Změny McLarenu pomohly, Hamilton je v první řadě, Button čtvrtý

Lewis Hamilton narušil očekávanou nadvládu Red Bullu a dostal se do první řady. Jenson Button se kvalifikoval na čtvrté místo, ze kterého loni v Austrálii vyhrál.
Změny McLarenu pomohly, Hamilton je v první řadě, Button čtvrtý

Navzdory prohlášením po testech McLaren v kvalifikaci na Velkou cenu Austrálie uspěl. Lewis Hamilton se v Melbourne na okruhu Albert Park prosadil do první řady, Jenson Button byl čtvrtý. Ztráta na obhájce titulu Sebastiana Vettela je ale výrazná.

Hamilton byl z výsledku nadšený. "Chlapi v továrně odvedli neuvěřitelnou práci. Bylo odvážné a statečné rozhodnutí změnit, na čem jsme pracovali v zimních testech. Rozhodli jsme se vydat jiným směrem. Nikdy jsme něco takového neudělali, ale výsledky z aerodynamického tunelu vypadaly dobře," pochvaloval si Angličan. "Na autě je vidět velké zlepšení. Je to dobrý základ, abychom se posunuli dál."

Ztráta na Vettela je v případě Hamiltona téměř 0,8 sekundy. Tým Red Bull přitom nenasadil KERS. "Pokud nepoužili KERS, znamená to, že ztráta je ve skutečnosti ještě o půl sekundy vyšší, což není normální," uznal mistr světa z roku 2008 a připomněl, že McLaren je tradičně silný ve zlepšování vozu během sezony. Do hry o titul se dokázal dostat, i když v úvodu ztrácel daleko více. "Jsme vepředu. Můžeme získat dobré body. Auto se chová fantasticky."

Podle tiskového vyjádření týmu fungoval Hamiltonovi KERS během závěrečného měřeného kola jen na čtyřicet procent. "Nestálo nás to více než dvě desetiny, ale je dobré to vědět," přiznal jezdec.

Z pokroku McLarenu měl radost také Button. "Jsme velmi spokojeni. Nevytěžili jsme z auta to nejlepší, ale myslím, že můžeme být spokojeni s nastavením, jaké máme. Je to masivní pokrok oproti testování," vysvětloval mistr světa z roku 2009. "Tohle auto je stále teprve v počátcích vývoje, ještě jsme ho příliš neotestovali. Pokud bude spolehlivé a celkem rychlé, budeme spokojeni."

Navzdory ztrátě 1,3 sekundy na Vettela Angličan své ambice nesnižuje. "Myslím, že ze čtvrtého místa můžeme zajet dobrý závod," věří Button, který tu loni právě ze čtvrtého místa na startu vyhrál. "Sebastian zajel velmi dobré kolo, ale nevíme, jak budou rychlí v závodě. Musíme být pozitivní a myslet na to, že můžeme vyhrát."

Další článek: Hrajte o osobní setkání s Davidem Coulthardem v Praze