Z Hamiltona je Brazilec. Země mu udělila čestné občanství

Lewis Hamilton je čestným občanem Brazílie. Ve čtvrtek to schválil tamní parlament.

Lewis Hamilton se dlouho netají tím, že jeho vzorem je Ayrton Senna. Sedminásobný mistr světa vyhrál v Brazílii třikrát – v letech 2016, 2018 a 2021. V roce 2008 tam sice nevyhrál, ale po předjetí Tima Glocka v posledním kole získal na Interlagosu svůj první titul mistra světa. Vloni po závodě oslavoval své třetí vítězství na Interlagosu s brazilskou vlajkou.

Brazilský poslanec Andre Figueiredo poté navrhl, aby se Hamilton stal čestným občanem. 

Hamilton tento krok podpořil v dubnu, kdy navštívil São Paulo, aby zde přednesl hlavní projev na akci zaměřené na podnikání a digitální transformaci. Během návštěvy uvedl, že by mu bylo ctí. 

Návrh schválila dolní komora parlamentu ve čtvrtek. Poslanec Jhonatan de Jesus z Republikánské strany ve zprávě uvedl, že Hamilton má s Brazílií „hluboký a silně emocionální“ vztah a pocta byla zasloužená.

„Jeho veřejné postoje k podpoře relevantních problémů, jako je životní prostředí, práva zvířat, černoši, ženy a lidská práva, musí být rovněž připomínány a zdůrazňovány,“ řekl Jesus. 

Někteří poslanci ale návrh v krátké debatě kritizovali – nevadil jim přímo Hamilton, ale spíše to, že parlament neřeší daleko aktuálnější problémy země.

„Dnes mi bylo uděleno čestné občanství jednoho z mých nejoblíbenějších míst na světě,“ uvedl Hamilton.

„Opravdu nemám slov. Děkuji ti, Brazílie, miluji tě a nemůžu se dočkat, až tě zase uvidím.“

Na příspěvek reagoval i 81letý fotbalový velikán Pele: „Gratuluji, Lewisi. Jsem šťastný, že tě od nynějška mohu považovat za svého krajana.“

Další článek: Gasly chápe, proč Red Bull prodloužil smlouvu s Pérezem