Zachránil McLaren odchod Rona Dennise?

Vyjádření zúčastněných stran tomu nasvědčují.
Světová rada motorsportu udělila McLarenu roční podmínku za lhaní stewardům při GP Austrálie a obě strany si po skončení slyšení pochvalovaly, jak vše proběhlo spravedlivě a v duchu spolupráce. Podmínečné vyloučení ze tří závodů je však spíše mírný trest, který má své odůvodnění ve změnách, které proběhly uvnitř McLarenu.

Ihned po usvědčení McLarenu ze lhaní se tým rozloučil se svým sportovním ředitelem Davidem Ryanem. To byl oficiálně jediný zaměstnanec, který z Wokingu odešel v souvislosti s touto kauzou.

Prezident FIA Max Mosley však po skončení slyšení Světové rady prohlásil: "Nakonec ta rozhodnutí (během GP Austrálie) učinili lidé, kteří už nejsou součástí týmu. V takovém případě by nebylo férové v této záležitosti zacházet dále."

Šéf týmu Martin Whitmarsh dodal: "Všichni, kdo se podíleli na rozhodnutí oklamat stewardy, již odešli."

Oba tedy mluvili v množném čísle a nelze při tom nevzpomenout Rona Dennise. Ten na začátku sezóny předal vedení týmu Martinu Whitmarshovi, ale od závodů úplně neodešel, chtěl se mimo jiné věnovat práci v rámci asociace týmů. Před slyšením Světové rady ale zcela ukončil veškeré vazby na závodění a odešel do vedení společnosti McLaren Automotive, která má za cíl se vyčlenit ze skupiny McLaren a vyrábět silniční vozy.

Dennis sice tvrdí, že se jednalo čistě o jeho vlastní rozhodnutí, ale v paddocku byl jeho krok viděn především jako vstřícné gesto vůči FIA, za kterým stojí akcionáři McLarenu. S federací se McLaren dostal do největšího křížku v roce 2007 kvůli špionážní aféře, přičemž osobní antipatie mezi Dennisem a Mosleym v tomto ohledu nijak nepomohly.

Byl tedy odchod Rona Dennise tím hlavním faktorem, který přiměl automobilovou federaci ke shovívavému přístupu? Zcela jistě si to myslí některá britská média. Ron Dennis se obětoval, aby zachránil kariéru Lewise Hamiltona - i takové titulky se v britských médiích objevily. Vyjádření Martina Whitmarshe by také mohlo být chápáno jako přiznání Dennisovy účasti na rozhodování v Austrálii.

Faktem zůstává, že Max Mosley je nadšený z toho, že již nemusí jednat s Ronem Dennisem. Na Martina Whitmarshe měl jen slova chvály. Prezident FIA ocenil, že McLaren přiznal vinu a spolupracoval. Podobný přístup by znamenal mírnější trest i při špionážní aféře před dvěma roky.

"Věřím, že teď budeme mít lepší vztah. Martin udělal velmi dobrý dojem a chce s námi spolupracovat. Kdyby se takto zachovali před dvěma lety, všem by ušetřili hodně času, potíží a peněz," uvedl Mosley.
Další článek: Ecclestone hrozí, že týmům vyplatí jen polovinu peněz