake-by-wire jsou klasifikovány jako „open source“, což znamená, že týmy je mohou vyvíjet bez jakýchkoli omezení, ale všechno to, co vyvinou, musí sdílet s ostatními konkurenty , kteří mohou toto know-how využívat nebo přispět k jeho vylepšení.

Témata článku: , ,