Wolff nejprve nechtěl Bottase podporovat. Po setkání změnil názor

Šéf Mercedesu ve formuli 1 odhalil, že nejprve neměl zájem podporovat kariéru Valtteriho Bottase, když byl o to požádán. Po setkání s finským pilotem však změnil názor.
Wolff nejprve nechtěl Bottase podporovat. Po setkání změnil názor

Na začátku nového tisíciletí odstavil Wolff své závodnické aktivity na druhou kolej a věnoval se jiným obchodním záležitostem. Když se stal úspěšným, začal hledat způsoby, jak investovat do sportu a podporovat mladé jezdce.

V zimě mezi lety 2007 a 2008 byl Wolff osloven šéfem týmu Motopark Academy ve formuli Renault Timem Rumpfkeilem s cílem pomoci Bottasovi. Rakušan nejprve neměl zájem, protože s prací s jinými jezdci neměl dobré zkušenosti.

„Když jsem více investoval v motoristických závodech, více jsem se do nich zapojil. Snažil jsem se mladým jezdcům určitým způsobem vrátit to, co jim chybělo, a to bylo financování a vedení,“ popisuje Wolff ve videu Mercedesu.

Jezdci, kteří svou kariéru začali ve Williamsu

Jezdci, kteří svou kariéru začali ve Williamsu

„Jednoho dne mi zavolal kamarád Timo, který v Německu provozoval tým formule Renault, a řekl mi: ‚Je tu výjimečný kluk, který závodí za podfinancovaný finský soukromý tým a je často na čele roštu. Pro příští rok ho angažuji a nemá manažera‘.

„A já mu odpověděl: ‚Ne, velmi ti děkuji, měl jsem špatnou zkušenost s některými jezdci, kteří byli vděční, když jim chyběla podpora a mistři světa v zapomínání, jakmile začali vydělávat. Tohle nechci dělat‘.“

V sezóně 2008 Bottas přišel do týmu Motopark a závodil pro něj v Severoevropském poháru formule Renault. Bottas ročníku dominoval. Vyhrál tehdy 12 z 16 závodů.

„Pár měsíců poté mi (Rumpfkeil) volal a řekl ‚Jen jsem ti chtěl říct, že Valtteri vyhrál své první dva závody formule Renault‘. Já řekl ‚To se dalo čekat, neříkal jsi to?‘ ‚Ano, ale on vyhrál první závod s náskokem 27 sekund na druhého a druhý závod o 24 sekund‘,“ vzpomíná Wolff.

„Pak zavolal Valtteri a řekl ‚Mohu se s vámi setkat?‘ Sešli jsme se, on vstoupil do kanceláře a řekl: ‚Nemám zájem hledat manažera, chci jen vaši radu, protože pár skupin má zájem mě podporovat a já bych rád jen slyšel váš názor‘. Řekl jsem mu upřímný názor a vyšli nám čtyři investoři: můj kamarád, Willi, Mika Häkkinen a Didier Coton, aby pomohli Valtterimu v jeho kariéře.“

Renault oslovil Bottasova manažera, informují německá média

Renault oslovil Bottasova manažera, informují německá média

Toho dne Bottas na Wolffa velmi zapůsobil. „Přišel sám, neměl s sebou žádného z rodičů. Venku sněžilo a on měl na sobě jen svetr. Byl takový, jako je nyní: tvrdý, soutěživý, odolný. Navenek je to ten tichý, milý finský kluk, ale uvnitř je velmi tvrdohlavý a soutěživý.“

Wolff také zavzpomínal na první setkání s Lewisem Hamiltonem, který nyní závodí s Bottasem za Mercedes.

Přestože oba byli na závodech v Donington Parku v roce 2002, kde Wolff podle svých slov také poprvé slyšel jméno své současné manželky Susie Wolffové (za svobodna Stoddartové, pozn. redakce), která závodila ve formuli Renault, s Hamiltonem se poprvé blíže setkal až při testech evropské F3 o dva roky později.

„Byly to předsezónní testy ve F3. Právě přestoupil z formule Renault. Vzpomínám si, že jsem ve Valencii navštívil svého jezdce v týmu ART. Lewis, jehož tým nebyl tak konkurenceschopný jako ART, prostě přišel do garáže a díval se na auto,“ říká Wolff.

„Vzpomínám si, že tento mladý kluk byl velmi zaujatý a zvědavý, co se děje v jiné garáži. To bylo poprvé, kdy jsem ho viděl.“

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Leclerc usedl do ferrari a prohnal se ulicemi Monaka. Šlo o natáčení filmu [videa]

17:13 | Lewis Hamilton očekává, že FIA v reakci na jeho kontroverzní tričko z GP Toskánska zavede nová pravidla, ve kterých vyjasní, co je a co není možné.
13:04 | Novinář Will Buxton má pozitivní test na koronavirus. GP Ruska tak vynechá.
23. září | Podle AMuS by měl mít nové díly v Soči jen jeden z jezdců Racing Pointu – Lance Stroll.
23. září | Lewis Hamilton se dostal mezi 100 nejvlivnějších lidí dle časopisu Time. odkaz

GP Ruska 2020

Pátek 25. září 2020
1. trénink 10.00–11.30
2. trénink 14.00–15.30
Sobota 26. září 2020
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 27. září 2020
Závod 13.10