Žádná vlajka, hymna a ani zmínka o Rusku. Z Mazepina bude „neutrální“ jezdec

Nikita Mazepin bude letos debutovat v Haasu vedle Micka Schumachera. Zatím má jen pořádnou kupu problémů. Za některé ale nemůže.
Žádná vlajka, hymna a ani zmínka o Rusku. Z Mazepina bude „neutrální“ jezdec

Nikita Mazepin na sebe upozornil už v juniorských sériích a ne vždy to bylo oslnivými výkony na trati. Jednou fyzicky napadl soupeře, vloni (už po podpisu s Haasem) se zase objevilo video, na kterém osahává ženu.

Podle webu RaceFans má ale mladý Rus škraloupů více. Vloni v červnu jel v Anglii na červenou, za což dostal pokutu asi 300 euro a tři trestné body. 

Mazepin obtěžoval ženu. Vyhoďte ho z F1, žádá petice (aktualizováno)

Mazepin obtěžoval ženu. Vyhoďte ho z F1, žádá petice (aktualizováno)

Ve F1 jako neutrální jezdec

Mazepin má ale i další problém. Je ruským sportovcem a Rusko bylo kvůli opakovaným dopingovým skandálům vyloučeno z velkých sportovních událostí. 

Ruská automobilová federace potvrdila, že obdržela od FIA vysvětlení, podle něhož se nedávné rozhodnutí Sportovního arbitrážního soudu (CAS) dotýká také motorsportu. Kromě formule 1 třeba i formule E nebo WEC.

Co to znamená pro Mazepina? Ve F1 nesmí používat ruskou vlajku a to ani například na helmě nebo overalu. Ruskou vlajku neuvidíme vedle jeho jména ani v grafice v televizi. Pokud by náhodou vyhrál, což asi v Haasu není reálné, nezazní na stupních vítězů ruská hymna. V oficiálních materiálech nebo prezentaci se dokonce ani nesmí uvádět, že je Mazepin ruský sportovec. Lze napsat jen to, že je „neutrálním sportovcem z Ruska“.

Fanoušci ale samozřejmě ruské vlajky mít mohou a Mazepin může například na helmě použít barvy ruské trikolóry. 

Rozhodnutí CAS je platné od 17. prosince 2020 do 16. prosince 2022.

Další článek: Je to trapné, říká Ralf Schumacher o nepodepsání smlouvy mezi Mercedesem a Hamiltonem

18:19 | Nico Rosberg řekl na Sky Germany, že Toto Wolff šel za Christianem Hornerem, aby se omluvil, ale Horner omluvu nepřijal.
18:18 | Lewis Hamilton po závodě navštívil týmového lékaře. Cítil únavu a mírné závratě.
17:54 | Kromě Bottase dostal penalizaci pět míst pro Spa také Lance Stroll.
17:46 | Vettel, Sainz, Bottas a Stroll musí ke sportovním komisařům kvůli porušení předzávodního protokolu. Nejspíše nedorazilo na hymnu.

GP Maďarska 2021

Pátek 30. července 2021
1. trénink Verstappen (1:17.555)
2. trénink Bottas (1:17.012)
Sobota 31. července 2021
3. trénink Hamilton (1:16.826)
Kvalifikace Hamilton (1:15.419)
Neděle 1. srpna 2021
Závod Ocon