Zákaz kvalifikačních režimů souvisí i s omezením vývoje, přiznává FIA

Od Grand Prix Itálie budou zakázány kvalifikační režimy. Týmy už tak nebudou moci v kvalifikaci dočasně zvýšit výkon své pohonné jednotky.
Foto: Getty Images / Bryn Lennon
Zákaz kvalifikačních režimů souvisí i s omezením vývoje, přiznává FIA | Foto: Getty Images / Bryn Lennon

Jedním z oficiálních důvodů, proč FIA zakáže kvalifikační režimy, je snadnější kontrola toho, zda některý z výrobců neporušuje pravidla. Pokud má motor neustále jiný režim, ve kterém pracuje, je hlídání pravidel u současných velmi složitých pohonných jednotek obtížné.

V technické směrnici ale FIA uvádí ještě jeden důvod. Podle webu Motorsport.com se federace odvolává na přílohu 4 Sportovních pravidel.

Kvůli úspoře nákladů je vývoj současných pohonných jednotek částečně zmrazen. Týká se to vývoje v továrně (čas na testovacích stolicích) ale také nasazování nových verzí komponent.

Formule 1 postupně zmrazí vývoj pohonných jednotek a to na několika frontách

Formule 1 postupně zmrazí vývoj pohonných jednotek a to na několika frontách

Jak už to tak bývá, existuje několik výjimek. Výrobce může nasadit novou verzi kvůli spolehlivosti, bezpečnosti, úspoře nákladů apod. FIA má obavy, že by výrobce sice zvýšil spolehlivost, ale jen proto a jen v tom směru, aby mohl lépe provozovat kvalifikační režim. 

„Věříme, že v mnoha případech jsou problémy se spolehlivostí nevyhnutelnými důsledky spuštění pohonné jednotky v některých okamžicích víkendu mimo její spolehlivé provozní limity, a takové požadavky na spolehlivost jsou ve skutečnosti nepřímým prostředkem umožňujícím použití více režimů s vyšším výkonem během životnosti pohonní jednotky,“ uvádí FIA.

V mnoha případech je tedy prakticky nemožné, aby se FIA přesvědčila, že všechny žádosti o změnu jsou pouze pro účely povolené pravidly a nemají žádný vliv na výkon.

Další článek: Máma si myslela, že jsem se zbláznil, říká o odchodu od Mercedesu Cowell

18:07 | Podle dřívějších spekulací ohledně kalendáře 2022 bychom v příštím roce už Imolu v kalendáři vidět neměli. Nicméně starosta tvrdí, že brzy potvrdí smlouvu do roku 2025. Podle italského formulapassion by se mělo jet v termínu GP Francie (že by konec Paul Ricardu?).
17:34 | W Series mění plány. Místo finále v Mexiku budou dva závody v Austinu.
15:03 | První závod v Miami se pojede 8. května 2021. Potvrdili to organizátoři.
22. září | Ferrari potvrdilo, že Charles Leclerc dostane v Soči novou pohonnou jednotku. Čeká ho tak start z konce pole. Kdy novou a vylepšenou pohonnou jednotku nasadí Sainz se rozhodne později.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00