Závod v Rakousku financuje Red Bull, prodělá na něm

Překvapivý návrat formule 1 do Rakouska je možný díky Red Bullu, který za něj zaplatí všechny vysoké poplatky.
Závod v Rakousku financuje Red Bull, prodělá na něm

Formule 1 má tendenci Evropu spíš opouštět, než se do ní vracet, a to kvůli tomu, že jsou závody pro jejich pořadatele prodělečné. Dorovnávat bilanci tak musí daňoví poplatníci, což není moc populární řešení.

Rakousko je jiný případ, Red Bull je totiž ochoten závod zaplatit. A to běžnou cenu. "Ne," odpověděl spolumajitel nápojového giganta Dietrich Mateschitz na otázku Salzburger Nachrichtenu, zda dostal od Ecclestona slevu.

Red Bull bude muset celý poplatek, který se standardně pohybuje v rozmezí 30 až 40 miliónů dolarů, zaplatit ze své kapsy. "Z prodeje lístků pokryju maximálně organizační náklady, ale ne licenční poplatek," potvrdil Mateschitz. "Ten musím zaplatit já."

Očekávaná návštěvnost závodu je 60 tisíc diváků plus mínus 20 procent v závislosti na počasí. Red Bull to vše samozřejmě dělá proto, že má svůj vlastní tým formule 1, se kterým vyhrál poslední tři šampionáty. Domácí Grand Prix proto pro něj bude přínosná v mnoha dalších ohledech, které se neprojeví přímo na účtu za závod.

Aby se Grand Prix Rakouska stala skutečností, zbývá ještě získat povolení od místních úřadů, protože Red Bull Ring podléhá omezení počtu návštěvníků, které by formule 1 měla překročit. Mateschitz ale nepochybuje, že ho získá.

Další článek: Video: Uvnitř vozu formule 1 - tlumiče

14:51 | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
10:10 | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
8:58 | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).
10. května | Red Bull ve Španělsku zůstal. Zítra a ve středu bude testovat 18palcové pneumatiky pro rok 2022. Po oba dny bude jezdit Alex Albon.