Závod WEC na Sebringu byl zrušen kvůli koronaviru

Závod na 1000 mil v rámci světového vytrvalostního šampionátu FIA WEC, který měl příští týden hostit floridský Sebring, se kvůli koronaviru neuskuteční. Spojené státy zavedly přísná opatření omezující cestování z Evropy a drtivá většina týmového personálu by se tak na Floridu ani nedostala.
Závod WEC na Sebringu byl zrušen kvůli koronaviru

Ve středu večer podepsal prezident USA Donald Trump zákaz cestování do USA ze 26 evropských zemí, mezi které patří i Francie a Německo. Důvodem zákazu je snaha zabránit šíření nemoci Covid-19 za Atlantikem. Zákaz bude platit od tohoto pátku, tedy přesně týden před původně plánovaným startem závodu WEC na 1000 mil na floridském okruhu Sebring.

Zákaz cestování z Evropy do USA pochopitelně ochromil velkou část týmového personálu i jezdců, kteří tak přišli o jakoukoliv možnost dostat se z Evropy na místo konání šestého závodu sezóny 2019/2020. Tyto problémy by se týkaly třeba i tovární stáje Toyota, která je sice japonským týmem, ale evropské sídlo má v Kolíně nad Rýnem a velká část zaměstnanců týmu je z Německa.

Americký Sebring čeká unikátní závodní víkend

Americký Sebring čeká unikátní závodní víkend

Do USA by se také nemohly dostat členové továrního týmu Porsche, pochopitelně také zaměstnanci AF Corse, italské stáje, která se ve WEC stará o program Ferrari v LMGTE - PRO, německý tým Project 1 z LMGTE - AM nebo francouzský Signatech Alpine, který působí v LMP 2.

Rozhodnutí o zrušení závodu WEC na Sebringu vydalo vedení šampionátu po společné schůzi, která se konala krátce po podepsání zákazu cestování z Evropy do USA prezidentem Trumpem.

Jedná se o historicky první zrušení závodu se statusem FIA mistrovství světa, který byl zrušen z důvodu virové pandemie.

Na Sebringu suverénně zvítězili Alonso, Buemi a Nakadžima

Na Sebringu suverénně zvítězili Alonso, Buemi a Nakadžima

V rámci závodního víkendu Super Sebring, který měl být druhým rokem společný pro světový šampionát FIA WEC a zámořský šampionát IMSA WeatherTech SportsCar Championship, se stále počítá s uskutečněním slavného dvanáctihodinového závodu série IMSA, jehož 68. ročník je naplánován na sobotu 21. března.

Velká většina týmů a jezdců ze série IMSA WSC je z USA, a proto je neovlivní zákaz cestování z Evropy.

AKTUALIZACE:

Příští týden se na Sebringu neuskuteční ani 68. ročník závodu IMSA WeatherTech SportsCar Champioship na 12 hodin. Závod byl přesunut na prodloužený víkend od 11. do 14. listopadu a poslouží jako finále sezóny 2020.

Foto: FIA WEC

Váš názor Další článek: Jezdci okolo aféry Ferrari našlapují opatrně
20:52 | Podle Ferrari nehodu Leclerca přežilo šasi i pohonná jednotka.
17:51 | Nejen týmy a jezdci. Na Franka Williamse bude vzpomínat i F1. V neděli v 17:20 minutou ticha, v 18:00 se pak po okruhu projede vůz FW07. Start závodu je v 18:30.
12:59 | Logan Sargean v tréninku F2 jako první pokřtil zdi v Džiddě. Jezdec ok, červené vlajky.
2. prosince | V Saúdské Arábii bude v roli safety caru a medical caru opět Aston Martin. Tentokrát však nebude mít britskou závodní zelenou ale světlejší odstín inspirovaný vlajkou Saúdské Arábie.

GP Saúdské Arábie 2021

Pátek 3. prosince 2021
1. trénink Hamilton
2. trénink Hamilton
Sobota 4. prosince 2021
3. trénink 15.00–16.00
Kvalifikace 18.00–19.00
Neděle 5. prosince 2021
Závod 18.30