FIA

Video: Galavečer FIA v Bologni. Verstappen a Red Bull převezmou trofeje

V pátek večer se uskuteční tradiční Galavečer Mezinárodní automobilové federace.
Foto: Activepictures / Jiří Křenek
Video: Galavečer FIA v Bologni. Verstappen a Red Bull převezmou trofeje | Foto: Activepictures / Jiří Křenek

Galavečer FIA se historicky koná nejčastěji v Paříži, kde má FIA své sídlo – na slavném Place de la Concorde neboli Náměstí svornosti. Není daleko od Louvre, takže pokud budete někdy ve francouzské metropoli, můžete se podívat na místo, které dalo název i Concordské dohodě upravující vztahy mezi F1 a jednotlivými týmy.

Občas (a v posledních letech poměrně často) se galavečer koná na jiném místě – v Ženevě, Vídni, Petrohradu, Doha, Istanbulu apod. 

Letos bude galavečer hostit italská Bologna. Ferrari na začátku roku bojovalo o titul, ale nakonec budou na italské půdě přebírat trofeje zástupci Red Bullu.

Kromě Verstappena, který si převezme trofej pro mistra světa, dorazí také už tradičně druhý a třetí jezdec v šampionátu – letos tedy Charles Leclerc a Sergio Pérez. Lewis Hamilton a Toto Wolff vloni galavečer bojkotovali. 

Trofeje převezmou také zástupci dalších závodních sérií. Vyhlášeny budou rovněž další ceny, které jsou obecné – mohou o ně usilovat i jezdci z jiných sérií. Většinou ale uspějí jezdci formule 1 nebo doprovodných sérií.

Akcí roku se vloni stala obrana Alonsa před Hamiltonem v Maďarsku, která pomohla Oconovi k vítězství. Letos je za formuli 1 nominován souboj tří jezdců třech týmů z letošní Velké ceny Velké Británie. Do souboje se zapojili Charles Leclerc, Sergio Pérez a Lewis Hamilton.

Nováčkem roku se vloni stal Oscar Piastri (F2), osobností roku pak Lewis Hamilton. 

Přenos (nakonec má jít o odvysílání záznamu) začíná přibližně ve 21:30 našeho času. Sledovat ho lze poprvé také na TikToku a dále na Facebooku a YouTube

Další článek: Alfa Romeo chystá oznámení ke konci šéfa Vasseura, píší Italové

Témata článku:

Aktuality

10:30 | Kubica po přechodu Orlenu k AlphaTauri nejspíše končí ve F1. Nekončí ale v motorsportu. Bude jezdit pro tým WRT v letošní sezóně WEC v kategorii LMP2. Tým potvrdil také Louise Delétraze. Třetím jezdcem ve voze 41 bude Rui Andrade. 
20:36 | Ve věku 80 let zemřel vítěz dvou grand prix Jean-Pierre Jabouille. Do historie se zapsal jako první vítěz s přeplňovaným motorem ve F1. 
19:33 | Red Bull má zítra v 15:00 prezentaci a očekává, že potvrdí spolupráci s Fordem... 
1. února | Jean Alesi se stal šéfem okruhu Paula Ricarda.. 

Začátek sezóny

Prezentace
Red Bull 3. února
Williams 6. února
Alfa Romeo 7. února
AlphaTauri 11. února
Aston Martin 13. února
McLaren 13. února
Ferrari 14. února
Mercedes 15. února
Alpine 16. února
Testy Bahrajn
1. den 23. února
2. den 24. února
3. den 25. února