Změny technických pravidel pro sezónu 2022

Sezóna 2022 se bude nést ve znamení jedné z nejrozsáhlejších změn technických pravidel v historii. Ta byla motivována snahou zlepšit závodění „kolo na kolo“ usnadněním jízdy v závěsu za jiným monopostem.
Změny technických pravidel pro sezónu 2022

Kola, pneumatiky a karoserie kolem kol

Klepněte pro větší obrázekPorovnání 18palcové (vlevo) a 13palcové pneumatiky (vpravo)

Třináctipalcové ráfky, které od nepaměti odlišovaly monoposty F1 od jiných sportovních vozů, střídají 18palcové obuté do pneumatik s výrazně větším průměrem, což bude mít zásadní dopad na jízdní dynamiku i aerodynamiku vozu. Jezdci si budou muset zvyknout na jinou zpětnou vazbu od podvozku i horší výhled z kokpitu.

Průměr kola s hladkou pneumatikou bude 725 milimetrů namísto loňských 670 milimetrů. Šířka běhounu zůstává beze změny.

Klepněte pro větší obrázekOsmnáctipalcová pneumatika obutá na ráfku (ilustrační foto); zdroj: Getty Images

Ráfky bude pro všechny týmy dodávat firma BBS v jednotném provedení, což však není až tak podstatné, jelikož stejně po většinu času zůstanou ukryty za kryty, které budou, na rozdíl od těch z konce první dekády tohoto tisíciletí, rotovat spolu s koly.

Záměrem je zcela eliminovat tok vzduchu skrz paprsky ráfků směrem ven z vnější strany kola, aby se úplav kolem vozu nerozšiřoval daleko do stran. Dokonce i vzduch ochlazující brzdy bude muset být vypouštěn na vnitřní straně kola.

Klepněte pro větší obrázekAerodynamické prvky na vnitřní straně předního kola (vlevo) a vnější straně zadního kola (vpravo); zdroj: Formule 1/Ferrari

O zkrocení úplavu vznikajícího za předními koly se budou také starat lopatky na vnitřní straně a nad vnitřními rameny pneumatiky. Každý tým si je bude vyhotovovat sám v rámci určité předepsané specifikace. Bohužel, FIA je velmi netransparentní, pokud jde o pravidla definující (nejen) tuto část auta. Její detaily jsou definovány v neveřejné příloze pravidel a mají je k dispozici pouze týmy F1. Totéž platí i pro křidélka za zadními brzdovými kanálky.

Klepněte pro větší obrázekKřidélka za zadními brzdovými kanálky zvýrazněna žlutou barvou

Témata článku: , ,