Závod si zasloužíme a jeho bezpečnost zajistíme, ujišťuje šéf Šakiru

Týmy formule 1 se přesouvají do Bahrajnu na čtvrtý závod sezóny, který se uskuteční v napjaté atmosféře. Pořadatelé jsou si však jistí, že k žádným incidentům nedojde.
Závod si zasloužíme a jeho bezpečnost zajistíme, ujišťuje šéf Šakiru

Loňská Grand Prix Bahrajnu musela být zrušena kvůli nepokojům a letos hrozil podobný scénář, ale FIA nakonec dala závodu zelenou. "Země si prožila těžký rok, svým způsobem jsme stále zranění a uzdravujeme se, abych tak řekl," uvedl šéf okruhu Zajed Al Zajani pro Reuters.

"Myslím, že závod bude pro naši zemi pozitivní. Jako země ho potřebujeme a zasloužíme si ho. Myslím, že ty nejhorší incidenty máme za sebou a teď potřebujeme pomoci s návratem země do normálu."

Ovšem bahrajnská opozice i nadále demonstruje a oznámila týden protestů, který má vyvrcholit právě se závodem formule 1. Umírněnější část opozice Grand Prix pro své účely využít nechce, ta radikálnější ano.

"Ve vesnicích se něco děje, ale není to nic, co se nedá zvládnout," komentoval Al Zajani. "Nepochybuji o tom, že formule 1 není cílem, ani týmy nebo média. Protestující asi budou chtít využít média, aby svůj vzkaz dostaly do světa, což je v pořádku. Nechme je vyjádřit jejich názor."

Šéf Šakiru si je ale jistý, že bezpečnost bude pro účastníky formule 1 naprosto bezproblémová. "S rozhodnutím (o konání závodu) bychom neriskovali. Je to dobře zvážené rozhodnutí, vyhodnotili jsme své možnosti a pro závod a jeho úspěch uděláme vše."

"Nemyslím, že se stane něco drastického. Není to Afghánistán nebo Sýrie. Nevidím důvod, proč by se letos mělo stát něco, co se v minulých letech nestalo."

Týmy přistupují k bahrajnskému závodu se zvýšenou opatrností a za zvýšených bezpečnostních opatření. Z Williamsu dokonce odešla po vzájemné dohodě jedna pracovnice cateringu, protože z etických důvodů odmítla do Bahrajnu jet.

Opatrné jsou také některé televize, Finové, Japonci a německá Sky své štáby na Šakir nevyšlou.

Další článek: Red Bull potřebuje zrychlit v kvalifikaci, klíčem jsou výfuky a možná i F-průduch