Za Hamiltonův smyk v kvalifikaci může nesprávné vyvážení vozu

Lewis Hamilton v sobotu získal svou 91. pole position ve formuli 1, když dominoval kvalifikaci na Velkou cenu Velké Británie.
Za Hamiltonův smyk v kvalifikaci může nesprávné vyvážení vozu

Na Silverstonu se mu přitom podařilo vyhrát kvalifikaci už posedmé v kariéře, když tentokrát svého nejbližšího soupeře, týmového kolegu z Mercedesu Valtteriho Bottase, porazil o 313 tisícin. Třetímu Maxi Verstappenovi z Red Bullu pak nadělil přes sekundu.

V první i druhé části kvalifikace byl přitom rychlejším jezdcem Bottas. V Q2 navíc Hamilton chyboval, když se roztočil na výjezdu ze zatáčky Luffield. Po Hamiltonově chybě se na trať dostalo množství nečistot a kvalifikace musela být přerušena.

Za chybou je přitom podle Hamiltona změna v nastavení, po které byl vůz nestabilní. „Měl jsem nesprávné vyvážení vozu, trápil jsem se. Dostal jsem se do Q2 a dostal jsem ten smyk, což byl můj první smyk za dlouhou dobu,“ řekl Hamilton.

„Naštěstí byly pneumatiky v pohodě, ale vrátil jsem se do boxů a znovu vyjel na další čerstvé sadě. Pak to bylo jen o tom dostat se zpět do pohody, protože v kvalifikaci je to jen o přípravě.

„Byl to pravděpodobně nejtěžší obrat, protože jsem věděl, že Valtteri právě zajížděl jedno nejrychlejší kolo za druhým. Do Q3 jsem proto musel jít s čistou hlavou a zajet ta dvě kola, cítím se skvělé.

„Valtteri celý víkend tlačí, je tu neskutečně rychlý. Myslím, že po prvním kole jsem na něj měl jeden a půl desetiny a věděl jsem, že on ve druhém pokusu zrychlí, takže tam byl stále tlak zlepšit se.“

Bottas nenavázal na první dvě části kvalifikace

Z druhého místa na roštu Bottas přiznává zklamání poté, co byl nejrychlejší v prvních dvou částech kvalifikace.

„Až do Q3 to byla velmi dobrá kvalifikace. Ve voze a na obou směsích pneumatik jsem se cítil opravdu dobře. V Q3 mi ale začala více klouzat zadní část auta. Lewis našel více času než já, nakonec odvedl velmi dobrou práci a zasloužil si pole position. Zklamání, musíme se na to podívat,“ řekl Bottas.

Fin nezapomíná na loňský ročník, kdy získal pole position, ale Hamilton vyhrál z druhého místa.

„Lewis dokázal minulý rok vyhrát z druhého místa s odlišnou strategií. Moje výkonnost při delších jízdách byla tento víkend opravdu dobrá, takže věřím v příležitost. Všechno je otevřené a není pochyb, že i jezdci za námi se pokusí do toho zamíchat.“

Další článek: Hülkenberg stále nedokáže z auta dostat maximum, Stroll v Q3

20:24 | Kvjat v Magny-Cours testoval s Alpine pneumatiky pro příští rok (do mokra a přechodných podmínek). Včera odjel 91 kol, dnes byl test zrušen pro technické problémy.
19:18 | Ještě to není oficiální, ale podle The Times bude Turecko vyřazeno z červeného britského seznamu, což znamená pro britské zaměstnance týmů a F1 mírnější režim po návratu. GP Turecka by se tak na začátku října měla konat.
15. září | Šéf Astonu Martin Otmar Szafnauer odmítl spekulace o neshodách a třenicích se Sebastianem Vettelem jako 100 % nesmysl. Vettel má být brzy potvrzen také pro příští rok.
15. září | Dokument o Schumacherovi je už na Netflixu. Celkem ve 190 zemích a 30 jazycích a to včetně češtiny.