Zájem o vstup do formule 1 mělo celkem patnáct týmů

FIA vysvětlila, jakým způsobem vybrala tři nejlepší.
Mezinárodní automobilová federace vysvětlila v rámci poskytnutého rozhovoru, jak mezi velkým množstvím zájemců vybírala tři nové týmy do šampionátu 2010.

Jak zajistíte, že budou mít všichni zájemci potřebné finanční zdroje?
FIA: "Využíváme služeb profesionálních poradců, abychom prověřili finanční zdroje a získali přehled o příslušných smlouvách a další relevantní dokumentaci. V mnoha případech nám byly předloženy bankovní reference."

V čem spočíval kontrolní proces?
FIA: "Vyžádali jsme si dokumenty, které potvrzují tvrzení nových týmů, hlavně co se týče financí. Takže nám byly předloženy účty, smlouvy, několikaleté obchodní plány a další podpůrné materiály. Co se týče technické stránky, vyžádali jsme si podrobný popis jejich kapacit, klíčových změstnanců, projektové plány, bilance, organizační schémata a tak dále."

"V oblastech, kde jsou požadováni klíčoví subdodavatelé, jsme požádali o existující a předběžné smlouvy. To se týká i sponzorů, kde jsou vyžadovány plány a popisy existujících vztahů. Ve všech těchto případech jsme požadovali důkazy pro tvrzení uvedená v plánech týmů."

"Souběžně z těmito hodnoceními, v rámci kterých byly identifikovány klíčové osoby na straně financování, provedli naši účetní experti referenční kontroly spolu s prověřením poskytnutých dat."

"Jakmile jsme si udělali názor na serióznost zájemců, požádali jsme je, aby přijeli do Londýna, kde jim tváří v tvář pokládal otázky náš kontrolní tým. Poté byla prezidentu FIA zaslána souhrnná zpráva o nejlepších pěti."

Využili jste při kontrolním procesu pomoci dalších expertů?
FIA : "Tyto kroky by nebylo možné uskutečnit bez odborných znalostí našich poradců z Deloitte, kteří nám po celou dobu asistovali. Jejich poradenské schopnosti ve forenzní oblasti jsou nedocenitelné."

Kolik bylo celkem zájemců a prošli všichni kontrolním procesem?
FIA: "Bylo celkem 15 zájemců a 12 z nich prošlo tímto procesem. Rozhovory jsme uskutečnili s devíti nejslibnějšími potenciálními týmy. Počet dobře prezentovaných přihlášek byl překvapivě vysoký, měly za sebou významné finanční zdroje."

Je opravdu možné za tak krátkou dobu prověřit všechny tyto organizace?
FIA: "Bylo to náročné. Výhodou bylo, že takto krátké časové období odhalilo týmy, které mají opravdu dobré plány a odpovědi, a týmy, které věci dělají za pochodu. Pokud mají být ve formuli 1, musí být schopní rychle a správně reagovat. Tato krátká doba zájemce tedy vystavila určité zátěžové zkoušce."

Byli jste překvapeni počtem schopných týmů, které podaly přihlášky?
FIA: "Ano, bylo to svým způsobem překvapení, ale bylo to především ujišťující. Formule 1 představuje fantastickou možnost a je dobře, že se po reformách, které zmenšily překážky pro vstup, stala tak silným trhem pro nové týmy. Tyto události ukázaly, že jediným důvodem, proč byla mnoho let ve formuli 1 volná místa na roštu, byly příliš vysoké náklady na účast."
Další článek: Bližší pohled na nováčky

0:37 | Romain Grosjean získal v IndyCar své první pole position.
11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).

GP Monaka 2021

Čtvrtek 20. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 22. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 23. května 2021
Závod 15.00