Zajímavé statistiky po GP Španělska 2017: Drtivý nástup Hamiltona a Vettela

Zajímavé statistiky po pátém závodě letošní sezóny.

Konec desetileté série

Za posledních deset let vyhrálo Grand Prix Španělska 10 různých jezdců. Letos ale série skončila. Ve 44. kole předjel Lewis Hamilton se startovním číslem 44 Sebastiana Vettela a dojel si pro vítězství. Hamilton vyhrál ve Španělsku už v roce 2014.

Pokračování 2 / 9

Pro Hamiltona to bylo 55. vítězství v F1.

Hamilton vybojoval také pole position a zajel nejrychlejší kolo závodu, což znamená, že získal tzv. hattrick. Bylo to letos už podruhé a celkově v kariéře po 12. Hamilton se tím dostal na druhé místo před Jima Clarka a je 10 hattricků za Schumacherem.

Pokračování 3 / 9

Hamilton dohání v počtu pole positions Sennu a Schumachera

Ještě zpět k sobotní pole position. Ta byla pro Hamiltona celkově 64. Už v Monaku může v počtu pole position dohnat Ayrtona Sennu a daleko není ani první Schumacher, který získal ve své kariéře 68 pole position.

Pokračování 4 / 9

Jen tři jezdci ve stejném kole s vítězem

Třetí Daniel Ricciardo byl posledním jezdcem, který byl ve stejném kole s vítězem závodu nebo možná spíše s dvojicí Hamilton, Vettel, která Ricciardovi ujela o 75 sekund.

Podobná situace nastala naposledy během Grand Prix Velké Británie 2008. Také tenkrát vyhrál Hamilton před Heidfeldem a Barrichellem. Všichni od čtvrtého Räikkönena byli předjetí o jedno kolo. Závod se ale jel na mokru.

Pokud bychom se podívali na suché závody, museli bychom jít téměř přesně 10 let zpět do Grand Prix Monaka 2007. Vyhrál Alonso, druhý byl Hamilton a třetí Massa. Ostatní už ztratili více než kolo.

Pokračování 5 / 9

Ricciardo na pódiu

Daniel Ricciardo získal první stupně vítězů v letošní sezóně a první od GP Mexika v loňském roce.

Pokračování 6 / 9

Force India opět bodovala s oběma vozy

Pérez už bodoval 15 závodů v řadě. Na bodech po páté za sebou dojel také Esteban Ocon. Force India tak zůstává jediným týmem, který letos dokázal bodovat ve všech pěti závodech.

Pokračování 7 / 9

Alonsova kvalifikace a dojetí do cíle

Fernando Alonso se kvalifikoval na 7. místě, což byl nejlepší kvalifikační výsledek od loňské Grand Prix Maďarska, která ale proběhla za deště. Massa na startu vyhnal Alonsa do kačírku, takže Španěl nakonec na bodech nedojel, ale dojel alespoň do cíle – letos poprvé. Dvanácté místo je navíc letošním nejlepším výsledkem pro něj i pro McLaren.

Pokračování 8 / 9

První body pro Sauber

Pascal Wehrlein skončil podruhé v kariéře na bodech. Poprvé se tak stalo vloni v Rakousku. Nyní skončil na 8. místě, což je nejlepší výsledek v jeho kariéře. Sauber tak získal první body. McLaren zůstává jako jediný bez bodu.

Pokračování 9 / 9

Smolař prvních tréninků

Renault posadil do vozu pro první trénink Sergeje Sirotkina. Podobně jako v Rusku se ale i tentokrát objevily technické problémy. Za poslední tři první tréninky (loňská Brazílie, Rusko, Španělsko) odjel ruský závodník jen 22 kol.