Zákaznické týmy budou příští rok v jisté nevýhodě, připouští Mercedes

Pravidla sice zakazují výrobcům motorů vyrábět různé verze svých agregátů, to ale neznamená, že všichni dokáží využít pohonné jednotky stejně.
Zákaznické týmy budou příští rok v jisté nevýhodě, připouští Mercedes

V roce 2014 budou motory vyrábět jen Mercedes, Ferrari a Renault. Ty mají své tovární týmy (u Renaultu je to Red Bull), se kterými agregáty vyvíjejí, ostatním je budou prodávat jako zákazníkům.

Někteří výrobci původně chtěli mít možnost vyrábět motory v různých verzích, ale FIA to zatrhla, protože chce, aby všichni měli stejně výkonné řešení, takže každý zákazník musí dostat stejný motor jako tovární tým.

Rozdíly ale podle šéfa týmu Mercedes Rosse Brawna budou v tom, že agregáty jsou vyvinuté podle požadavků tovární stáje, zatímco zákazníci se musí přizpůsobit hotovému řešení, což je jistá nevýhoda.

"My pracujeme v Brackley (sídlo týmu) a Brixworthu (sídlo výrobce motorů) společně jako jeden tým, abychom dosáhli co nejlepšího konečného výsledku u kompletního vozu, tedy u šasi a motoru," vysvětloval Brawn v rozhovoru pro Auto Motor und Sport.

"Našim zákazníkům poskytujme co nejvíc informací. Ale pokud mám být upřímný, moc do toho mluvit nemůžou. Náš program je šitý na míru nám. My jsme si vyvinuli řešení pro sebe. Ostatní se musí přizpůsobit."

McLaren, Williams a Force India tedy musí postavit své vozy kolem motoru, který byl vyvinut na míru Mercedesu. Pokud by si například dokázaly představit lepší uspořádání motoru, mají smůlu, německý výrobce změny neudělá.

"Prostě na to není čas, abychom vyvinuli řešení společné pro čtyři týmy a zapracovali požadavky na změny. My samozřejmě nebudeme nikoho diskriminovat záměrně, ale v Brackley a Brixworthu úzce spolupracujeme na tom, abychom našli to nejlepší řešení pro Mercedes," uzavřel Brawn.

Další článek: Strategická skupina má první zasedání, podle Force Indie je nelegální

11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).
10. května | Red Bull ve Španělsku zůstal. Zítra a ve středu bude testovat 18palcové pneumatiky pro rok 2022. Po oba dny bude jezdit Alex Albon.