Zájem o vstup do formule 1 mělo celkem patnáct týmů

FIA vysvětlila, jakým způsobem vybrala tři nejlepší.
Mezinárodní automobilová federace vysvětlila v rámci poskytnutého rozhovoru, jak mezi velkým množstvím zájemců vybírala tři nové týmy do šampionátu 2010.

Jak zajistíte, že budou mít všichni zájemci potřebné finanční zdroje?
FIA: "Využíváme služeb profesionálních poradců, abychom prověřili finanční zdroje a získali přehled o příslušných smlouvách a další relevantní dokumentaci. V mnoha případech nám byly předloženy bankovní reference."

V čem spočíval kontrolní proces?
FIA: "Vyžádali jsme si dokumenty, které potvrzují tvrzení nových týmů, hlavně co se týče financí. Takže nám byly předloženy účty, smlouvy, několikaleté obchodní plány a další podpůrné materiály. Co se týče technické stránky, vyžádali jsme si podrobný popis jejich kapacit, klíčových změstnanců, projektové plány, bilance, organizační schémata a tak dále."

"V oblastech, kde jsou požadováni klíčoví subdodavatelé, jsme požádali o existující a předběžné smlouvy. To se týká i sponzorů, kde jsou vyžadovány plány a popisy existujících vztahů. Ve všech těchto případech jsme požadovali důkazy pro tvrzení uvedená v plánech týmů."

"Souběžně z těmito hodnoceními, v rámci kterých byly identifikovány klíčové osoby na straně financování, provedli naši účetní experti referenční kontroly spolu s prověřením poskytnutých dat."

"Jakmile jsme si udělali názor na serióznost zájemců, požádali jsme je, aby přijeli do Londýna, kde jim tváří v tvář pokládal otázky náš kontrolní tým. Poté byla prezidentu FIA zaslána souhrnná zpráva o nejlepších pěti."

Využili jste při kontrolním procesu pomoci dalších expertů?
FIA : "Tyto kroky by nebylo možné uskutečnit bez odborných znalostí našich poradců z Deloitte, kteří nám po celou dobu asistovali. Jejich poradenské schopnosti ve forenzní oblasti jsou nedocenitelné."

Kolik bylo celkem zájemců a prošli všichni kontrolním procesem?
FIA: "Bylo celkem 15 zájemců a 12 z nich prošlo tímto procesem. Rozhovory jsme uskutečnili s devíti nejslibnějšími potenciálními týmy. Počet dobře prezentovaných přihlášek byl překvapivě vysoký, měly za sebou významné finanční zdroje."

Je opravdu možné za tak krátkou dobu prověřit všechny tyto organizace?
FIA: "Bylo to náročné. Výhodou bylo, že takto krátké časové období odhalilo týmy, které mají opravdu dobré plány a odpovědi, a týmy, které věci dělají za pochodu. Pokud mají být ve formuli 1, musí být schopní rychle a správně reagovat. Tato krátká doba zájemce tedy vystavila určité zátěžové zkoušce."

Byli jste překvapeni počtem schopných týmů, které podaly přihlášky?
FIA: "Ano, bylo to svým způsobem překvapení, ale bylo to především ujišťující. Formule 1 představuje fantastickou možnost a je dobře, že se po reformách, které zmenšily překážky pro vstup, stala tak silným trhem pro nové týmy. Tyto události ukázaly, že jediným důvodem, proč byla mnoho let ve formuli 1 volná místa na roštu, byly příliš vysoké náklady na účast."
Sledujte F1Sport.cz na Facebooku Další článek
18:14 | Giovinazzi zřejmě letos pojede v Le Mans s Ferrari.
21. března | Testy F2: Hoši z týmu Charouz: Delétraz druhý, Fuoco pátý. odkaz
19. března | McLaren věří, že všechny své problémy z testů vyřešil.
16. března | V sobotu v Baku před místní grand prix vystoupí Christina Aguilera

GP Austrálie 2018

Pátek 23. března 2018
1. trénink Hamilton (1:24.026)
2. trénink Hamilton (1:23.931)
Sobota 24. března 2018
3. trénink 04.00–05.00
Kvalifikace 07.00–08.00
Neděle 25. března 2018
Závod 07.10