Zákaz tankování ušetří peníze, dopady na závody nelze předpovědět

Změna je ale nutná, strategie s palivem jsou už moc okoukané.
Zákaz tankování ušetří peníze, dopady na závody nelze předpovědět
Pravidla pro příští rok zatím nemají svojí definitivní podobu, ale s největší pravděpodobností v nich zůstane zákaz tankování v závodech. Jedním z hlavních důvodů pro jeho zavedení jsou úspory v nákladech, přičemž dopady na dění na trati zatím nikdo nechce předpovídat.

"Slyšel jsem, že se jedná asi o 400 tisíc liber u každého týmu," řekl o úsporách díky zákazu tankování v závodech šéfdesignér Red Bullu Adrian newey.

"Naše čísla jsou ještě větší než to, o kterém hovořil Adrian," dodal za Renault Pat Symonds. "A je třeba si uvědomit, že tankovací zařízení začínají být zastaralá a je třeba je měnit, což je velmi drahé."

Pro diváky je ovšem nejdůležitější, jak se zákaz tankování projeví na trati. Podle Adriana Neweyho je změna jistá, ale zda se bude jednat o posun k lepšímu, to si netroufá hodnotit.

"V současnosti opotřebení pneumatik téměř vyrovná nižší hmotnost vozu díky ubývajícímu palivu, takže co se týče času na kolo, bývá lepší před zastávkou v boxech, protože nižší váha vozu má větší vliv než opotřebení pneumatik," vysvětloval Newey s tím, že na některých okruzích to nemusí být pravda.

"Zatímco teď (se zákazem tankování) bude vůz vždy rychlejší po zastávce v boxech, protože bude mít nové pneumatiky a stejné množství paliva. A to bude mít dopady na strategie."

"Jestli díky tomu bude lepší nebo horší podívaná, na to se v tuto chvíli těžko odpovídá."

Týmy se ovšem shodují v tom, že je změny potřeba, protože napětí při volbě strategií s palivem zmizelo. Všichni volí velmi podobný přístup a stala se z toho příliš velká rutina.

"Volba strategie bývala vzrušující. Určitě jsem si práci v této oblasti užil, ale už je to překonané. Jako vždy jsme všichni vyvinuli podobné přístupy. Myslím, že vzrušení ze strategií už je pryč," uvedl Pat Symonds.

"V současnosti se myslím až moc spoléhá na strategii při předjíždění. Viděli jsme to v Silverstonu, kde měli někteří podobou výkonnost, ale říkali si: ´Dobrá, na trati vydržím o několik kol déle než tenhle jezdec, takže se pak musím dvě kola snažit a dostanu se před něj při zastávkách v boxech.´"

"Ale bez tankování možná uvidíme více závodění. Musíme být otevření novým věcem. Důležité je předvést dobrou podívanou. Zkusme to na pár let. Úspory jsou významné."

Technický ředitel Williamsu Sam Michael dodal, že si není jistý, jestli se bude více předjíždět na trati, ale důležité podle něj je, že dojde ke změně. Vozy budou rychlejší po zastávkách v boxech, což bude nový prvek.
Sledujte F1Sport.cz na Facebooku Další článek
14. srpna | Před 29 lety zemřel Enzo Ferrari.
14. srpna | Guenther Steiner si nemyslí, že nové partnerství mezi Sauberem a Ferrari ovlivní vztah mezi Haasem a Ferrari.
10. srpna | F1 2018 odkaz
10. srpna | Liberty prozradila, že Carey je placen podle toho, kolik F1 vydělá...
8. srpna | Räikkönen věří, že jeho výsledky neodrážejí jeho rychlost.

Nejčtenější články

Hamilton jmenoval dva týmy, za které by mohl jezdit. Změnu ale neplánuje

Hamilton jmenoval dva týmy, za které…

Lewis Hamilton jmenoval dva týmy, u kterých by si dokázal představit, že by by za ně v F1 jezdil. Změnu ale neplánuje. Odchod z Mercedesu podle něj znamená odchod z F1.

14.  8.  2017 | | 73 N/A
Ferrari podle Vettela přišlo na slabé stránky svého letošního vozu

Ferrari podle Vettela přišlo na slab…

Ferrari odhalilo slabé stránky svého letošního monopostu a ví, jak si udržet své šance v boji o letošní titul mistra světa formule 1, říká Sebastian Vettel.

13.  8.  2017 | | 89 N/A
Motokára. Stroj, na který nedají dopustit ani zkušení jezdci

Motokára. Stroj, na který nedají dop…

Motokáry jsou tradičně vnímány jako tréninkový prostředek pro budoucího hvězdy, ale ke zlepšení svých schopností jich využívá i řada předních závodníků.

13.  8.  2017 | | 11 N/A
Takhle nebrečel ani při prvním vítězství! Nové video Barrichella

Takhle nebrečel ani při prvním vítěz…

Nedávno jsme zde měli video, ve kterém je zachycen Rubens Barrichello ve voze GT. Za volantem je jeho patnáctiletý syn Eduardo. Barrichella synova jízda značně dojala.

11.  8.  2017 | | 4 N/A
Vandoorne: Alonsovi už stačím

Vandoorne: Alonsovi už stačím

Belgickému mladíkovi ze stáje McLaren roste sebevědomí s každým závodním víkendem. Po posledních velkých cenách již Stoffel Vandoorne dokonce věří, že může v zajetých časech konkurovat svému stájovému kolegovi Fernandu Alonsovi.

12.  8.  2017 | | 81 N/A