Zajímavé statistiky po GP Belgie 2016

Zajímavé statistiky po Velké ceně Belgie 2016, kterou ovlivnila kolize v první zatáčce i vyjetí safety caru a červené vlajky.
Klepněte pro větší obrázek
Nico Rosberg získal první vítězství ve Spa. Celkově to bylo jeho 20. vítězství v F1. Rosberg má finské kořeny a není bez zajímavosti, že má nyní stejný počet vítězství jako Mika Häkkinen a Kimi Räikkönen.
Klepněte pro větší obrázek
Rosberg vyhrál pole position a během závodu před sebe nikoho nepustil. O tzv. grand slam ho ovšem připravil nejrychlejším kolem závodu Hamilton. Na druhou stranu Rosbergovi se už povedlo dát dohromady slavnou čtveřici a to letos v Soči a v Baku.
Klepněte pro větší obrázek
Hamilton startoval z poslední řady a dokázal se dostat na stupně vítězů. Paradoxem je, že mu k tomu stačilo předjet čtyři jezdce: Ocona, Kvjata, Alonsa a Hülkenberga. Hamilton startoval z 20. a horší pozice 6x během své kariéry a 3x se dokázal dostat na stupně vítězů. Něco podobného se v historii nikomu jinému nepovedlo. Nejblíže je John Watson, který v 80. letech dokázal po startu z 20. a horší pozice dojet na stupních vítězů 2x.
Klepněte pro větší obrázek
Max Verstappen se stal nejmladším jezdcem, který startoval s první řady. Rekord držel dosud Ricardo Rodríguez (jeden z bratrů, po kterých je pojmenován okruh v Mexiku). Při GP Itálie v roce 1961 mu bylo 19 let. 
Klepněte pro větší obrázek
Nico Hülkenberg skončil po třetí ve své kariéře na 4. místě. Předtím se tak stalo také ve Spa v roce 2012 a v Koreji 2013. Hülkenberg tak zůstává 107 závodů bez jediného pódia. Rekordmanem je v tomto ohledu Adrian Sutil (128 závodů).
Klepněte pro větší obrázek
Přeskakovalo se. Force India se dostala v šampionátu na 4. místo před Williams a McLaren na 6. místo před Toro Rosso. Připomeňme, že nejlepším výsledkem Force Indie v konečném pořadí Poháru konstruktérů je 5. místo. 
Klepněte pro větší obrázek
Trochu jiné starosti mají v Maranellu. Už čtyři závody v řadě jsou bez pódia.
Klepněte pro větší obrázek
Williams měl opět nejrychlejší zastávku v boxech. Bottase přezul za 2,14 s. Nejlepší zastávku měli kluci z Grove po 11. v této sezóně. Jen dvakrát je přemohli kolegové od Mercedesu. Znamená to, že jsou již jistými držiteli ceny za nejrychlejší pit stopy, kterou uděluje DHL.

Foto: Getty Images / Charles Coates, Dan Istitene, Mark Thompson

Váš názor Další článek: Hamilton doufá, že Alonso příští rok z F1 neodejde