Zemřel akcionář McLarenu Mansour Ojjeh

McLaren potvrdil, že ve věku 68 let zemřel akcionář týmu Mansour Ojjeh.
Zemřel akcionář McLarenu Mansour Ojjeh

McLaren potvrdil, že v Ženevě dnes ráno zemřel akcionář týmu Mansour Ojjeh. 

Ojjeh se narodil v roce 1952 a měl saudskoarabské a francouzské kořeny. Do McLarenu vstoupil jako akcionář už v roce 1984.

Jeho působení ve formuli 1 však začalo dříve a to u Williamsu. Jeho otec založil investiční společnost Techniques d'Avant Garde (TAG), která se v roce 1979 stala partnerem Williamsu.

Na konci roku 1981 byl osloven tehdejším šéfem McLarenu Ronem Dennisem. TAG se stal partnerem v jeho týmu, a byla uzavřena dohoda, která zahrnovala financování motoru vyrobeného společností Porsche.

Partnerství McLaren-TAG se stalo velmi úspěšným – mistrovství světa 1984 ovládli Niki Lauda a Alain Prost. Později téhož roku se Ojjeh stal majoritním akcionářem McLarenu.

Cesty Dennise a Ojjeha se před léty po sporech rozešly. Jeho podíl v McLarenu se také snížil vstupem společnosti Mumtalakat. Přesto měl k Wokingu stále velmi blízko a zůstal i velkým fanouškem formule 1.

Ojjeh v posledních letech bojoval se špatným zdravím. V roce 2013 mu byla po prodělání idiopatické plicní fibrózy provedena transplantace plic. Přestože se vrátil do plné kondice a pokračoval v práci s McLarenem, v roce 2020 předal své místo šéfa představenstva týmu svému synovi Sultanovi.

Další článek: Na boj o vítězství nebudeme mít rychlost, předvídá sportovní šéf Ferrari

23:36 | Marcus Ericsson vyhrál závod IndyCar v Detroitu. Pomohla mu nehoda Grosjeana. Pro Ericssona je to první vítězství od roku 2013 (GP2).
21:14 | Jedna z nejhorších věcí, které se mohou v motorsportu stát... zaseknutý plynový pedál. Felix Rosenquist je při vědomí a snad ok. odkaz
11. června | McLaren od roku 2022 vstoupí do série Extreme E.
11. června | Otec Antonia Giovinazziho Vito řekl pro La Gazzetta dello Sport, že jeho syn v minulosti dostal nabídku od Mercedesu. Měl se stát třetím jezdcem Mercedesu ve F1 a jezdit v DTM. „Ale má rudé srdce a udělal volbu, kterou považoval za správnou.“