Změna zadních pneumatik týmům překazí tajný trik

Některé týmy těžily ze zvláštního způsobu práce se zadními pneumatikami, o který teď přijdou, pokud Pirelli v Kanadě skutečně nasadí upravenou verzi.
Změna zadních pneumatik týmům překazí tajný trik

Novinář Adam Cooper odhalil tajný trik se zadními pneumatikami. Ty letošní s kovovým pásem pod běhounem jsou směrové, podobně jako silniční pneumatiky se směrovým dezénem, tudíž je i předem dáno, která má být levá a která pravá.

Jenomže některé týmy přišly na to, že když je použijí opačně v rozporu s označením od Pirelli, tak získají výkonnostní výhodu. Musely tomu ale přizpůsobit své vozy, a to nejen nastavením, ale v některých případech také úpravou některých mechanických částí.

Pirelli má ovšem v plánu přivézt už do Kanady zadní pneumatiky, v nichž bude kovový pás pod běhounem nahrazen kevlarovým, jako v loňské specifikaci, aby zabránilo spektakulárnímu oddělování běhounu za jízdy. Kevlarové zadní pneumatiky ale nejsou směrové, takže trik se záměrnou záměnou pravé za levou už nebude využitelný. To vysvětluje, proč se některé stáje tak horlivě bránily jakékoliv změně.

Cooper dodává, že podle jeho zdrojů Mercedes tento trik zkoušel při testu v Barceloně a sám ho využil v závodě v Monaku, podle všeho poprvé. Pokud to stálo za jeho zlepšením, v Kanadě by paradoxně mohl mít znovu problémy kvůli upraveným pneumatikám.

Ale nemusí, protože v paddocku se má za to, že v Barceloně testoval i nové pneumatiky pro Kanadu, a možná nejen to, podle některých zdrojů i upravenou geometrii kol.

Další článek: Mercedes teprve rozhodne, co přesně bude dělat Lowe

14:42 | F3: Pole position získal Frederik Vesti. Staněk 17.
12:11 | Ve Francii je rychlost v boxech jen 60 km/h. Pérez byl o 16,5 km/h rychlejší a dostal pokutu 1000 euro.
9:58 | Video Red Bullu z ČR a SR už má přes 900 tisíc zobrazení. Včera ho propagovala na Twitteru i formule 1.
9:32 | Juan Manuel Correa se vrací do juniorského programu Sauberu.

GP Francie 2021

Pátek 18. června 2021
1. trénink Bottas (1:33.448)
2. trénink Verstappen (1:32.872)
Sobota 19. června 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 20. června 2021
Závod 15.00