Zájem o vstup do formule 1 mělo celkem patnáct týmů

FIA vysvětlila, jakým způsobem vybrala tři nejlepší.
Mezinárodní automobilová federace vysvětlila v rámci poskytnutého rozhovoru, jak mezi velkým množstvím zájemců vybírala tři nové týmy do šampionátu 2010.

Jak zajistíte, že budou mít všichni zájemci potřebné finanční zdroje?
FIA: "Využíváme služeb profesionálních poradců, abychom prověřili finanční zdroje a získali přehled o příslušných smlouvách a další relevantní dokumentaci. V mnoha případech nám byly předloženy bankovní reference."

V čem spočíval kontrolní proces?
FIA: "Vyžádali jsme si dokumenty, které potvrzují tvrzení nových týmů, hlavně co se týče financí. Takže nám byly předloženy účty, smlouvy, několikaleté obchodní plány a další podpůrné materiály. Co se týče technické stránky, vyžádali jsme si podrobný popis jejich kapacit, klíčových změstnanců, projektové plány, bilance, organizační schémata a tak dále."

"V oblastech, kde jsou požadováni klíčoví subdodavatelé, jsme požádali o existující a předběžné smlouvy. To se týká i sponzorů, kde jsou vyžadovány plány a popisy existujících vztahů. Ve všech těchto případech jsme požadovali důkazy pro tvrzení uvedená v plánech týmů."

"Souběžně z těmito hodnoceními, v rámci kterých byly identifikovány klíčové osoby na straně financování, provedli naši účetní experti referenční kontroly spolu s prověřením poskytnutých dat."

"Jakmile jsme si udělali názor na serióznost zájemců, požádali jsme je, aby přijeli do Londýna, kde jim tváří v tvář pokládal otázky náš kontrolní tým. Poté byla prezidentu FIA zaslána souhrnná zpráva o nejlepších pěti."

Využili jste při kontrolním procesu pomoci dalších expertů?
FIA : "Tyto kroky by nebylo možné uskutečnit bez odborných znalostí našich poradců z Deloitte, kteří nám po celou dobu asistovali. Jejich poradenské schopnosti ve forenzní oblasti jsou nedocenitelné."

Kolik bylo celkem zájemců a prošli všichni kontrolním procesem?
FIA: "Bylo celkem 15 zájemců a 12 z nich prošlo tímto procesem. Rozhovory jsme uskutečnili s devíti nejslibnějšími potenciálními týmy. Počet dobře prezentovaných přihlášek byl překvapivě vysoký, měly za sebou významné finanční zdroje."

Je opravdu možné za tak krátkou dobu prověřit všechny tyto organizace?
FIA: "Bylo to náročné. Výhodou bylo, že takto krátké časové období odhalilo týmy, které mají opravdu dobré plány a odpovědi, a týmy, které věci dělají za pochodu. Pokud mají být ve formuli 1, musí být schopní rychle a správně reagovat. Tato krátká doba zájemce tedy vystavila určité zátěžové zkoušce."

Byli jste překvapeni počtem schopných týmů, které podaly přihlášky?
FIA: "Ano, bylo to svým způsobem překvapení, ale bylo to především ujišťující. Formule 1 představuje fantastickou možnost a je dobře, že se po reformách, které zmenšily překážky pro vstup, stala tak silným trhem pro nové týmy. Tyto události ukázaly, že jediným důvodem, proč byla mnoho let ve formuli 1 volná místa na roštu, byly příliš vysoké náklady na účast."
Sledujte F1Sport.cz na Facebooku Další článek
9:14 | Narozeniny dnes slaví Pascal Wehrlein (23). Kdo ví, zda ho uvidíme příští rok v F1....
17:00 | Kubica dnes dokončil test s Williamsem, jezdil v Maďarsku.
14:41 | Hartley a Sainz samozřejmě nemohou chybět na tradiční čtvrteční tiskové konferenci.
9:42 | Kimi Räikkönen dnes slaví narozeniny (38). Bwoah!
16. října | Charles Leclerc dnes slaví dvacetiny.

GP USA 2017

Pátek 20. října 2017
1. trénink 17.00–18.30
2. trénink 21.00–22.30
Sobota 21. října 2017
3. trénink 18.00–19.00
Kvalifikace 23.00–00.00
Neděle 22. října 2017
Závod 21.00