Zemřel Frank Williams

Ve věku 79 let zemřel zakladatel a bývalý šéf Williamsu Frank Williams.
Foto: Getty Images / Dan Istitene
Zemřel Frank Williams  | Foto: Getty Images / Dan Istitene

Podle prohlášení týmu byl Williams přijat v pátek do nemocnice a zemřel pokojně v neděli ráno obklopen svou rodinou.

Frank Williams byl závodním jezdcem a mechanikem, ale nejvíce se proslavil v roli manažéra a zakladatele týmu. Ten první (Frank Williams Racing Cars) založil už v roce 1969. Úspěchů však dosáhl až poté, co s Patrickem Headem založil v roce 1977 současný tým F1. 

Tým, který dodnes nese jeho jméno, vyhrál devětkrát Pohár konstruktérů a sedmkrát šampionát jezdců. Získal také 114 vítězství v závodech, 313 pódií a 128 pole positions. 

První úspěch v podobě titulu přišel už v roce 1980, ten poslední v roce 1997. Poslední vítězství si Williams připsal ve Velké ceně Španělska 2012. 

V březnu 2012 Williams oznámil, že odstoupí z představenstva Williamsu. Ve funkci ho nahradila dcera Claire Williams. V září 2020 byl celý Williams prodán, ale název týmu zůstává stejný.

Williams koupila americká firma Dorilton Capital

Williams koupila americká firma Dorilton Capital

Od roku 1986 na vozíku

V březnu 1986 jel v autě s manažérem týmu Peterem Windsorem v pronajatém Fordu Sierra 1600 z okruhu Paula Ricarda na letiště Nice Côte d'Azur. Williams byl na okruhu, aby sledoval testování nového vozu, ale jako nadšený běžec na dlouhé tratě se po testech vracel na letiště, protože se následující den chtěl zúčastnit půlmaratonu v Londýně. Během jízdy na letiště ztratil kontrolu nad pronajatým vozem a havaroval. Po přimáčknutí mezi sedadlo a rozdrcenou střechu utrpěl zlomeninu páteře mezi čtvrtým a pátým obratlem. Od té doby byl připoután na invalidní vozík. 

Další článek: Piastri věděl, že má malou šanci na sedačku ve F1. Za místo rezervního jezdce je rád