Zažene FIA Ferrari do kouta? Nová pravidla ji dávají do rukou silnou zbraň

Diskuse okolo rozpočtového stropu mohou F1 a FIA pořádně vyhrotit.
Zažene FIA Ferrari do kouta? Nová pravidla ji dávají do rukou silnou zbraň

Pravidla Mezinárodního sportovního řádu dosud říkala, že pro prosazení změny pravidel pro letošní rok nebo (v této fázi roku) pro rok 2021 musí být jednomyslná shoda. Nově to ale už neplatí. Světová rada motorsportu schválila změnu. 

Nyní stačí k prosazení návrhu většina. Neplatí to zcela neomezeně. Pravidlo mluví o „výjimečných případech, a pokud FIA usoudí, že daná změna je nezbytná pro ochranu dotčeného mistrovství.“

Brown se pustil do Ferrari kvůli rozpočtovému stropu

Brown se pustil do Ferrari kvůli rozpočtovému stropu

Otázkou za miliony dolarů (doslova) je: Platí tohle i pro rozpočtový strop? Výklad závisí na FIA, ale určitě by to bylo obhajitelné. Týmy přicházejí o peníze, nelehká bude i globální ekonomická situace. 

FIA by tak mohla protlačit schválení rozpočtového stropu v nižší výši i přes nesouhlas Ferrari a Red Bullu. V současné době se mluví o rozpočtovém stropu ve výši 145 milionů dolarů. FIA a menší týmy chtějí nižší částku – ideálně okolo 125 až 130 milionů, v extrémním případě dokonce jen 100 milionů.

Foto: Getty Images / Charles Coates

Další článek: F1 výrazně prodloužila přestávku. Liberty Media poprvé připouští, že se letos nemusí závodit

10:36 | Podle Auto Hebdo u Renaultu končí šéf motorářů Rémi Taffin. U týmu pracuje 22 let.
18:53 | Dan Ticktum už není vývojovým jezdcem Williamsu. Tým s ním ukončil spolupráci.
15:45 | Ferrari oznámilo, že prohlídka vozu Charlese Leclera, do kterého narazil Lance Stroll, ukázala, že jeho motor je natolik vážně poškozen, že ho nebude možné opravit. Leclerca tak čekají penalizace.
3. srpna | Mladíci testují. Theo Pourchaire se ve středu sveze s vozem Alfy Romeo z roku 2018 v Maďarsku. Na trati nebude sám, probíhají tam testy 18palcových pneumatik. Oscar Piastri jezdí v Monze s vozem Renaultu ze stejného roku.