Změny technických pravidel pro sezónu 2022

Sezóna 2022 se bude nést ve znamení jedné z nejrozsáhlejších změn technických pravidel v historii. Ta byla motivována snahou zlepšit závodění „kolo na kolo“ usnadněním jízdy v závěsu za jiným monopostem.
Změny technických pravidel pro sezónu 2022

Šasi, karoserie bočnic a kryt motoru

Pro zvýšení bezpečnosti a v neposlední řadě jistě i komfortu jezdců většího vzrůstu mírně narostly rozměry kokpitu. Jeho boční stěny včetně prostoru pro nohy, svatozáře a ochranného oblouku se zvedly o 20 milimetrů, minimální délka kokpitu se prodloužila o 30 milimetrů a podobně se zvětšil i zmiňovaný prostor pro nohy – ve stehenní části je širší až o 40 milimetrů.

Kreativita aerodynamiků se bude moci projevit po bocích kokpitu i na zpětných zrcátkách, což jsou jedny z mála oblastí, kde oproti roku 2021 nedošlo ke zpřísnění pravidel.

Zato o něco níže po bocích šasi a kolem přední části bočnic začíná od roku 2022 platit zákaz deflektorů a bočnicových křídel v podobě, v jaké jsme je dosud znali.

Klepněte pro větší obrázekDeflektor na monopostu z roku 2021, který od roku 2022 vymizí

Deflektor

Deflektor (z angl. bargeboard) byla část karoserie umístěna po bocích šasi za předními koly, která se od poloviny 90. let ve formě jednoduchého křídla s nízkým poměrem stran převráceného na bok rychle rozšířila napříč startovním polem. S výjimkou období let 2009 až 2016, kdy pravidla deflektory značně omezovala, postupně vzkvétaly a nabíraly na komplexnosti.

Jejich prvním úkolem byl odklon úplavu předních kol od karoserie a obzvlášť podlahy, ale rychle se ukázalo, že mají i jiné užitečné vlastnosti a časem tak nabraly další funkce. Tou nejdůležitější byla tvorba silných rohových vírů, které jednak pomáhaly navést více vzduchu pod podlahu a jednak samotné zlepšovaly podtlak pod náběhovou hranou podlahy.

Naproti tomu v oblasti bočnic a krytu motoru by se nové monoposty od těch z uplynulé sezóny nemusely moc lišit, i když je zde jedna novinka, která nás může přesvědčit o opaku.

Klepněte pro větší obrázekŠtěrbiny v krytu motoru na monopostu z roku 2022

Je jí možnost vyříznutí žábrových otvorů na vrchu bočnic v místech, odkud již před více než dekádou vymizely. Takové otvory mohou představovat alternativu ke klasickým výstupním otvorům na konci bočnic například na tratích, které nejsou příliš náročné na chlazení.

Vysoce položené vstupní otvory bočnic, které se staly v posledních letech standardem, jsou stále realizovatelné, i když tato možnost je nyní poněkud limitována zvýšenou pozicí bočních nárazových struktur.

Témata článku: , ,