Zemřel Peter Gethin, účastník nejtěsnějšího finiše závodu v historii

Ve věku 71 let zesnul bývalý britský pilot formule 1 Peter Kenneth Gethin, jenž se do historie zapsal jedním doposud nepřekonaným rekordem.
Zemřel Peter Gethin, účastník nejtěsnějšího finiše závodu v historii

Gethin závodil ve formuli 1 v letech 1970 až 1974 a za tu dobu získal jen 11 bodů, nejlépe byl v poháru jezdců devátý. Nezapomenutelně se ale proslavil svým vítězstvím v Grand Prix Itálie v roce 1971.

Gethin tehdy svedl v Monze velmi vyrovnaný souboj hned se čtyřmi jezdci: Ronniem Petersonem, Francoisem Cevertem, Mikem Hailwoodem a Howdenem Ganleym. Tato pětice jezdců se vzájemně předjížděla až do cílové čáry, přičemž nakonec zvítězil Gethin s náskokem pouhé setiny sekundy před Petersonem.

Prvních pět jezdců dělilo v cíli závodu jen 61 setin sekundy a nic podobného se doposud v historii formule 1 neopakovalo. Jak vyrovnaný finiš italské Grand Prix byl, se můžete přesvědčit na tomto videu.

Toto své jediné vítězství kariéry získal Gethin s týmem BRM. Ve formuli 1 ale závodil také pro McLaren a kariéru ukončil v barvách Embassy Racingu Grahama Hilla s vozem Lola.

Formule 1 pro Gethina prakticky skončila sezónou 1972, protože v těch dalších dvou už nastoupil pokaždé jen do jedné Grand Prix a ani v jednom případě nedokončil. Po královně motorsportu se věnoval převážně sportovnímu managementu.

Diskuze (9) Další článek: Ricciardo: U Toro Rosso místo asi nebude, ale mohl bych závodit jinde
17:05 | Nejen, že Pérezovi po celý závod nefungovalo pití, ale ještě musel 56krát projet pod reklamou Heinekenu "Nikdy nepij, když řídíš".
24. října | Jamie Chadwick vyhrála druhý ročník W Series
24. října | V paddocku je i modelka Winnie Harlow, která v roce 2018 odmávala Velkou cenu Kanady o kolo dříve. Sice za to nemohla, ale i tak bychom ji asi raději drželi od cílové rovinky dál...
24. října | Prasklina na zadním křídle se nakonec objevila jen u Verstappena. Red Bull zatím neví, co bylo příčinou.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Pérez
Sobota 23. října 2021
3. trénink Pérez
Kvalifikace Verstappen
Neděle 24. října 2021
Závod Verstappen