Zemřel bývalý pilot F1 Philippe Streiff. Bylo mu 67 let

V pátek ve věku 67 let zemřel bývalý pilot F1 Philippe Streiff. V osmdesátých letech se zúčastnil více než 50 velkých cen a jeho největším úspěchem bylo jedno pódium. Kariéru mu přerušila vážná nehoda.
Foto: Getty Images / Simon Bruty
Zemřel bývalý pilot F1 Philippe Streiff. Bylo mu 67 let | Foto: Getty Images / Simon Bruty

Francouz Philippe Streiff vstupoval do F1 v roce 1984 jako jezdec, který měl za sebou titul ve francouzské F3 a úspěchy ve F2 i v Le Mans, kde se svými kolegy dojel v roce 1981 druhý absolutně.

Ve formuli 1 debutoval v barvách továrního Renaultu při závěrečné Grand Prix sezony 1984.

Na další starty v F1 si sice musel následně počkat takřka rok, ale záhy se dočkal velkého úspěchu poté, co při finální velké ceně roku 1985 obsadil v Austrálii třetí příčku. Streiff tehdy v kokpitu vozu Ligier nestačil pouze na vítězného Kekeho Rosberga a týmového kolegu Jacquese Laffitiho.

S Laffitim přitom Streiff v závěru svedl velký souboj o druhou příčku, jehož výsledkem byla kolize mezi oběma jezdci. Oba sice i po střetu zvládli dojet do cíle na svých pozicích, ale Streiff měl hodně namále, protože si poškodil zavěšení.  

Sezony 1986 a 1987 Streiff strávil v týmu Tyrrell, kde jeho týmovými kolegy postupně byli Martin Brundle a Jonathan Palmer. Ani v jedné z těchto sezon však Streiff nezískal více než čtyři body a jeho maximem v celkovém pořadí byla 14. pozice.

Ročník 1988 Streiff absolvoval v týmu AGS, ale bodů se nedočkal. 

U AGS měl v plánu zůstat i pro sezonu 1989, ale k tomu již nedošlo. Streiff totiž při testech před Velkou cenou Brazílie havaroval a utrpěl zranění, kvůli kterým zůstal odkázán na invalidní vozík.

Navzdory tomu ale zůstal Francouz motorsportu na blízku. V devadesátých letech organizoval motokárový závod Masters Karting Paris Bercy, jehož se pravidelně účastnili i jezdci F1. 

V roce 1994 dokonce uvažoval o zakoupení týmu Ligier s tím, že by z něj vytvořil juniorku pro tým Williams. K tomu ale nakonec nedošlo.

„Zpráva o tom, že Philippe Streiff zemřel, mě velmi zarmoutila. Celý život prokázal neuvěřitelnou kuráž a odhodlání. Způsob, jakým překonal nehodu, byl inspirativní. Jeho rodině v této smutné chvíli všichni vyjadřujeme soustrast,“ uvedl v prohlášení šéf F1 Stefano Domenicali.

Další článek: Máme fenomenální dvojici, říká Horner. Vztahy jsou podle něj po Interlagosu dobré

Témata článku: