Zajímavé statistiky po GP Rakouska 2017

Zajímavé statistiky po devátém závodě sezóny 2017.

Druhé vítězství pro Bottase

Valtteri Bottas získal v Rakousku druhé pole position a také druhé vítězství. Stal se 74. jezdcem, který v F1 získal více než jedno vítězství.

Pouze tři Finové vyhráli v F1 více než jeden závod a všichni se později stali mistry světa: Keke Rosberg, Mika Häkkinen a Kimi Räikkönen.

V posledních čtyřech závodech jsme viděli čtyři různé vítěze: Vettela, Hamiltona, Ricciarda a Bottase.

Pokračování 2 / 9

Nejkratší kvalifikační kolo za 32 let

Bottasovo kvalifikační kolo (1:04.251) bylo nejkratším kvalifikačním kolem v F1 od roku 1985, kdy Nigel Mansell zajel na okruhu v Kyalami čas 1:02.366.

Bitva o pole position

Bottase a Vettela dělilo pouze 0,042 s. Na podobné extrémně těsné kvalifikace jsme letos zvyklí.

Méně než desetina, ba dokonce méně než 0,06 s, dělilo první dva jezdce také v těchto kvalifikacích:

• Bahrajn: 0,023 s
  • Rusko: 0,059 s
  • Španělsko: 0,051 s
  • Monako: 0,043 s

Pokračování 4 / 9

Pět stupňů vítězů pro Ricciarda v řadě

Daniel Ricciardo získal své páté pódium v řadě (3-3-3-1-3).

Naopak pro Verstappena to bylo třetí nedokončení závodu v řadě. Po technických problémech ho v Rakousku vyřadila kolize s Alonsem a Kvjatem. Verstappen celkově nedokončil 5 z 9 letošních závodů. Třikrát byl pátý a jednou třetí. Celkem odjel letos jen 277 kol.

Pokračování 5 / 9

Nejlepší výsledek pro Haas

Haas dostal v Rakousku vylepšený motor Ferrari (o závod dříve než Scuderia). Romain Grosjean dokončil závod na šestém místě, což je nejlepší výsledek Haasu v letošní sezóně a druhé nejlepší umístění v historii.

Pokračování 6 / 9

Poprvé bez Hamiltona nebo Vettela v čele

Grand Prix Rakouska byl prvním letošním závodem, ve kterém nevedli ani jedno kolo Hamilton či Vettel.

Jezdec Ferrari vedl jen tři kola v posledních dvou závodech. Ricciardo vedl 18 kol, Hamilton 30 a Bottas 69.

Fin se díky úspěchu v Rakousku přiblížil Hamiltonovi na rozdíl jen 15 bodů.

Pokračování 7 / 9

Hamilton podruhé bez pódia

Hamilton už podruhé za sebou chyběl na stupních vítězů. Něco podobného se od začátku sezóny 2014 a dominance Mercedsu stalo vůbec poprvé!

Pokračování 8 / 9

Palmer na body stále čeká

Jolyon Palmer stále čeká na první body. Ve třech z posledních čtyřech závodů skončil 11 a v průměru jen 2 sekundy od desáté pozce. Poprvé ale letos skončil před týmovým kolegou.

Pokračování 9 / 9

První dvojité body pro Williams

From zero to hero. Pro Williams to platilo podruhé v řadě. V Baku získal kritizovaný Stroll své první pódium. V Rakousku zaznamenal Williams nejhorší kvalifikaci od Grand Prix Koreje v roce 2013. Na startu jim patřilo 17. a 18. místo. Nakonec z toho ale byly pro tým první dvojité body v letošní sezóně.