Žádný tým mi obavy z GP Bahrajnu nesdělil, tvrdí Ecclestone

Z letošního závodu v Bahrajnu se pomalu stává stejná taškařice jako loni, většině se na Šakir nechce, ale jednotliví aktéři přehazují zodpovědnost jeden na druhého.
Žádný tým mi obavy z GP Bahrajnu nesdělil, tvrdí Ecclestone

Kvůli nepokojům, které v Bahrajnu pokračují a mají tendenci být čím dál násilnější, se ozývají politici, přední osobnosti z motorsportu a dokonce i samotné týmy, že by se závod neměl konat.

Názory týmů tlumočily listy Guardian a Telegraph, které lze jen těžko podezírat, že si prezentovaná vyjádření vymyslely. Ale týmy se obávají vystoupit veřejně a jejich členové, včetně šéfů, hovoří s médii o Bahrajnu jen pod zárukou anonymity.

Bernie Ecclestone nejdříve řekl, že pokud týmy do Bahrajnu jet nechtějí, nikdo je nutit nemůže. Později ovšem připomněl, že by se jednalo o porušení smlouvy. Závod totiž může odvolat jen FIA, v opačném případě mají všichni povinnost závodit.

Šéf formule 1 navíc tvrdí, že ze startovního pole nemá žádné negativní zprávy. "Žádný tým mi netlumočil žádné obavy, naopak," řekl pro BBC. Dnešní závěr je proto jednoznačný.

"V tuto chvíli nic nenasvědčuje tomu, že by se závod neuskutečnil," pokračoval. "Ale opravdu není na mně, abych rozhodl o tom, jestli se uskuteční nebo ne. Je na lidech v Bahrajnu, aby o tom rozhodli. V tuto chvíli závod neruší, takže jsou asi spokojení."

"Jeden z týmů tam nedávno poslal svého člověka a já jsem s nimi mluvil. Řekli, že je všechno perfektní, že není žádný problém. Byli na okruhu, byli všude v Bahrajnu a jsou spokojení. Nemůžeme týmy nutit, aby se zúčastnily. Kdyby se nezúčastnily, porušily by tím smlouvu s námi, ale to bychom řešili samostatně."

Šéf formule 1 ovšem přiznal, že vzhledem k přetrvávajícím problémům bude třeba zvážit, jestli bude vhodné prodloužit s Bahrajnem smlouvu na Grand Prix.

Představitelé bahrajnské vlády a okruhu nemíní závod odvolat a nadále tvrdí, že pro to není důvod. Šéf Šakiru Zajed Al Zajani prohlásil, že za kontroverze můžou pozorovatelé, kteří situaci v Bahrajnu neviděli, a šíří nepravdy. Podporováni jsou údajně "malou skupinou extremistů na sociálních sítích."

Al Zajani se rovněž opřel o údajnou zprávu dvou představitelů týmů Lotus, kteří Bahrajn navštívili a konstatovali, že je sice třeba přijmout bezpečností opatření pro týmy formule 1, ale "pokud dojde k protestům, budou to jen klidné demonstrace. Možná uvidíte vlát pár vlajek, pár zapálených pneumatik, ale nic víc nečekají. Z Bahrajnu jsme odjeli s mnohem větší důvěrou, že je vše pod kontrolou. Abychom byli upřímní, kdyby tam nebylo o trochu víc policistů, nepoznali byste rozdíl od poslední návštěvy."

Faktem ovšem zůstává, že byl v Bahrajnu před týdnem zastřelen demonstrant, že včera vybouchla bomba a zranila sedm policistů, že jsou demonstrace a střety s policií velmi časté a že v zemi evidentně není klid. Navíc představitelé opozice ohlásili, že formuli 1 považují za symbol vládnoucího režimu, který je podle nich krvavý, a podle toho se k ní také hodlají chovat. Prezident Bahrajnského centra pro lidská práva dnes dodal, že pokud se závod uskuteční, pravděpodobně to u lidí vyvolá zlobu a eskalaci násilí.

Další článek: McLaren veze do Číny mnoho úprav, ale navýšení náskoku od nich nečeká