Ženy nestačí na F1 mentálně, říká Moss. Trapná poznámka, namítá Wolffová

Stirling Moss vidí jako největší překážku pro úspěch žen ve formuli 1 mentální bariéry. Susie Wolffová, která po závodní sedačce touží, samozřejmě nesouhlasí.
Ženy nestačí na F1 mentálně, říká Moss. Trapná poznámka, namítá Wolffová

Poptávka po ženě ve formuli 1 je velká, ale Moss je přesvědčený, že i když se nějaká v závodní sedačce objeví, úspěšná nebude. "Myslím, že mají sílu, ale nevím, jestli mají mentální vlohy na tvrdé závodění kolo na kolo."

Reakce testovací jezdkyně Williamsu Susie Wolffové, která má v současnosti k závodění ve formuli 1 ze všech žen nejblíže, byla nekompromisní: "Naprosto s ním nesouhlasím. Je mi trapné, že něco takového slyším."

Moss, který v 50. a 60. letech vyhrál 16 závodů, si však stojí za svým. "Máme tu několik velmi silných a robustních dam, ale když je v sázce váš život, tak je ten tlak v boji rozhodující, když se snažíte vyhrát," vysvětloval.

"Pro ženu by podle mě bylo těžké tento mentální stres zvládnout. Prostě si nemyslím, že mají dovednosti potřebné pro vítězství v závodě formule 1."

Wolffová je ale přesvědčená, že Moss hledí na formuli 1 očima své éry, zatímco dnes je situace jiná. "Nevím, kde začít poté, co jsem slyšela ten rozhovor (s Mossem). Pro Sira Stirlinga a jeho úspěchy mám velký respekt, ale myslím, že teď je jiná generace."

"Pro Mosse je neuvěřitelné, že by žena řídila vůz formule 1, což je v pořádku. V dobách, kdy závodil, riskovali život pokaždé, když usedli do vozu. Ale formule 1 je technologicky mnohem vyspělejší, mnohem bezpečnější než dřív."

Bernie Ecclestone se coby šéf formule 1 zastal Wolffové. "Není důvod, proč by žena nemohla soutěžit s mužem," řekl. "Bohužel, tak jak to teď je, si nemyslím, že by žena někdy dostala šanci řídit red bull nebo ferrari."

"Jediná šance je u menšího týmu, a ty berou jen lidi, kteří přijdou s dobrým sponzorem. Problém je bohužel ten, že mnoho žen, které by mohly závodit pravděpodobně stejně dobře jako muži, šanci nedostanou."

Další článek: Neúspěch placené F1 v Británii: Ecclestone navrhuje volné přenosy

11:30 | Stále se jedná o termínech a místech předsezónních testů. Podle posledních informací by mohl být první test v Barceloně od 23. do 25. února a další v Bahrajnu od 11. do 13. března.
9:54 | Ještě dodatek: Ferrari porušilo večerku kvůli výměně pohonné jednotky ve voze Sainze.
9:38 | U Ferrari se v noci svítilo. Tým porušil večerku (týmy to mohou udělat dvakrát ročně, tohle byl první případ).
19:25 | Honda potvrdila, že Verstappenův motor ze Silverstonu fungoval v tréninku normálně a může být dál používán.

GP Maďarska 2021

Pátek 30. července 2021
1. trénink Verstappen (1:17.555)
2. trénink Bottas (1:17.012)
Sobota 31. července 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 1. srpna 2021
Závod 15.00