Začátek v dunách byl šokující, popisuje Alonso namibijské testování

Fernando Alonso je od úterka v jihoafrické Namibii, kde v místních náročných podmínkách testuje závodní speciál Toyota Hilux před očekávaným startem na Dakaru 2020. Španělský dvojnásobný mistr světa formule 1 se po třech dnech testů pro web Autosport rozpovídal o svých dosavadních zkušenostech.
Začátek v dunách byl šokující, popisuje Alonso namibijské testování | Foto: Toyota Gazoo Racing

Pro Alonsa to není první svezení s dakarským Hiluxem, poprvé si tento speciál pod dohledem Giniela de Villierse otestoval již začátkem roku v poušti Kalahari.

Nynější zkušenost je však pro Španěla jiná, v namibijských píscích totiž bývalý pilot McLarenu testuje v rozsáhlém otevřeném terénu a tudíž se poprvé musí vypořádávat i s náročnou navigací, která je typická pro dálkové soutěže cross country.

Novinkou pro Fernanda Alonsa jsou i obrovské jihoafrické duny, které na území Namibie dosahují téměř čtyřsetmetrových výšek.

„První šplhání na namibijské duny bylo velmi zajímavou zkušeností,“ rozpovídal se rodák z Ovieda pro Autosport.

Alonso se v Namibii připravuje na Dakar 2020

Alonso se v Namibii připravuje na Dakar 2020

„Na začátku to pro mě bylo trochu šokující a přistupoval jsem k tomu s velkou dávkou respektu.“

„Duny vyžadují specifickou techniku jízdy, kterou jsem před tím ještě nezkoušel, čas od času jsem se musel dostávat z potíží, do kterých jsem se dostal.“

V Namibii Alonsa opět doprovází dakarský vítěz z roku 2009 Giniel de Villiers z Jihoafrické republiky, novou tváří po Španělově boku je však Marc Coma, pětinásobný vítěz Dakaru na motocyklu, jehož jméno bylo skloňováno v souvislosti s možným navigování španělského jezdce na slavné soutěži. Coma by mohl Alonsovi předávat cenné zkušenosti a navíc jsou oba Španělé, takže by snáze našli vzájemné porozumění.

„Zatím mám dobrý pocit, protože v dosavadním průběhu našeho testu zůstalo vše pod kontrolou. Poprvé pracuji s navigací podle roadbooku, která probíhá dobře díky zkušenému týmu, který vždy ví, co mě může čekat,“ uvedl Alonso.

Video: Alonso si vyzkoušel vůz Toyota Hilux pro Dakar

Video: Alonso si vyzkoušel vůz Toyota Hilux pro Dakar

„Před každou session se snažím trochu se projít. Pomalu se zlepšuji a získávám sebejistotu.“

„Musím poděkovat celému týmu, Ginielovi, mému týmovému parťákovi, protože se snažíme dosahovat progresu nejrychlejší možnou cestou. Doufejme, že s každým dalším výjezdem mě bude potkávat stále méně a méně hrozivých okamžiků.“

V tuto chvíli je velmi pravděpodobné, že Alonsovým navigátorem pro dálkové soutěže se skutečně stane Marc Coma, který během posledních několika ročníků Dakaru na jihoamerické půdě působil jako ředitel závodu. Coma však bude muset pro tuto činnost nejprve dostat povolení od svého současného zaměstnavatele, kterým je rakouská značka KTM.

Po testech v Namibii bude Fernanda Alonsa s Toyotou Hilux čekat první ostrý závodní start, a to v jihoafrickém závodě Harrismith 400 13. až 14. září.

Foto: Toyota Gazoo Racing

Další článek: Zlepšení Hondy je částečně falešné. Red Bull čekají penalizace, říká Villeneuve

8:55 | Haas bude po ukončení spolupráce s Rich Energy jezdit do konce roku se stejným zbarvením auta... jen nálepky Rich Energy zmizí.
13. září | Correa zůstává v umělém spánku
13. září | Během prvních dvou dní testů 18palcových pneumatik odjel Sergej Sirotkin v Renaultu 213 kol.
13. září | Tatiana Calderón se zúčastní jednoho dne testů W Series ve Španělsku. O sedačku bojovat nebude, jen se podělí o zkušenosti.

GP Singapuru 2019

Pátek 20. září 2019
1. trénink 10.30–12.00
2. trénink 14.30–16.00
Sobota 21. září 2019
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 22. září 2019
Závod 14.10