Zanardi získal na paralympiádě v Londýně další dvě medaile

Bývalý pilot formule 1 dokázal po triumfu ve středeční časovce zvítězit také v pátečním hromadném závodě dlouhém čtyřiašedesát kilometrů. K tomu si připsal ještě stříbrnou medaili ze sobotní štafety.
Zanardi získal na paralympiádě v Londýně další dvě medaile

Alex Zanardi, jenž odjel v F1 jednačtyřicet závodů, ve kterých si na své konto připsal pouhý jeden bod, přišel o obě nohy během ošklivé nehody na Lausitzringu v roce 2001 v rámci evropského podniku americké série CART.

I přes svůj handicap se ale Zanardi nevzal a závodil i nadále. Kromě motorsportu si oblíbil také závody handbiků, ve kterých je velmi úspěšný. Vysloužil si nominaci na paralympiádu a zde sbírá jeden úspěch za druhým. Ve středu nejprve ovládl časovku, aby o dva dny později opanoval i hromadný závod.

Pětačtyřicetiletý Ital dokázal v napínavém závěrečném sprintu překonat své rivaly a v cíli se tak mohl radovat z druhé zlaté medaile. "Můžu být na sebe opravdu pyšný, že jsem vyhrál závod takto dramatickým sprintem. To ukazuje, že jsem kompletním cyklistou, přestože nemám nohy. Vím, že jsem dobrý sprinter, musel jsem si jen věřit. A vyšlo to."

Zanardi přiznal, že se závod zpočátku nevyvíjel zcela podle jeho představ, a tak bylo nutné změnit taktiku. Věděl, že bude klíčové mít před závěrečným sprintem dostatek sil, a tak se je rozhodl šetřit, jak jen to šlo. To se mu nakonec povedlo, ztracené pozice získal zpět a cílovou pásku proťal jako první před Jihoafričanem Ernstem van Dykem a Belgičanem Wimem Decleirem.

"Podařilo se mi ušetřit dost sil. Byl to velmi těžký závod, nechybělo mnoho a mohl jsem ho prohrát," dodal sympatický Ital.  

Ten se včera zúčastnil ještě týmového závodu, ve kterém skončila italská štafeta na druhém místě. Překonali ji pouze Američané. Zanardi si tak z Londýna odváží hned tři cenné kovy.

Další článek: Kubica: V současnosti je předčasné hovořit o návratu do F1

10:01 | Nico Hülkenberg se oženil. Vzal si dlouholetou přítelkyni Egle Ruskyte.
19:40 | Tip: Pokud cestujete, nebo chytáte nějakou zahraniční televizi, může se hodit přehled kanálů, které ve světě vysílají F1: odkaz
20. června | Cunoda po nehodě a výměně převodovky odstartuje z boxové uličky.
20. června | Za chvíli závod F3. Mokro, pravděpodobnost deště 100 %.

GP Štýrska 2021

Pátek 25. června 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 26. června 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 27. června 2021
Závod 15.00