Závěr sezóny ovládl Mercedes, v Abú Dhabí vyhrál Bottas

Mercedes získal v Abú Dhabí double. Závod vyhrál Valtteri Bottas před Lewisem Hamiltonem. Na třetím místě dojel s velkou ztrátou Sebastian Vettel.

Kvalifikaci na GP Abú Dhabí 2017 vyhrál Valtteri Bottas před Lewisem Hamiltonem. Ve druhé řadě stáli Vettel a Ricciardo, třetí řada patřila Räikkönenovi a Verstappenovi.

Valtteri Bottas si pohlídal start, který byl tentokrát relativně poklidný. Prvních dvanáct jezdců zůstalo po prvním kole na své startovní pozici.

Úplně bez problémů se ale start neobešel. Kevin Magnussen se roztočil a mezi Hülkenbergem a Pérezem došlo k souboji. Jezdec Renaultu musel mimo trať, čímž si zkrátil trať a dostal se před Mexičana. Podle stewardů to nebylo v souladu s pravidly a udělili mu penalizaci 5 sekund.

Pěkný souboj se rozhořel mezi Strollem a Grosjeanem o 13. místo. Jezdec Haasu se nakonec dostal před Strolla, ale ten zajel do boxů.

Zastávky na špičce otevřel po 14 kolech Max Verstappen. Ostatní na to reagovali.

V Abú Dhabí také pokračoval souboj z Brazílie mezi Massou a Alonsem. Jezdec McLarenu Massovi vrátil předjetí z Interlagosu a dostal se před něj.

Lewis Hamilton se několikrát dostal těsně za Bottase, ale týmového kolegu překonat nedokázal. V samotném závěru závodu už souboj vzdal.

Technické problémy potkaly Ricciarda, který musel odstavit vůz kvůli problému s hydraulikou.

Sainzovi pak během zastávkami špatně dotáhli kolo, a také on musel odstoupit.

Hülkenberg dokončil závod na 6. místě, čímž se Renault dostal na 6. místo v Poháru konstruktérů před Toro Rosso.

Kimi Räikkönen se pak v šampionátu jezdců dostal před Ricciarda na 4. místo.

Pro Felipeho Massu byla Grand Prix Abú Dhabí posledním závodem a totéž možná platí pro Pascala Wehrleina.

Valtteri Bottas si nakonec dojel pro třetí vítězství v sezóně i své kariéře.

Týmy v Abú Dhabí zůstávají, v úterý a ve středu se na okruhu odehrají testy.

Průběh

Konec: Bot, Ham, Vet, Rai, Ver, Hul, Per, Oco, Alo, Mas.

55/55: poslední kolo sezóny, poslední kolo pro Felipeho Massu v F1.

54/55: Bottas si jede pro třetí vítězství v F1.

53/55: Pokud se něco nepřihodí, tak Renault získá 6. místo v Poháru konstruktérů.

53/55: Ale Bottas začíná jezdit nejrychlejší kola závodu.

53/55. Zdá se, že to Hamilton už vzdal. Více než 3,5 s ztráta.

49/55: Těsné mezi jezdci Mercedesu.

49/55: Hamilton opět pod sekundu za Bottasem.

45/55: Vlastní závod si jede Vettel, který ztrácí na mercedesy 20 sekund a má náskok 14 sekund na týmového kolegu.

44/55: Vypadá to, že se už situace mezi Bottasem a Hamiltonem uklidnila.

42/55: Pěkný souboj Magnussena, Wehrleina, Hartleye.

39/55: Bot, Ham, Vet, Rai, Ver, Hul, Per, Oco, Alo, Mas.

38/55: stále okolo 1,3-1,5 s mezi jezdci Mercedesu. Vettel už ztrácí téměř 20 sekund.

33/55: Hamilton zase tlačí, nejrychlejší v prvním sektoru.

33/55: Sainz ale končí! Nedotažená pneumatika po zastávce v boxech.

32/55: Sainz už byl v boxech. Hülkenberg 6., což znamená 8 bodů. Na Toro Rosso potřebuje 4.

