Zaměří se týmy na lepší starty?

Je to klíčová část závodu, která vloni hrála důležitou roli při souboji o titul. Zaměří letos týmy své zdroje také na lepší starty svých jezdců?
Zaměří se týmy na lepší starty?

Dobře se kvalifikovat a také odstartovat je základem pro úspěšný závod. Vzpomeňte si na loňské nepovedené starty Lewise Hamiltona, kterého to do jisté míry možná stálo titul.

Týmy se zaměřují na lepší starty, ale už nějaký čas platí v této oblasti velká omezení. Odpíchnutí se ze startovního místa, ale i procedury od vyjetí do zahřívacího kola po zhasnutí červených světel, mají být podle pravidel co nejvíce v rukou jezdce.

FIA připravila automatický systém pro přerušení startu

FIA připravila automatický systém pro přerušení startu

Podle Motorsport.com existuje na stole řešení, které by nemuselo být proti současných pravidlům. Jedná se o jakýsi „předpřipravený start“ s několika fázemi:

  • Jezdec zmáčkne spojkovou páčku a zařadí první rychlostní stupeň.
  • Sešlápne plynový pedál a dostane motor do předem dohodnutých otáček, které zajistí dokonalý odpich.
  • Sešlápne brzdový pedál.
  • V okamžiku, kdy se začnou rozsvěcet červená světla, začne pouštět spojkovou páčku tak, aby našel pozici, v níž dojde k ideálnímu přenosu točivého momentu. Páčku v této pozici drží.
  • Po zhasnutí červených světel jezdec jen uvolní brzdový pedál.

Ferrari se zeptalo Charlieho Whitinga, zda je tento postup legální. Není úplně jasné, zda by se Ferrari rádo vydalo touto cestou nebo se dozvědělo, že na něčem podobném pracuje konkurence.

Whiting zaslal týmům zamítavé stanovisko, ale ne kvůli nelegálnosti, nýbrž bezpečnosti. FIA se obává, že by tento postup mohl častěji vést k zhasnutí motoru a to není úplně ideální situace z pohledu bezpečnosti.

Týmy by teoreticky mohly toto řešení vyzkoušet. Whitingův názor lze brát spíše jako poradní. O legálnosti řešení by se rozhodlo až poté, co by si na něj někdo z konkurentů stěžoval.

Rozhodli by o něm sportovní komisaři delegováni pro danou Grand Prix.

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Webber letos z jezdců Red Bullu více věří Ricciardovi

9:27 | Narozeniny dnes slaví Esteban Ocon (25) a také Damon Hill (61)
20:24 | Kvjat v Magny-Cours testoval s Alpine pneumatiky pro příští rok (do mokra a přechodných podmínek). Včera odjel 91 kol, dnes byl test zrušen pro technické problémy.
19:18 | Ještě to není oficiální, ale podle The Times bude Turecko vyřazeno z červeného britského seznamu, což znamená pro britské zaměstnance týmů a F1 mírnější režim po návratu. GP Turecka by se tak na začátku října měla konat.