Zajímavé statistiky po Grand Prix Ruska 2017

První vítězství Bottase v F1 v souvislostech, první řada pro Ferrari po mnoha letech a spousta dalšího.

Sobota pro Ferrari

Hodně se o tom v sobotu mluvilo a psalo. Ferrari obsadilo kompletní první řadu poprvé od GP Francie 2008. Bylo to také první pole position pro Ferrari od GP Singapuru 2015 a celkově 47. pole position pro Sebastiana Vettela.

Kromě toho to bylo poprvé od loňského Monaka, kdy kvalifikaci nevyhrál jezdec Mercedesu. Tehdy se to v ulicích Monte Carla podařilo Ricciardovi.

V prvních čtyřech závodech jsme viděli tři různé vítěze kvalifikace. Tři ze čtyř závodů vyhrál jezdec, který nestartoval z pole position.

Pokračování 2 / 13

Bottas 107. vítězem Grand Prix

Neděle ale patřila Valtterimu Bottasovi. Fin se stal 107. vítězem Grand Prix. Soči bylo mimochodem závodem s pořadovým číslem 960.

Bottas čekal na své první vítězství 81 závodů. Například Rosbergovi se podařilo vyhrát po 111 závodech. Rekordmanem je Webber (130 závodů).

Bottas se stal pátým Finem, který vyhrál Velkou cenu. Předtím to byli: Keke Rosberg, Mika Häkkinen, Kimi Räikkönen a Heikki Kovalainen.

Bottasovi se v Soči vždy dařilo. Čtyřikrát se zde kvalifikoval na třetím místě, ačkoliv vloni startoval druhý po penalizaci Vettela.

Pokračování 3 / 13

Těsné jako...

Formule 1 nám v posledních letech příliš mnoho nových vítězů nepřinesla. Tím předešlým před Bottasem byl vloni ve Španělsku Max Verstappen. Obě vítězství byla velmi těsná...dokonce skoro stejně! Bottas dojel do cíle 0,617 s před Vettelem, Verstappen 0,616 s před Räikkönenem.

Pokračování 4 / 13

A zase u toho byl Kimi...

Bottas čekal na další vítězství 2044 dní. To předešlé samozřejmě nebylo v F1 ale v britské F3. Bottas vyhrál v roce 2011 v Donington Parku.

Nelze nezmínit, že to bylo v týmu Double R, který založili dva pánové, jejichž jméno začíná na R – Räikkönen a jeho manažér Steve Robertson.

Pokračování 5 / 13

Dvojité pódium pro Ferrari

Ferrari získalo první dvojité stupně vítezů od loňské Grand Prix Španělska. Pro Vettela to bylo 90. pódium v kariéře. Pro Räikkönena to bylo 85. pódium a první od loňské Grand Prix Rakouska.

Pokračování 6 / 13

Jen částečný konec dominance Mercedesu

Čtyři Velké ceny Ruska a čtyři vítězství Mercedesu. Dominance stříbrných šípů skončila v Soči alespoň v kvalifikaci a také ve vedení závodu. V předešlých třech závodech vedl vůz Mercedesu ve všech kolech. Vettel tuto dominanci přerušil ve 27. kole, kdy se dostal do vedení po Bottasově zastávce v boxech.

Pokračování 7 / 13

Dva Finové na pódiu

Bylo to poprvé od Maďarska 2008, kdy na pódiu stáli dva Finové. Předtím to byli Räikkönen a Kovalainen.

Pokračování 8 / 13

Vettel zůstává v čele šampionátu

V čele šampionátu je nadále Vettel, který má náskok 13 bodů na Hamiltona a 23 bodů na Bottase. Jedná se o nejtěsnější rozdíl mezi prvním a třetím po prvních čtyřech závodech od roku 2012.

Pokračování 9 / 13

Nejrychlejší kolo závodu

Räikkönen zajel podruhé v sezóně a po 45. celkově nejrychlejší kolo závodu. Více nejrychlejších kol závodu má jen Michael Schumacher (77).

Pokračování 10 / 13

Red Bull opět bodoval jen s jedním vozem

Max Verstappen získal páté místo, což je jeho nejlepší výsledek v Rusku. Ricciardovi ale selhaly brzdy. Red Bull tak letos bodoval s oběma vozy jen v jednom závodě.

Pokračování 11 / 13

Force India opět s oběma vozy na bodech

Force India naopak opět dokázala bodovat s oběma vozy. Něco podobného se povedlo pouze Ferrari a Mercedesu. Esteban Ocon po třech desátých místech dojel sedmý, což je samozřejmě jeho nejlepší výsledek v F1.

Pokračování 12 / 13

Alonso cíl zatím neviděl

Alonso nedokončil ani letošní čtvrtý závod — přesněji do něj ani neodstartoval. Španěl sice nedokončil v Bahrajnu, ale byl tam klasifikován. Pro Alonsa je to nejhorší start do sezóny v kariéře (pokud vezmeme první čtyři závody). Současně tím vyrovnal vlastní osobní rekord ze sezóny 2015, kdy neviděl cíl čtyřikrát v řadě od Španělska po Rakousku.

Pokračování 13 / 13

Nejrychlejší zastávka pro Red Bull

Nejrychlejší zastávku letos poprvé neměl Williams, ale Red Bull. Maxe Verstappena přezul za 2,33 sekundy.