Wolff: Mercedes by nikdy úplně neukončil vývoj současného vozu, aby se soustředil na rok 2026 | Foto: Getty Images / Bryn Lennon

Foto: Getty Images / Bryn Lennon

Wolff: Mercedes by nikdy úplně neukončil vývoj současného vozu, aby se soustředil na rok 2026

Šéf Mercedesu Toto Wolff tvrdí, že by Mercedes nikdy neukončil vývoj současné generace vozu s cílem soustředit se na rok 2026, kdy začnou platit nová technická pravidla.

Od sezony 2022, kdy vzešly v platnost současné technické regule, se Mercedes trápí. Zdaleka nedosahuje takových úspěchů, jako na začátku tzv. hybridní éry v letech 2014 až 2021, kdy německý tým získal osm titulů mezi konstruktéry.

Vloni sice skončil Mercedes druhý, ale s obrovskou ztrátou na Red Bull a navíc bez vítězství. Letos je na tom Mercedes ještě hůře, když je mezi týmy po čtyřech závodech na čtvrtém místě.

Nadějí by pro Mercedes mohl být soubor nových technických pravidel, který bude před sezonou 2026 zahrnovat změny v oblasti monopostů i pohonných jednotek.

Týmy však mohou začít pracovat na vozech pro sezonu 2026 až od ledna 2025, takže není možné tzv. „odpískat“ vývoj současných vozů a už nyní se soustředit na monopost budoucí generace.

Šéf Mercedesu Toto Wolff však v kontextu toho uvedl, že i kdyby to pravidla umožňovala, jím vedený tým by se k této možnosti nikdy neuchýlil.

„Jsme Mercedes. Nemůžeme zcela vypustit vývoj v rámci současných předpisů a pokračovat ve výkonech na současné úrovni,“ vysvětlil Wolff, kterého cituje Autosport.

„Není to ambicí značky, ani naší vlastní a ani našich partnerů, takže ne. Myslím, že je třeba pokračovat v naší snaze a úsilí pochopit naše problémy,“ uvedl dále Rakušan.

Mercedes se nyní nachází až za Red Bullem, ale i jeho nejbližšími pronásledovateli z řad Ferrari a McLarenu, což je samozřejmě něčím, s čím stáj z Brackley nemůže být spokojena.

„Pokud očekáváte, že nakonec budete závodit o vítězství a šampionáty, pak můžete říct, že jsme nyní tak trochu v zemi nikoho, protože Max (Verstappen, pozn. red.) a Red Bull jsou daleko vpředu," prohlásil boss Mercedesu.

„Jsme ve skupině pronásledovatelů, ale není to uspokojivé ani pro jeden z týmů, který bojuje o druhé, třetí či čtvrté místo. Vždycky říkám, že kdybych se na to měl dívat z čistě sportovního hlediska, záleží pouze na vítězství, pak je jedno zda jste druzí či čtvrtí,“ sdílel svůj názor Wolff.

„Taková je ale realita a v rámci ní na tom chceme být co nejlépe,“ dodal na toto téma.

Rok 2026 jako velký reset

Wolff si každopádně uvědomuje, že příchod nových pravidel může být pro Mercedes velkou příležitostí. A to i díky nové generaci pohonných jednotek – ty budou od sezony 2026 z 50 procent spoléhat na výkon elektrické složky.

V tomto ohledu připomeňme, že když se motory zásadním způsobem měnily naposledy (v roce 2014), získal tehdy Mercedes velkou výkonnostní převahu. Nyní dominantní Red Bull navíc bude mít před sebou velkou výzvu, když si od roku 2026 bude pohonné jednotky s podporou Fordu vyrábět poprvé ve své historii sám.

„Rok 2026 bude velký reset, který určitě poskytuje nejlepší příležitost pro jakýkoliv tým porazit Red Bull. Předtím je ale ještě jeden a tři čtvrtě sezony a já nechci v příštích 18 měsících prožívat další utrpení. Chtěl bych jen doufat v nějaké úspěchy a trajektorii, která půjde nahoru,“ uzavřel Wolff.

Doporučujeme

Články odjinud