Začínají testy formule 2, monoposty budou letos mít 18palcové pneumatiky

Zatímco formule 1 má šest předsezónních testovacích dnů za sebou, piloti formule 2 v rámci testů vyjedou zítra poprvé na trať v Bahrajnu.

Letošní sezóna šampionátu formule 2, který se do sezóny 2016 nazýval GP2, odstartuje 21. března v rámci Velké ceny Bahrajnu formule 1. Na okruhu Sakhir také zítra začínají první třídenní předsezónní testy. Po prvním závodním víkendu jsou v plánu také druhé testy na Katalánském okruhu u Barcelony.

Technická pravidla

Z pohledu technických pravidel přinese letošní sezóna formule 2 výraznou novinku, když budou monoposty, které dosud měly 13palcové pneumatiky, nově obuty do 18palcových pneumatik Pirelli. Italský výrobce pneumatik bude v letošní sezóně F2 sbírat potřebná data, než se větší pneumatiky začnou používat od sezóny 2021 také ve formuli 1.

Všichni piloti závodí s identickými vozy Dallara F2 2018 s šestiválcovým motorem o objemu 3,4 litru s turbem a výkonem 620 koní při 8750 otáčkách za minutu. Včetně jezdce vůz váží 755 kilogramů.

Nově do Nizozemska

Kalendář letošní sezóny se skládá z dvanácti podniků. V sobotu odpoledne (v Monaku v pátek) se pojede hlavní závod o délce 170 km, který v neděli dopoledne (v Monaku v sobotu) doplní sprint na přibližně 120 kilometrů.

Hned po úvodním závodním víkendu v Bahrajnu pojede F2 na nizozemském Zandvoortu, který se vrací do kalendáře mistrovství světa formule 1 a seriál F2 bude jeho doprovodnou součástí.

Kromě toho se pojede ještě ve Španělsku, Monaku, Ázerbájdžánu, Rakousku, Velké Británii, Maďarsku, Belgii, Itálii, Rusku a v Abú Dhabí. Podnik na Zandvoortu nahradil v kalendáři závod na francouzském okruhu Paula Ricarda.

I letos na roštu s českými barvami

Ve formuli 2 bude také v letošní sezóně působit český tým Charouz Racing Systém. Za tým pojedou syn trojnásobného mistra světa F1 Nelsona Piqueta Pedro Piquet. Jeho týmovým kolegou bude Louis Delétraz. Švýcarský pilot u českého týmu působil už v roce 2018. Loňskou sezónu strávil v týmu Carlin.

V dalších týmech zaujmou junior Williamsu Dan Ticktum, v týmu Trident pak bude tým Williams moci sledovat svého testovacího jezdce Roye Nissanyho. Na roštu nebude u týmu HWA Racelab chybět Arťjom Markelov, který ve formuli 2/GP2 působí už od roku 2014. Jeho týmovým kolegou bude syn bývalého pilota F1 Jeana Alesiho Giuliano.

Druhá sezóna ve formuli 2 čeká Micka Schumachera, syna sedminásobného mistra světa formule 1 Michaela. I letos bude závodit u týmu Prema Racing, kde bude jeho týmovým kolegou další člen Jezdecké akademie Ferrari a loňský šampion formule 3 Robert Shwartzman.

Ve startovním poli chybí nejlepší dva jezdci loňské sezóny. Šampion Nyck de Vries závodí v Mistrovství světa vytrvalostních závodů v kategorii LMP2 a s Mercedesem ve formuli E. Loňský vicemistr Nicholas Latifi přestoupil do formule 1, kde bude hájit barvy Williamsu.

Počet týmů se rozšířil na jedenáct, když do F2 vstupuje Hitech Grand Prix.

Testů v Bahrajnu se nezúčastní člen juniorského programu Renaultu Christian Lundgaard, který musel kvůli epidemii koronaviru zůstat v karanténě na Tenerife, kde byl nyní na tréninkovém kempu. Sám Lundgaard žádné přiznaky viru COVID-19 nemá, přesto musí spolu s dalšími hosty hotelu zůstat následující dva týdny v karanténě. Dánský pilot měl testovat s týmem ART Grand Prix.

Foto: Pirelli

Další článek: Statistický pohled na předsezónní testy 2020