Ze závodních okruhů na běžné silnice: Jak se liší tlumiče u vozů Formule 1 od těch pro osobní auta? | Adobe Stock

Adobe Stock

Ze závodních okruhů na běžné silnice: Jak se liší tlumiče u vozů Formule 1 od těch pro osobní auta?

Žádný automobil by se neobešel bez základních součástí. Důležitou roli hrají i ty nejmenší části a samozřejmě také tlumiče. Víte, jaký dopad má jejich přítomnost ve voze na jízdní komfort? Pojďme se společně podívat na závodní okruhy i běžné silnice a vysvětlit si, jaké jsou specifikace tlumičů a jaký vliv mají na jízdní vlastnosti vozu.

Perfektní kontakt s vozovkou a snadná ovladatelnost díky tlumičům

Vozy Formule 1 výborně demonstrují, jak moc jsou tlumiče v autě důležité. Automobily se po okruhu řítí rychlostí 300 km/h a jejich snadná ovladatelnost, rychlá odezva a maximální přilnavost jsou zcela zásadní. Jak by závody na okruhu vypadaly bez promyšleného a kvalitního systému tlumičů?

Asi vás nepřekvapí, že zcela jinak. Formule by totiž nedržely na vozovce, takže jejich řízení by bylo skutečně náročné a chování nepředvídatelné. Tlumiče totiž patří k důležitým součástem podvozku a zajišťují, aby automobil dokonale držel na silnici, kola byla v neustálém kontaktu s vozovkou a brzdná dráha byla co nejkratší.

Tlumiče, pushrod a pullrod

Vozy Formule 1 jsou vybaveny kvalitními tlumiči, které nejčastěji najdete ve spojkové skříni. Kromě běžných součástí jsou vozy F1 vybaveny také tlačnou a tažnou tyčí. Tlačná tyč, neboli pushrod, se nachází v přední části, zatímco ta tažná, pullrod, vzadu. Přestože jejich název je odlišný, jejich funkce je totožná - převádějí pohyb z kol do pružinových tlumičů. To, kam jednotlivé týmy umístí tlumiče, má velký vliv i na celkovou aerodynamiku vozu.

Jaké tlumiče se ve vozech F1 používají?

Co se konkrétních typů tlumičů týče, existuje hned několik druhů. Často se můžete setkat s kombinací spirálových a talířových pružin. Jak již bylo zmíněno, přilnavost a co nejkratší brzdná dráha jsou u závodních vozů jedny z nejdůležitějších parametrů. Proto je jejich konstrukci věnována velká pozornost a jsou neustále vylepšovány a testovány.

Tlumiče jako ochrana před vibracemi a nárazy

Kromě lepší přilnavosti automobilu k vozovce zmírňují kvalitní tlumiče i nepříjemné vibrace, které by vznikaly při jízdě a činily by řízení nepříjemným a dlouhodobě nemožným. Tlumiče absorbují nárazy a přeměňují mechanickou energii na tepelnou. U vozů Formule 1 i běžných aut poskytují tlumiče řidičům bezpečnější a pohodlnější jízdu. Zkuste si někdy vyrazit na české silnice bez funkčních tlumičů. Každý výmol i díru byste cítili mnohem intenzivněji. Negativně ovlivnit jízdní vlastnosti ale mohou také další faktory. Ochrana podvozku auta by pro vás tedy měla být stejně důležitá jako pravidelná kontrola stavu tlumičů.

Druhy tlumičů podle principu fungování, konstrukce i směru kmitání

U tlumičů nezáleží na tom, zda jsou přední či zadní, protože oba typy jsou založeny na stejném principu. V čem se ale jednotlivé druhy liší? Zejména v principu, na jakém fungují.

Základní dělení tlumičů:

  • kapalinové
  • plynokapalinové
  • plynové

Toto rozdělení nám jasně říká, jaký způsob tlumiče ke svému fungování využívají.

Dále je možné dělit je podle konstrukce na:

  • pákové,
  • teleskopické.

Lze je rozlišit také dle směru jejich kmitání na:

  • jednočinné,
  • dvojčinné.

Zatímco jednočinné tlumiče kmitají pouze v jednom směru pohybu, dvojčinné naopak v obou.

Jak poznat, že tlumiče nefungují, jak mají?

Pokud patříte ke zkušeným řidičům a za volantem trávíte hodně času, dokážete si při jízdě všimnout jakékoliv výchylky z normálu. Dojde-li k náhlému zhoršení jízdních vlastností, mohou být na vině právě nefunkční tlumiče. Jejich zhoršený stav činí jízdu nebezpečnou a kromě nepohodlí při jízdě také prodlužují brzdnou dráhu. Jak se můžete vyvarovat jízdě s nefunkčními tlumiči?

Nepodceňujte pravidelné kontroly vozidla. Jakmile se začne vůz chovat jinak, například pocitově plout po silnici, okamžitě navštivte autoservis. Více informací o tlumičích najdete na webu autodoc.cz. Tam zjistíte například i to, jak vypadají, z čeho se vlastně skládají a jak probíhá jejich výměna.

Jízda s nefunkčními tlumiči je nebezpečná a v těch nejhorších případech vás může stát i život. Kvalitní a spolehlivé tlumiče jsou proto nezbytnou součástí nejen vozů závodních, ale i všech ostatních. Pomáhají automobilu lépe držet na silnici, zlepšují jeho jízdní vlastnosti a také zkracují brzdnou dráhu. Bez plně funkčních tlumičů zkrátka není možné vyrazit na okruh, ani na běžné silnice.

Doporučujeme

Články odjinud