Záhada Ferrari: V kvalifikaci dokáže dostat z pohonné jednotky o 40 koní více

Ferrari má už delší dobu velmi silnou pohonnou jednotku, což se promítá také do velmi dobrých výkonů na rovinkách. Platí to však jen o kvalifikaci.
Záhada Ferrari: V kvalifikaci dokáže dostat z pohonné jednotky o 40 koní více

Ferrari letos vyhrálo už tři kvalifikace. Pokud jde o rychlost na rovinkách, Ferrari v letošní sezóně nemá konkurenci. Platí to však jen o kvalifikaci.

Auto Motor und Sport uvádí, že podle GPS dat inženýrů Mercedesu dokáže Ferrari najít v kvalifikaci 30 kilowattů navíc, což je 40 koní. 

Jacques Villeneuve pro F1sport: V honu za bezpečností se už zašlo příliš daleko

Jacques Villeneuve pro F1sport: V honu za bezpečností se už zašlo příliš daleko

V závodě je však situace přesně opačná. Charles Leclerc potřeboval v Silverstonu 10 kol, aby předjel Gaslyho. Nepomohlo mu ani DRS. Podobně se trápil také Vettel. A platilo to i obráceně. Verstappen se před Vettela dostal a to přesto, že by Ferrari mělo být na rovinkách neporazitelné.

Rozdíl mezi „kvalifikačním“ a „závodním“ ferrari potvrzují také statistiky. V kvalifikaci je Ferrari v maximální rychlosti obvykle nahoře. V závodě tomu tak bylo v dosavadních závodech zřídka.

Ferrari SF90 má poměrně nízký odpor vzduchu, což samozřejmě zvyšuje rychlost na rovinkách. V tomto však zakopaný pes nebude, protože není důvod, aby to Ferrari poskytovalo výhodu jen v sobotu.

FIA v posledních měsících utěsnila spoustu děr v pravidlech v oblasti spalování oleje a používání energie z baterie. Nikdo tak neví, odkud Ferrari bere v sobotu extra 40 koní.

Podrobně o změnách technických pravidel v sezoně 2019

Podrobně o změnách technických pravidel v sezoně 2019

Výhoda Scuderie se však postupně snižuje. Tým se snaží zvýšit přítlak, aby dokázal dostávat pneumatiky do provozního okna. Rostoucí přítlak znamená také rostoucí odpor vzduchu a tedy nižší maximální rychlost na rovinkách.

Foto: Getty Images / Dan Istitene

Další článek: Magnussen dostane v Německu nové díly. Grosjean zůstane u australské specifikace

14. srpna | Třicet jedna let od úmrtí Enza Ferrariho: Životní příběh a odkaz nerudného génia z Maranella | odkaz odkaz prostřednictvím @infocz_web
12. srpna | Týmy formule 1 musí během léta na dva týdny uzavřít továrny. Většina týmů si zřejmě vybírá přestávku ode dneška.