Změní se pravidla okolo modrých vlajek? Týmy jsou proti

Poté, co postupně návrhy Strategické skupiny pod stůl, se diskutuje o jiných změnách, které by zlepšily show.
Změní se pravidla okolo modrých vlajek? Týmy jsou proti

Tankování se do formule 1 nejspíše nevrátí, volný výběr pneumatik je také ve hvězdách. V zákulisí se proto diskutuje o jiných možných změnách. Obecně se dá říct, že nejprůchodnější jsou změny v oblasti sportovních pravidel.

Podle Motorsport.com je nebo byla na stole změna pravidel okolo modrých vlajek. Článek 20.6 pravidel říká ve zkratce to, že jezdec, který je předjížděn rychlejším o kolo, musí rychlejšího jezdce pustit před sebe v nejbližší možné příležitosti. Následně ho na tuto skutečnost upozorní modré vlajky. Pokud by pomalejší jezdec vlajky ignoroval, přijde penalizace.

S pomalejšími jezdci jsou samozřejmě problémy, i když v posledních letech ne až tak velké. Ke kolizím při tomto druhu předjíždění dochází minimálně a dokonce to ani obvykle příliš nerozhoduje souboje. Přesněji řečeno, vliv to má spíše na předjížděné jezdce. Když pomalejší jezdec pouští toho rychlejšího, často toho využije i soupeř, který s ním bojuje.

V této oblasti už před časem došlo k úpravě. Pokud vyjede safety car, jsou pomalejší jezdci puštění před safety car, aby se při restartu nemotali do soubojů na čele.

Nyní je na stole revize pravidla okolo modrých vlajek. Neznamená to, že by měly být modré vlajky zrušeny, ale spíše by pomalejší jezdci měli více času na puštění rychlejšího vozu.

Šéfové týmů se ale postavili proti, takže v nejbližší době ke změně nedojde.

„Bylo to diskutováno, ale nic nebylo rozhodnuto,“ uvedl mluvčí FIA. „Takže žádné změny nebudou v krátkodobém horizontu provedeny.“

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: První den testů byl nejrychlejší Wehrlein, Force India ukázala zajímavé křídlo

15:59 | Haas přestaví své jezdce pro rok 2021 před koncem sezóny. Podle Steinera maximálně za 2 týdny.
14:51 | Kvalifikace F2: Pole position (za které jsou v F2 body) získal Callum Illot. Schumacher 10., Cunoda 22., Lundgaard 9., Shwartzman 14.
14:09 | Binotto potvrdil, že Sainze nejspíše v lednu posadí do dva roky starého vozu. Racing Point podobný test s Vettelem nechystá. Szafnauer uvedl, že nemají možnost jezdit s dva roky starým vozem.
13:52 | Zatím stále oficiálně nevíme, kdy a kde proběhnou předsezónní testy. Vypadá to ale na na Bahrajn a to 5. až 7. března 2021.

GP Bahrajnu 2020

Pátek 27. listopadu 2020
1. trénink Hamilton (1:29.033)
2. trénink Hamilton (1:28.971)
Sobota 28. listopadu 2020
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 29. listopadu 2020
Závod 15.10