31/55: Zajímavý bude souboj o 4. místo, kde je Verstappen těsně za Räikkönenem.

31/55: Sainz 7., Hülkenberg 8. Renault by teď šel v PK před Toto Rosso. Sainz ale ještě nebyl v boxech.

30/55: Hamilton probrzdil a dostal se mimo trať.

29/55: rozdíl stále okolo 1 s.

27/55: Hamilton těsně za Bottasem.

26/55: Ocon, Sainz, Grosjean, jezdci Toro Rosso a Sauberu nebyli zatím v boxech.

26/55: Vettel ztrácí na mercedesy 10 sekund.

25/55: Hamilton v boxech.

24/55: Alonso před Massou.

24/55: Hamilton zůstává na trati.

22/55: Bottas z prvního místa v boxech.

21/55: Ricciardovi se začal rozpadat vůz, nakonec končí! Problém s hydraulikou.

20/55: Vettel v boxech.

19/55: Ricciardo v boxech.

18/55: Hülkenberg v boxech, kde ho čeká i penalizace pět sekund.

17/55: Vettel začíná ztrácet. Na Bottase přes 7 sekund, na Hamiltona přes 5.

17/55: Gasly v hodinách v závěru okruhu.

15/55: Ferrari reaguje na Red Bull. Räikkönen v boxech.

14/55: Verstappen v boxech.

14/55: pokračuje souboj z Brazílie. Alonso 11. za Massou.

12/55: A Stroll v boxech.

11/55: Grosjean před Strollem.

10/55: souboj Stroll, Grosjean pokračuje.

8/55: Nejrychlejší kolo pro Bottase, ale stále je to pod dvě sekundy mezi ním a Hamiltonem.

6/55: Grosjean se dostal před Strolla, ale ten se dokázal vrátit zpět na 13. místo.

6/55: Bottas asi 1,5 s před Hamiltonem. Ten má přes 2 sekundy náskok na Vettela.

4/55: Hülkenberg dostává pět sekund.

4/55: nejtěsnější je to nyní mezi Räikkönenem a Verstappenem, který ztrácí méně než sekundu.

4/55: Hülkenberg vyšetřován, že si zkrátil trať.

3/55: Pérez si stěžuje na chování Hülkenberga

2/55: Prvních dvanáct jezdců si ponechalo své startovní pozice.

2/55: Bot, Ham, Vet, Ric, Rai, Ver, Hul, Per, Oco, Mas,...

1/55: Magnussen v hodinách mimo trať.

1/55: Bottas uhlídal první místo.

1/55: start závodu

14:00: jezdci se vydávají do zahřívacího kola.

13:57: Wehrlein, Ericsson, Hartley startují na superměkké. Ostatní na ultraměkké.

13:56: start proběhne za světla, postupně se ale s ohledem na zeměpisnou šířku hodně rychle setmí a tím se i změní podmínky na trati.

13:56

13:55: čeká nás posledních 55 kol letošní sezóny.

13:50:

13:49: někteří novináři už viděli nové logo. Vypadá prý lépe, než to, co kolovalo na sociálních sítích.

13:38: v předešlých třech letech zde vždy vyhráli jezdci Mercedesu. Naopak Ferrari se v Abú Dhabí nikdy vyhrát nepodařilo.

13:37: Teplota vzduchu zatím 25 a trati 32 stupňů.

13:36: V Abú Dhabí je i Flavio Briatore

13:14: pozorně budeme sledovat souboj mezi týmy:

6. Toro Rosso: 53 bodů
7. Renault: 49 bodů
8. Haas: 47 bodů

Jde nejen o prestiž ale také o peníze. Mezi 6. a 7. místem je rozdíl asi 6,5 milionů dolarů.

13:13: V posledním závodě se ještě stále bojuje například o druhé místo v šampionátu jezdců. Vettel má na Bottase náskok 22 bodů.

13:11: Počty vítězství v letošní sezóně:

• Hamilton: 9
  • Vettel: 5
  • Bottas: 2
  • Verstappen 1, Ricciardo: 1

Kdo počet vítězství rozšíří nebo přibude na seznam v posledním závodě nové jméno?