Wolff příchodem Bottase změnil pohled na rivalitu v Mercedesu

Po příchodu Valtteriho Bottase vedle Lewise Hamiltona tým Mercedes ve formuli 1 změnil způsob, jakým přemýšlí nad soubojem svých týmových kolegů, řekl šéf stáje Toto Wolff.
Wolff příchodem Bottase změnil pohled na rivalitu v Mercedesu

Do sezóny 2016 byl Hamiltonovým týmovým kolegou Nico Rosberg. Jejich vzájemné souboje přitom byly často velmi vyostřené a došlo k několika sporům, které zahrnovaly rozdílné režimy motoru, strategie zastávek v boxech, vzájemné kolize na trati nebo výměnu mechaniků v rámci garáže. Vedení týmu však věřilo, že toto bude mít na Hamiltona a Rosberga pozitivní dopad a oba jezdce to bude tlačit vpřed.

Rosberg ale po zisku titulu mistra světa v roce 2016 opustil formuli 1. Hamilton si pak pochvaluje lepší harmonii, která v týmu panovala v roce 2017, a která mu pomohla k zisku titulu mistra světa v loňské sezóně. Lepší vztahy mezi Hamiltonem a Bottasem se pak podle Wolffa ukázaly jako klíčové také na cestě Mercedesu k vítězství v Poháru konstruktérů.

Bottas musí bojovat o titul, říká Wolff

Bottas musí bojovat o titul, říká Wolff

„Nico nás postavil před hotovou věc, dokonce jsme o tom (odchodu) ani nemluvili. Bylo těžké najít správného jezdce, s rozhodnutím jsme si ale dali na čas, a nakonec jsme do týmu dostali toho správného muže,“ řekl Wolff pro Autosport.

„V minulosti jsem byl vždy přesvědčen o tom, že velmi tvrdá rivalita mezi týmovými kolegy by byla pro tým dobrá, protože by se navzájem tlačili. Získal jsem ale cennou lekci, že to možná tak není. Potřebujete dva týmové kolegy, kteří pracují na vysoké úrovni, v autě se navzájem tlačí vpřed, ale jejich vzájemná rivalita by se neměla dostat do stádia, kdy dochází ke kontroverzím mimo vůz.“

„Přístup a vztah těchto dvou nás posílil, pomohl nám vytvořit otevřené a upřímné prostředí, no a naše velmi rychlé, obtížné auto jsme dostali do dobré pozice také proto, že oni dva tak dobře spolupracovali.“

„Dynamika mezi Valtterim a Lewisem se postarala o to, že jsme vůz dokázali vyvíjet velmi efektivně a získali jsme dva tituly. Ani na sekundu jsem proto nelitoval toho, kde jsme teď.“

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Diskuze (55) Další článek: Sirotkin je ve formuli 1 díky talentu, ne penězům, tvrdí Rotenberg
15:15 | Podle Mercedesu Hamilton kvůli poškození předního křídla po kontaktech s Oconem a Verstappenem přišel o 0,4 s na kolo. Hamilton po těchto kontaktech zajel ve 47. z 50 kol nejrychlejší kolo závodu.
9:38 | Update o Fittipaldim po včerejší nehodě ve F2. Jeho bratr Pietro Fittipaldi uvedl: Má zlomeninu na pravé patě, ale naštěstí jsou věci mnohem lepší, než jsme všichni očekávali. Děkuji FIA, týmu a veškerému lékařskému personálu zde v Saúdské Arábii.
5. prosince | Théo Pourchaire uveřejnil na twitteru, že je celkově v pořádku, ale neví, zda za týden pojede. Enzo Fittipaldi je podle něj zraněný.

GP Abú Dhabí 2021

Pátek 10. prosince 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 11. prosince 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 12. prosince 2021
Závod 14.00